Kolorowe ledy i szkło sprawdziły się już w pubach i dyskotekach ale bardzo dobrze będą wyglądały także w naszych domach: w kąciku telewizyjnym, podświetleniu szafek kuchennych, u wezgłowia łóżka w sypialni czy na brzegach łazienkowych półek.
W zależności od koloru podświetlenia który wybierzemy, uzyskamy najróżniejsze efekty: od eleganckiego po zwariowany, świetny do pokoju np. nastolatka.
Rodzaje ledów:
- Paski LED – np. do podświetlenia telewizora, wyposażone są w zasilacz. Mocowanie za pomocą przyssawek.
- Taśmy LED – są płaskie, elastyczne, kupujemy je w rolkach po kilka metrów, taśmy są samoprzylepne i można je formować w dowolne kształty. Przy montażu należy podłączyć taśmę do sterownika, połączyć ze sobą odcinki taśmy i ustawić odpowiednią liczbę kontrolerów, a następnie uruchomić aplikację. Możemy ustawić prędkość przepływu światła, częstotliwość zmiany koloru lub ustawić stałe świecenie.
- Listwy LED – są odporne na zginanie, pozwalają na skracanie co 5 lub 10 cm, można je zginać pod niemal każdym kątem. Są to zazwyczaj półmetrowe aluminiowe odcinki z kilkunastoma diodami, które można dowolnie przedłużać za pomocą specjalnych złączek. W ofercie są także elastyczne listwy wodoodporne.
- Węże świetlne – światło umieszczone jest w tworzywie odpornym na warunki atmosferyczne, dlatego często ten rodzaj oświetlenia jest stosowany jako świąteczna ozdoba drzewek i balkonów. Trwałość do 100 tys. godzin, czyli 11 lat nieprzerwanej pracy i odporność na uszkodzenia mechaniczne sprawia, że może on być stosowany w trudnodostępnych miejscach, np. ułożony na brzegach podwieszanego sufitu.
- Świetlówki LED – producenci zapewniają, że tego rodzaju świetlówki pozwolą zaoszczędzić nawet 60% rachunków za prąd. Natężenie światła wystarczy, by zastąpić tradycyjne mocne świetlówki, a standardowy wymiar ułatwia montaż w tradycyjnych oprawach.
- Szkło laminowane LED – kolorowe światło w szkle daje wiele możliwości zmian aranżacyjnych w pomieszczeniu: możemy dowolnie zmieniać barwy podświetlenia lub wybrać jeden, stale świecący kolor. Diody LED są tutaj rozmieszczone w warstwie przewodzącej prąd i umieszczone w przestrzeni między szybami klejonymi.
- Oświetlenie sufitowe LED – diody znajdują się w specjalnych oprawach z aluminium i szkła. Możemy wybrać oprawy z podwyższonym stopniem ochrony IPX, przeznaczone do mokrych i wilgotnych pomieszczeń.
- Meteorki LED – dają efekt „spadającego śniegu", ponieważ światło miarowo pojawia się, przepływa i gaśnie.
Zobacz również: Oświetlenie LED: dobre i złe ledówki
Zasilanie elektryczne ledów
**Energię elektryczną do ledów można doprowadzić dwoma sposobami:
- za pomocą instalacji biegnącej pod tynkiem – zasilacz jest schowany w typowej puszce elektrycznej w ścianie, może być podłączony do przewodów o napięciu 230 V;
- za pomocą instalacji poprowadzonej na wykończonej ścianie, gdzie zasilacz podłączamy do najbliższego gniazdka elektrycznego. Mało widoczny, cienki przewód może biec przy listwach przypodłogowych lub wewnątrz ich profili.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz