Luty w ogrodzie - jakie prace należy wykonać

Agata Kaźmierczak
luty w ogrodzieO lutowych pracach ogrodniczych należy pamiętać. W przeciwnym razie nasz ogród nie będzie należycie przygotowany do wiosny.
luty w ogrodzieO lutowych pracach ogrodniczych należy pamiętać. W przeciwnym razie nasz ogród nie będzie należycie przygotowany do wiosny. Agata Kaźmierczak
W myśl przysłowia: „Idzie luty – podkuj buty” w tym miesiącu nie powinniśmy jeszcze myśleć o wiośnie. Ogrodnicy jednak zamiast podkuwać buty, szykują już narzędzia do pracy. Przycinka żywopłotów i krzewów, podlewanie iglaków a nawet nawożenie - to podstawowe prace, które wykonać należy w lutym.

O każdej porze roku w ogrodzie do wykonania jest sporo pracy. Kalendarz ogrodniczy mówi także o pracach, które wykonać powinniśmy w lutym.

Pożyteczne informacjeRozsady – wysiew nasion warzyw i roślin w lutym 

  • Jeśli tylko panuje sprzyjająca aura pogodowa, warto wyjść do ogrodu i przede wszystkim sprawdzić stan otulin i wszelkich okryć, by w czasie lutowych mrozów wrażliwe rośliny nie zmarzły.
  • Najpierw jednak warto sprawdzić stan oprzyrządowania ogrodniczego. Wykorzystując ostatnie długie wieczory można zrobić przegląd wszystkich narzędzi ogrodniczych. Wtedy będziemy już przygotowani na nadejście wiosny.
  • W lutym należy koniecznie przyciąć drzewa i krzewy ozdobne oraz owocowe. Poczekajmy z tym jednak do końca miesiąca. Jeśli z jakichś powodów cięcia nie wykonamy, możemy poczekać do kwietnia. Standardowo usuwamy wyschnięte, połamane przez śnieg gałęzie. Ważne by usunąć gałęzie chore, by choroba nie atakowała dalszych części drzewa. Pod koniec miesiąca należy obejrzeć także grusze i jabłonie. Jeśli wymagają przycinki, należy ją zrobić.
  • Warto też przyciąć krzewy. Koniecznie agrest i jagody, wystarczy je przerzedzić, przycinając gałązki.
  • Pod koniec miesiąca a w zasadzie w pierwszych dniach marca powinniśmy rozpocząć nawożenie. Kompost pod drzewa a wapno na trawnik, nawet gdy śnieg do końca nie stopniał. Wtedy przygotujemy trawnik do intensywnego wzrostu w pierwszych ciepłych dniach wiosny. Warto też pod koniec lutego przyciąć trawnik, wtedy pobudzimy go do wzrostu. Jeśli na trawniku długo zalega lód należy go rozbijać. Zapobiegniemy w ten sposób np. pleśni śniegowej, która niszczy źdźbła trawy.
  • Zadbaj o żywopłot! Przycinając go w lutym, nadamy mu nowy, odświeżony kształt.
  • Jeśli pod koniec lutego topnieje śnieg lub nie ma go wcale należy podlać iglaki a także trawnik.
  • W lutym należy ponownie wybielić drzewa. Dzięki temu zapobiegniemy mrozowym uszkodzeniom pnia. Takie uszkodzenia mają wpływ na korę, która niestety pęka.
  • Usuń z drzew zeszłoroczne owoce a pnie zabezpiecz przez gryzoniami i zającami.
  • Jeżeli w stawie na Twojej posesji zimują ryby, pamiętaj aby tafla wody nie zamarzała. 
  • W przypadku łagodnej zimy wraz z końcem lutego możemy podziwiać przebiśniegi i krokusy. 

Sprawdź: Kiedy przycinać drzewa i krzewy – terminarz prac

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom