Mieszkania potaniały w całej Polsce – poza jednym miastem. Co czeka ceny mieszkań w 2023 r. zdaniem ekspertów?

OPRAC.:
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkania taniały pod koniec 2022 r. w większości miast. Co do 2023 r., wielu ekspertów wykazuje ostrożny optymizm.
Mieszkania taniały pod koniec 2022 r. w większości miast. Co do 2023 r., wielu ekspertów wykazuje ostrożny optymizm. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Mieszkania na sprzedaż po raz kolejny potaniały. Kupujący płacili średnio mniej za metr kwadratowy lokalu zarówno w skali kraju, jak i w dużych ośrodkach miejskich. Koszt zakupu nieruchomości wzrósł tylko w jednym mieście. W 2023 r. eksperci przewidują stabilizację cen mieszkań – pisze środowy „Puls Biznesu”.

Spis treści

Mieszkania na sprzedaż tańsze. Eksperci optymistyczni co do 2023 r.

W raporcie Cenatorium przygotowanym dla „Pulsu Biznesu” i serwisu Bankier.pl zbadano ceny nieruchomości pod koniec niedawno zakończonego roku. Dane pochodzą z umów notarialnych, a więc pokazują realne kwoty płacone przez klientów za mieszkania. Jak się okazuje, w okresie od września do listopada 2022 r. średnia cena mieszkania cały czas spadała. Obserwowano to zarówno w skali całego kraju, jak i w poszczególnych dużych miastach. Jedynie w Warszawie koszt zakupu nieruchomości w tym czasie rósł. Na podstawie tych danych eksperci „PB” przedstawili swoje optymistyczne prognozy na rok 2023.

– Zdaniem większości ekspertów Cenatorium (67 proc.) nadchodzące półrocze przyniesie stabilizację cen mieszkań. Pozostali są zdania, że ceny będą spadać, a żaden z nich nie spodziewa się wzrostu – podaje „PB”.

Według dziennika to spora zmiana, bo wcześniej przez kilka miesięcy przeważało przekonanie, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy ceny mieszkań będą spadać. Miesiąc wcześniej uważało tak aż 73 proc. ekspertów Cenatorium.

Sprawdź: Zmęczony zgiełkiem miasta? Tyle kosztuje wyprowadzka na wieś

Warto też podkreślić, że na rynku panuje dziś duża niepewność – ilu jest specjalistów, tyle różnych prognoz rozwoju sytuacji. Przykładowo zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich w 2023 r. ceny pozostaną dość stabilne, ale przybędzie promocji na mieszkania. Z kolei analitycy HRE Investments spodziewają się lekkich spadków cen nieruchomości. Natomiast ekspert GetHome.pl jest zdania, że klienci dotarli do granicy swoich możliwości finansowych, więc ceny mieszkań nie mogą już rosnąć.

Ceny mieszkań się ustabilizują, a sprzedaż? Tu prognozy też są dobre

„PB” opublikował także przewidywania specjalistów w kwestii sprzedaży mieszkań. W końcówce 2022 r. była ona co prawda lepsza niż w poprzednich miesiącach, jednak rok nadal zamknął się wynikiem sprzedażowym o 38 proc. gorszym niż w 2021 r. Jednak co do 2023 r. eksperci Cenatorium są ostrożnymi optymistami. Ich zdaniem czeka nas bowiem stabilizacja.

– Podobnie zmieniły się przewidywania dotyczące sprzedaży – w tej edycji ankiety ustabilizowania sprzedaży mieszkań w kolejnych miesiącach spodziewało się 58 proc. ekspertów, a 42 proc. przewidywało dalszy spadek liczby zawieranych transakcji. Miesiąc wcześniej aż 87 proc. spodziewało się dalszego spadku, a jedynie 13 proc. stabilizacji – czytamy w dzienniku.

Według starszej analityczki ds. rynku nieruchomości w Cenatorium Małgorzaty Wełnowskiej, cytowanej w „PB”, popyt na mieszkania wciąż utrzymuje się na zmniejszonym poziomie, czego skutkiem jest wzrost podaży, szczególnie na rynku wtórnym. Jak podano, „na rynku pierwotnym deweloperzy obniżają liczbę wprowadzanych nowych inwestycji, dostosowując ją do popytu”. Warto jednak pamiętać, że utrzymanie równowagi między popytem a podażą może być trudne, dopóki nie uspokoi się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Dopiero wtedy bowiem Polacy zaczną na nowo kupować mieszkania, a deweloperzy uruchomią wstrzymywane obecnie inwestycje. (PAP)

Piękna i stylowa sypialnia

Materiały promocyjne partnera

szz/ mark/pzg

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom