Lodówka turystyczna – nie tylko na podróż. Czym się kierować podczas zakupu

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Lodówka turystyczna przydaje się nie tylko na wyjazdachKemping bez lodówki? To nie ma prawa się udać.
Lodówka turystyczna przydaje się nie tylko na wyjazdachKemping bez lodówki? To nie ma prawa się udać. Weronika Skupin
Na niedzielny wyjazd nad wodę, na kemping czy pod namiot, na nocny wypad na ryby czy do przechowywania żywności w altanie – przyda się turystyczna lodówka.

Wybór lodówek turystycznych jest naprawdę spory, co nie ułatwia wyboru. Nie każdy rodzaj lodówki będzie równie użyteczny, dlatego zanim podejmie się decyzje zakupowe, warto wiedzieć, z czym ma się do czynienia. Trzeba wiedzieć, w jakim charakterze lodówka będzie wykorzystywana. Zupełnie inne potrzeby będzie miała rodzina wybierająca się na całodniowy piknik, a inne grupa znajomych jadących na tydzień pod namioty czy spędzająca czas na jachcie.

Radzimy: Jakie altany ogrodowe są najpraktyczniejsze

Co do zasady lodówki turystyczne różnią się sposobem chłodzenia zawartości. Niektóre wykorzystują do tego chłodzące wkłady, inne moc elektryczną (czy to dostarczaną z gniazdka, czy np. z samochodowego akumulatora).

Lodówki na wkłady chłodzące

Najprostsze i najtańsze modele, które kupić można już poniżej 100 złotych, to lodówki zasilane wkładami chłodzącymi. Są lekkie i łatwo je przenosić, przez co idealnie nadają się niedalekie, jednodniowe wypady, gdy trzeba przechować w niskiej temperaturze potrawy czy napoje. Najpierw jednak trzeba przygotować (zamrozić) wkłady, które wewnątrz utrzymywać będą niską temperaturę.

Przeczytaj również:Zalety, wady i ceny różnych modeli grilli

Ich minusem jest to, że względnie niska temperaturę utrzymują przez 8–12 godzin, przy czym gdy lodówka narażona jest na bezpośrednie działanie ciepła, czas ten radykalnie się skraca. Istotne z punktu widzenia długości chłodzenia jest również sposób ułożenia wkładów chłodzących. Podstawowy błąd jaki można popełnić, to ułożenie ich na samym dnie. Znacznie lepiej najpierw do środka wsadzić jedzenie i napoje, a później przykryć je wkładami – wszystko przez to, że zimne powietrze opada na dół, wypychając ciepłe ku górze.

Lodówki na wkłady chłodzące nie mają też imponującej pojemności, najczęściej na rynku występują modele o pojemności od 10 do około 35 litrów. Jest to jednak zdecydowane lepsze rozwiązanie niż nieco tańsze, ale mniej użyteczne torby termoizolacyjne, które utrzymują niską temperaturę produktów przez maksymalnie 2–3 godziny i to w sytuacji, gdy te wcześniej zostały odpowiednio schłodzone.

Lodówka turystyczna zasilana prądem

Bardziej wielozadaniowa jest lodówka turystyczna zasilana energią elektryczna. Zwykle lodówki tego typu umożliwiają podpięcie sprzętu do gniazdka albo pobieranie mocy z akumulatora samochodowego poprzez gniazdo zapalniczki. W tym drugim wypadku warto kontrolować stan akumulatora bowiem niektóre modele lodówkę potrafią być bardzo „żarłoczne", co może skutkować unieruchomieniem samochodu z powodu rozładowania akumulatora (dlatego lepiej rozważyć zakup lodówki z zabezpieczeniem przed całkowitym rozładowaniem akumulatora). Oczywiście nie dotyczy to sytuacji, kiedy lodówka wykorzystywana jest w aucie w czasie dłuższej podróży i jest włączona tylko wtedy, gdy działa również silnik.

Lodówki termoelektryczne najczęściej zużywają między 5 a 40 Wat na godzinę. Lodówka tego rodzaju to sprzęt, w którym bez obaw przez dłuższy czas przechowywać można produkty spożywcze, które łatwo się psują, jak masło, przetwory mleczne czy wędliny. Lodówki tego typu potrafią również podgrzewać przechowywane produkty. Zwykle chłodzą maksymalnie do temperatury niższej o 20 stopni Celsjusza od temperatury otoczenia, a podgrzewają do około 50–65 stopi Celsjusza.

Jeśli lodówka ma być zasilana z samochodu warto przed zakupem sprawdzić, jaka jest długość kabla zasilającego. Może okazać się bowiem, że jest na tyle krótki, że nie obejdzie się bez dodatkowego przedłużacza.

Lodówka na gaz

Lodówka na gaz to inaczej lodówka absorpcyjna. Materiałem używanym do chłodzenia w tego typu lodówkach jest amoniak. Najczęściej tego typu modele wykorzystywane są przez żeglarzy na jachtach, są popularne także wśród miłośników caravaningu w kamperach. Szybko chłodzą produkty, a na jednej standardowej butli gazowej potrafią wytrzymać nawet 10 dni. Ich niewątpliwe zalety podkreśla jednak cena – topowe modele są kilkukrotnie droższe od lodówek elektrycznych. Posiadają jednak zwykle również zamrażalnik i poradzą sobie ze schłodzeniem produktów do temperatury nawet minus 20 stopni Celsjusza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Na przykład na liczbę i jakość uchwytów. Im więcej, tym łatwiej będzie transportować i nieść lodówkę. Istotna jest też łatwość czyszczenia sprzętu. Dodatkowo istotna jest regulacja temperatury, jednak w tego rodzaju ułatwienie wyposażone są droższe modele lodówek. Z kolei wskaźnik temperatury występuje częściej, a jak się wydaje jest to opcja w lodówce bardzo potrzebna. Kluczowa – zwłaszcza dla tych którzy będą ją przenosić – jest waga produktu. Jeśli waży około 10 kilogramów (co jak na lodówkę turystyczną jest wynikiem całkiem sporym) i dodamy do tego wagę na przykład napojów wewnątrz, uzyskujemy sprzęt, którego przemieszczanie napotka na poważne problemy. 

PrzeczytajDom na kołach, czyli kamperem na wakacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom