Mąka ziemniaczana – właściwości i zastosowanie nie tylko w kuchni

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zastosowanie mąki ziemniaczanej (zwanej skrobią ziemniaczaną)Mąka ziemniaczana ma szerokie zastosowanie nie tylko podczas gotowania w kuchni. Do innych celów również jest używana.
Zastosowanie mąki ziemniaczanej (zwanej skrobią ziemniaczaną)Mąka ziemniaczana ma szerokie zastosowanie nie tylko podczas gotowania w kuchni. Do innych celów również jest używana. Theujulala (Pixabay.com)
Mąka ziemniaczana przyda się na przykład, gdy zupa wyjdzie nam za rzadka lub chcemy zrobić domowy kisiel. Jednak mąka ta sprawdza się nie tylko w kuchni. Stosowana jest też w kosmetyce. Piszemy, do czego można wykorzystać mąkę ziemniaczaną, czyli popularną kartoflankę.

Mąka ziemniaczana często nazywana jest skrobią. Z handlowego punktu widzenia to faktycznie to samo, choć technolog żywości powiedziałaby, że skrobia to taka oczyszczona mąka ziemniaczana. Dlatego nazwy mąka ziemniaczana i skrobia używa się zamiennie.

Mąka ziemniaczana przydaje się w kuchni, gdy szykujemy placki ziemniaczane, kopytka, pyzy, knedle, zapiekankę, a nawet babkę (ciasto). Znane jest też pieczywo z mąki ziemniaczanej. Jest ono coraz bardziej popularne, a zalicza się do niego chleb czy bułki bezglutenowe, ponieważ mąka ziemniaczana nie zawiera glutenu. Kolejny zaleta mąki ziemniaczanej to fakt, że dzięki jej zastosowaniu pieczywo czerstwieje wolniej niż tradycyjne bułki czy chleb. Mąkę ziemniaczaną wykorzystuje się również przy wypiekaniu bez.

PolecamyPrzepisy na knedle ze śliwkami 

Ubijając pianę na bezę dodaje się łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Po co skrobia do bezy? Sprawia ona, że beza uzyskuje twardszą i grubszą warstwę zewnętrzną,
Ubijając pianę na bezę dodaje się łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Po co skrobia do bezy? Sprawia ona, że beza uzyskuje twardszą i grubszą warstwę zewnętrzną, która jest wskazana, gdy robimy tort bezowy przekładany kremami. Mąka zmienia strukturę bezy, dlatego pęka ona w czasie suszenia (w temp. 80–90 stopni Celsjusza). Takie pęknięcia nie są dobre, jeśli wypiekamy małe bezy i wtedy najlepiej zrezygnować z dodawania skrobi do piany z białek. Fot. OSM Piątnica

Przeczytaj poradnik: Wszystko o mące 

W bulwie ziemniaka znajduje się nawet prawie 30 procent skrobi, w zależności od konkretnej odmiany. Dzięki temu mączka ziemniaczana jest cenionym źródłem skrobi. Ta natomiast pomaga zapewnić prawidłową pracę jelita grubego, wspomaga metabolizm. Co więcej, mąka ziemniaczana zawiera w swoim składzie m.in. witaminę C, wspomagającą odporność, oraz witaminę B6, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. 

Mąka ziemniaczana do naturalnego zagęszczania zupy

Mączka ziemniaczana może pomóc "naprawić" nam zbyt rzadką zupę. Wystarczy wsypać trochę mąki do zimnej wody, dokładnie wymieszać i przelać tę miksturę do garnka z zupą. Podobne rozwiązanie można zastosować do zagęszczania zbyt rzadkiego sosu. Mączka kartoflana przydaje się również do sporządzania domowego kisielu. Ponadto kleik z mąki ziemniaczanej zalecany jest osobom, które mają problemy z układem pokarmowym, ponieważ działa on niczym balsam łagodzący, a do tego łagodzi biegunkę oraz ból brzucha.

Mączka ziemniaczana w kosmetyce

Niektórzy mówią, że mąka ziemniaczana to jeden z najtańszych, zarazem najskuteczniejszych kosmetyków do codziennej pielęgnacji. Pomaga zlikwidować problemy skórne. Wiedzą o tym m.in. młode mamy, które taką właśnie mączkę stosują jako puder bądź posypkę dla dziecka, u którego pod pieluchą zrobiło się zaczerwienienie. Mączka sprawia, że podrażnienie szybciej znika. Równie dobrze można przyszykować krochmal z mączki ziemniaczanej i dodać go do wanienki brzdąca (dorośli także mogą sobie zafundować podobną kąpiel). Ten naturalny dodatek do wody (choć fakt, mogą w niej pływać przysłowiowe gluty) złagodzi podrażnienia, rozjaśni skórę, ograniczy pieczenie i swędzenie.

Puder domowej roboty z mąki ziemniaczanej

Jest znany też przepis na puder do twarzy, taki domowej produkcji. Do łyżeczki mąki ziemniaczanej należy dodać odrobinę cynamonu (nadaje brzoskwiniowego koloru) i można aplikować taki kosmetyk na nakremowaną skórę. Jeśli puder ma być bezbarwny, naturalny, trzeba zrezygnować z dodatku cynamonu. Ponadto taki puder będzie pełnił dodatkową rolę, bowiem działa antybakteryjnie, zatem jest polecany osobom mającym np. skórę trądzikową. Kobiety, którym marzą się dłuższe, grubsze rzęsy, mogą pudrem z mąki ziemniaczanej lekko obsypać rzęsy, a dopiero potem starannie pokryć je tuszem.

Mąka ziemniaczana niczym suchy szampon

Kto ma nieświeże, tłuste włosy, a nie może ich umyć, bo np. brakuje wody z powodu awarii, może raz, dwa, doprowadzić je do porządku na parę godzin. Musi na włosy nanieść mąkę ziemniaczaną i ją delikatnie wetrzeć w kosmyki, a następnie porządnie rozczesać włosy, żeby rozprowadzić biały proszek. Rozwiązanie to funkcjonuje na zasadzie suchego szamponu.

Po mąkę ziemniaczaną mogą sięgnąć także osoby narzekające na nadmierną potliwość. Mąką używana niczym talk jest naturalnym antyperspirantem. Tak samo naturalna potrafi być maseczka ze składników, które trzymamy w domu. Gdy do zbyt rzadkiej papki dodamy odrobinę mąki kartoflanej, maseczka po nałożeniu na twarz nie spłynie nam z niej. Wybrani przygotowują papkę z dodatkiem mąki ziemniaczanej i rozprowadzają ten specyfik na chorym, w miejscach jego odleżyn, ponieważ pomaga to zwalczyć zmiany chorobowe.

PolecamyBenzyna ekstrakcyjna do usuwania trudnych plam i zabrudzeń

Mąka ziemniaczana na plamy

Okazuje się, że mąka ziemniaczana pełni również rolę odplamiacza. Tyle, że naturalnego. Skrobia usuwa tłuste plamy z tkanin, np. po maśle albo oleju. Należy posypać przybrudzony materiał właśnie mączką i delikatnie wcierać ją bardzo miękką ściereczką (tak, aby nie uszkodzić przy tym tkaniny) do momentu zniknięcia tłustej plamy. 

 

Mąka ziemniaczana pomoże w usunięciu tłustych plam z tkanin. Sposób ten sprawdza się w przypadku bawełny, jak i nieco delikatniejszych tkanin.
Mąka ziemniaczana pomoże w usunięciu tłustych plam z tkanin. Sposób ten sprawdza się w przypadku bawełny, jak i nieco delikatniejszych tkanin. Fot. Magdalena Kmita-Kulesza

 

Najpierw pranie, potem krochmal

Krochmal do tkanin również można przygotować z mączki ziemniaczanej. W tym celu trzeba zagotować pół litra wody, a jeszcze szklankę wypełnić do połowy wodą. Do szklanki należy wsypać dwie łyżki mąki ziemniaczanej i rozmieszać, a potem wlać całość do wrzątku w garnku i ponownie wymieszać. W tego rodzaju krochmalu można zamoczyć przykładowo serwetki i potem od razu zacząć je prasować, właśnie na mokro. Staną się sztywniejsze. Krochmal do pościeli także się przydaje.

To też cię może zaciekawićNietypowe zastosowanie herbaty 

Skrobia ziemniaczana a mączka ziemniaczana

Czy to jest to samo, czy też coś innego – niby prosta sprawa i równie prosta odpowiedź, a jednak tutaj zdania są podzielone. Jedni używają obu określeń zamiennie i nie dopatrują się różnicy w mące ziemniaczanej i skrobi. Inni w tym czasie przekonują, że istnieje różnica między tymi produktami, tłumacząc, że mąka ziemniaczana produkowana jest z gotowanych ziemniaków, w całości, a skrobię otrzymuje się ze świeżych, rozdrobnionych kartofli. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom