Licytacje komornicze nieruchomości przeniosą się do internetu. Rząd pracuje nad e-przetargami

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
licytacje komorniczeNowe przepisy umożliwią nabycie licytowanego mieszkania bez wychodzenia z domu.
licytacje komorniczeNowe przepisy umożliwią nabycie licytowanego mieszkania bez wychodzenia z domu. pxhere.com
Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w prawie, które umożliwią elektroniczne licytowanie nieruchomości dłużników. Celem jest m.in. zwiększenie bezpieczeństwa przetargów.

Licytacje komornicze nieruchomości staną się bezpieczniejsze i szybsze dzięki przeniesieniu całego procesu do internetu – ogłosił rządowy serwis premier.gov.pl. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji z dotychczasowych metod. Nowe prawo ma według zapowiedzi m.in. usprawnić egzekucję z mieszkań czy domów osób zadłużonych.

Licytacje komornicze nieruchomości na miarę XXI wieku, czyli e-przetargi

Elektroniczne licytacje komornicze to nic nowego – od pewnego czasu z powodzeniem prowadzi się je m.in. w przypadku ruchomości należących do dłużników. Po wejściu w życie nowych przepisów, które 8 grudnia 2020 r. przyjęła Rada Ministrów, przez internet będzie można licytować także nieruchomości. Zdaniem resortu sprawiedliwości, który zaproponował nowelizację prawa, dzięki temu licytacje staną się szybsze, bezpieczniejsze i tańsze.

Zobacz: Fiskus szybciej ściągnie długi m.in. z nieruchomości. Co się zmienia?

Nowa procedura będzie wyglądała następująco:

  1. Komornik udostępnia obwieszczenie o licytacji nieruchomości na stronie Krajowej Rady Komorniczej.
  2. We wskazanym terminie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego rusza e-przetarg.
  3. Po tygodniu e-przetarg dobiega końca.

Według projektu przepisów e-licytacja odbywałaby się tylko na wniosek wierzyciela. Złożenie wniosku ma być możliwe zarówno w przypadku pierwszego, jak i drugiego terminu licytacji. Jeśli taki wniosek nie wpłynie, licytacja komornicza nieruchomości byłaby przeprowadzana na dotychczasowych zasadach.

Szybsza egzekucja z nieruchomości i koniec zmów przetargowych?

Według Centrum Informacyjnego Rządu obecne licytacje często padają ofiarą zmów przetargowych – kilku licytujących umawia się, że będą postępować tak, by mieszkanie dłużnika sprzedało się jak najtaniej. Jest to oczywiście niekorzystne dla wierzyciela, który w efekcie odzyskuje mniej pieniędzy. Po wprowadzeniu e-przetargów takie oszustwo ma się stać niemożliwe.

Rząd wyraził też przekonanie, że e-licytacje przyspieszą proces egzekucji z nieruchomości, który często jest bardzo długotrwały z uwagi m.in. na liczbę uczestniczących w niej podmiotów. Przypomnijmy, że licytacje komornicze zostały dodatkowo utrudnione w czasie pandemii – przepisy tarczy antykryzysowej 3.0 uniemożliwiły np. eksmisję dłużników z domów i mieszkań w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

Jeśli projekt zmian w prawie pomyślnie przejdzie przez wszystkie etapy procesu legislacyjnego, większość nowych przepisów wejdzie w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia. W komunikacie nie podano jednak konkretnych terminów.

Sprawdź: Aukcje komornicze. Kto może, a kto nie może brać udziału?

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom