Meble skórzane – jak je pielęgnować, by były piękne jak najdłużej

redakcja.regiodom
Skórzany mebel jest zawsze w modzieZanim zdecydujemy się na zakup mebli skórzanych, dowiedzmy się, co zrobić, by później jak najdłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem.
Skórzany mebel jest zawsze w modzieZanim zdecydujemy się na zakup mebli skórzanych, dowiedzmy się, co zrobić, by później jak najdłużej cieszyć się ich nienagannym wyglądem. sxc.hu
Meble skórzane od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem. Zdaniem wielu osób skóra jest ponadczasowa. Dlatego meble pozostają zupełnie niewrażliwe na panującą aktualnie modę czy trend.

Piękno mebli skórzanych jest kwestią gustu. Jednak ich zaletą jest fakt, że dużo łatwiej, niż w przypadku innych materiałów, utrzymać skórę w czystości. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba o nią dbać.

– Skóra jest oczywiście materiałem dość trwałym, który z pewnością posłuży nam przez długie lata, pod warunkiem jednak, że nie zapomnimy o odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli bowiem do utrzymywania jej w czystości używać będziemy tylko wody, to niestety prędzej czy później tworzywo wyschnie i zacznie się przecierać – przestrzega Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane.

Przeczytaj również: Wybieramy meble wypoczynkowe – jakich błędów unikać 

Jeśli więc zdecydowaliśmy się już na meble skórzane, warto kupić także np. w specjalne mleczko czyszczące. Oprócz tego, by odpowiednio nawilżyć i zabezpieczyć skórzane meble, przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy użyć impregnatu.

Nietypowe zabrudzenia na meblu ze skóry

Meble, także te wykonane ze skóry, mają oczywiście za zadanie przede wszystkim służyć wygodzie domowników, a nie tylko ładnie wyglądać. W efekcie tego, czasem możemy się więc spotkać z zabrudzeniem, którego mimo największych starań nie da się usunąć w tradycyjny sposób.

– Częstym problemem są np. ślady długopisu na skórze. Jednak o ile sam materiał nie został w żaden sposób uszkodzony, zabrudzenie takie możemy łatwo usunąć za pomocą przeznaczonych do tego celu środków – podpowiada przedstawiciel Iguane.

Oprócz tego, najczęściej latem, zdarza się, że jasne meble zostaną pofarbowane przez spodnie typu jeans. Firmy produkujące środki czystości mają w ofercie rozwiązania w formie specjalnego mazaka, którym możemy usuwać tego typu zabrudzenia. Należy jednak pamiętać, że taki mazak sprawdzi się on tylko punktowo, na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

Jeśli próbowaliśmy już wszystkiego i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie doczyścić skórzanych mebli, zawsze możemy skorzystać z usług specjalnych serwisów. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy pojawi się jakiekolwiek drobne pęknięcie na skórzanym meblu – prawdopodobnie uda się je zabezpieczyć na miejscu, bez konieczności wywożenia mebla z serwisu.

Rodzaj skóry

Trwałość i piękny wygląd wykonanych ze skóry mebli nie zależy jednak tylko od ich właściwej pielęgnacji. Dużą rolę odgrywają właściwości poszczególnych rodzajów skóry. Przed zakupem mebla trzeba zastanowić się, który z dostępnych materiałów będzie w naszym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

– Wybierając na przykład popularną w Polsce skórę typu Bycast powinniśmy pamiętać, że jest ona mało odporna na zginanie, więc zupełnie nie sprawdzi się na siedzisku, zwłaszcza przy miękkich poduszkach – zauważa Paweł Kwaśniewski.

Z uwagi na fakt, że materiał ten jest pokryty warstwą poliestru, po pewnym czasie możemy spodziewać się zatem, że jego górna warstwa zacznie się niszczyć i pękać. O ile więc nie szukamy mebli typowo gabinetowych, powinniśmy zdecydować się raczej na skórę anilinową, semianilinową lub madras.

Osobną grupę stanowią skóry celowo barwione nietrwałą farbą, tak, aby były podatne na wszelkiego rodzaju ścieranie się koloru, nadając np. kanapie niepowtarzalny wygląd.

Na co warto zwrócić uwagę

Decydując się na meble skórzane powinniśmy przede wszystkim pamiętać o jednym: w przeciwieństwie do tkaniny, która pod wpływem nacisku napręża się, a następnie wraca do swojej naturalnej postaci, skóra, niezależnie od naszych starań, po pewnym czasie ulegnie odkształceniu.

– Trudno jednak jednoznacznie ocenić, czy jest to zaleta czy też wada tego materiału. Jest bowiem wiele osób, które znacznie lepiej czują się na lekko „rozchodzonej" po kilku latach użytkowania, dopasowanej kształtem kanapie niż na nowym meblu prosto z salonu – dodaje na koniec Paweł Kwaśniewski .

Wybierając meble powinniśmy więc zwrócić szczególną uwagę na jakość skóry – zwłaszcza na jej rodzaj czy fakturę. Dopiero dopasowując je do naszych indywidualnych potrzeb mamy szansę dokonać zakupu, z którego będziemy naprawdę zadowoleni. 

Poznaj również: Sposoby na czyszczenie mebli z drewna 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom