Mieszkania w Lublinie. Niskie ceny sprzyjają zakupom

Jacek Szydłowski
Nowe mieszkania Osiedle Botanik w Lublinie
Nowe mieszkania Osiedle Botanik w Lublinie Hanna Bytniewska
Rok 2013 ma być doskonałym momentem na kupno nieruchomości. Według analityków z lubelskiej agencji HomePlace, w najbliższych kilkunastu miesiącach ceny mieszkań spadną do poziomu z 2007 roku.

Od kilku lat mamy do czynienia ze spadkiem cen mieszkań w największych miastach Polski, także w Lublinie.
– W tym roku powinna nastąpić kumulacja tych przecen – ocenia Damian Szajc, specjalista z firmy HomePlace. – Wpływ na sytuację będzie miał koniec programu „Rodzina na swoim", brak daty wprowadzenia nowego programu dopłat i obawa o sytuację gospodarczą w kraju.

Warto przeczytać: Lublin w czołówce miast, gdzie mieszkania sprzedają się najszybciej

Program dopłat rządowych „Rodzina na swoim", który wygasł z końcem 2012 i oczekiwanie na pojawienie się nowego projektu „Mieszkanie dla młodych" nie sprzyjają zawieraniu nowych transakcji. Sporo klientów uzależnia kupno mieszkania od pojawienia się nowego programu dopłat. Wstrzymuje się więc z zakupem mieszkania. Analitycy przewidują, że program „MdM" wejdzie on w życie nie wcześniej niż w III kwartale 2013 r.

– Trudna sytuacja na rynku pracy, spadek zamożności, a co się z tym wiąże ograniczeniem zdolności kredytowej spowodują, iż deweloperzy chcąc utrzymać płynność finansową będą zmuszeni do większej elastyczności cenowej – ocenia Szajc. – Na lubelskim rynku wtórnym średnia cena transakcyjna w 2012 roku spadła o ponad 10% i wynosiła około 4300 zł/m2. Ceny mieszkań są już tak niskie, że wiele osób wstrzymuje się z ich sprzedażą.

W Lublinie, niezmiennie najpopularniejszymi dzielnicami są Czuby i Botanik. Te lokalizacje nadal trzymają swoją cenę, która waha się od 4400zł/m2 do 5200zł/m2. Na osiedlu Poręba budują m.in. firma Orion, która proponuje mieszkania w cenie ok. 4900 zł/m2. Z kolei ceny lokali inwestycji Sky House firmy Wikana zaczynają się od 4400 zł/m2. W okolicy powstają również mieszkania spółdzielcze ze średnimi cenami na poziomie 4500zł/m2.

Ceny mieszkań na osiedlu Botanik mieszczą się w przedziale od 4250 zł/m2 (Miasteczku Wikana) do 5200zł/m2 (Chrzanowscy). W tym rejonie buduje także Interbud z cenami od 4500 do 4800 zł/m2. Do popularnych lokalizacji w Lublinie należą również okolice ul. Dożynkowej. Ceny są tam znacznie niższe od średniej i zaczynają się od 3900zł/m2.

Zainteresowani mieszkaniem w pobliżu centrum miasta mogą przyjrzeć się inwestycji UniCity, przy Unickiej. Ceny mieszkań ustalono tam na poziomie 6000 zł/m2. Spory wybór jest również w dzielnicy LSM. Jedna z propozycji to Metropolitan Park firmy TBV, powstający u zbiegu ul. Filaretów i Pana Balcera. Ceny zaczynają się od 5500zł/m2. Nieco dalej, również przy ul. Filaretów powstanie Rezydencja Panorama, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba będzie zapłacić 4800 zł.

Zobacz również: Czy taniej będzie kupić mieszkanie niż je wynająć?

– W każdej lokalizacji deweloperzy przygotowują czasową promocję np. miejsce postojowe gratis lub wybrane mieszkania w specjalnej cenie – dodaje Szajc. – Ceny w 2013 roku są bardzo niskie, dlatego nie ma co liczyć na dalsze spadki. Deweloperzy kończą rozpoczęte inwestycje i wstrzymują się z nowymi, czekając na lepsze czasy.

W mniej popularnych rejonach, np. w rejonie ul. Nałkowskich czy dzielnicy Dziesiąta znajdziemy najwięcej promocji i obniżek, np. miejsce postojowe pod budynkiem za złotówkę, czy większe mieszkania za 3600zł/m2. Tutaj również mamy do czynienia z największą obniżką cen z około 4500zł/m2 na początku poprzedniego roku do około 4000zł/m2 obecnie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom