Licytacje komornicze nieruchomości staną się bezpieczniejsze i szybsze dzięki przeniesieniu całego procesu do internetu – ogłosił rządowy serwis premier.gov.pl. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z dotychczasowych metod. Nowe prawo ma według zapowiedzi m.in. usprawnić egzekucję z mieszkań czy domów osób zadłużonych.
Licytacje komornicze nieruchomości na miarę XXI wieku, czyli e-przetargi
Elektroniczne licytacje komornicze to nic nowego – od pewnego czasu z powodzeniem prowadzi się je m.in. w przypadku ruchomości należących do dłużników. Po wejściu w życie nowych przepisów, które 8 grudnia 2020 r. przyjęła Rada Ministrów, przez internet będzie można licytować także nieruchomości. Zdaniem resortu sprawiedliwości, który zaproponował nowelizację prawa, dzięki temu licytacje staną się szybsze, bezpieczniejsze i tańsze.
Zobacz: Fiskus szybciej ściągnie długi m.in. z nieruchomości. Co się zmienia?
Nowa procedura będzie wyglądała następująco:
- Komornik udostępnia obwieszczenie o licytacji nieruchomości na stronie Krajowej Rady Komorniczej.
- We wskazanym terminie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego rusza e-przetarg.
- Po tygodniu e-przetarg dobiega końca.
Według projektu przepisów e-licytacja odbywałaby się tylko na wniosek wierzyciela. Złożenie wniosku ma być możliwe zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego terminu licytacji. Jeśli taki wniosek nie wpłynie, licytacja komornicza nieruchomości byłaby przeprowadzana na dotychczasowych zasadach.
Szybsza egzekucja z nieruchomości i koniec zmów przetargowych?
Według Centrum Informacyjnego Rządu obecne licytacje często padają ofiarą zmów przetargowych – kilku licytujących umawia się, że będą postępować tak, by mieszkanie dłużnika sprzedało się jak najtaniej. Jest to oczywiście niekorzystne dla wierzyciela, który w efekcie odzyskuje mniej pieniędzy. Po wprowadzeniu e-przetargów takie oszustwo ma się stać niemożliwe.
Rząd wyraził też przekonanie, że e-licytacje przyspieszą proces egzekucji z nieruchomości, który często jest bardzo długotrwały z uwagi m.in. na liczbę uczestniczących w niej podmiotów. Przypomnijmy, że licytacje komornicze zostały dodatkowo utrudnione w czasie pandemii – przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 uniemożliwiły np. eksmisję dłużników z domów i mieszkań w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Jeśli projekt zmian w prawie pomyślnie przejdzie przez wszystkie etapy procesu legislacyjnego, większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. W komunikacie nie podano jednak konkretnych terminów.
Sprawdź: Aukcje komornicze. Kto może, a kto nie może brać udziału?
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?