Jak skutecznie pozbyć się much i komarów z domu? Zamontuj niezwodną lampę owadobójczą. Sprawdź, jaka lampa na owady jest najlepsza

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Lampy na owady to najlepszy sposób na pozbycie się z domu irytujących much i komarów. Lampy owadobójcze są wyjątkowo skuteczne, bezzapachowe oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przy pomocy takiej lampy można szybko pozbyć się komarów oraz much i meszek z otoczenia.
Lampy na owady to najlepszy sposób na pozbycie się z domu irytujących much i komarów. Lampy owadobójcze są wyjątkowo skuteczne, bezzapachowe oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przy pomocy takiej lampy można szybko pozbyć się komarów oraz much i meszek z otoczenia. gracethang/Getty Images
Jak pozbyć się z domu meszek, much i komarów? Wybierz bezpieczną lampę owadobójczą. Nowoczesne lampy na owady świetnie zastępują popularne pułapki, aerozole, olejki, zapachowe świece i inne odstraszacze insektów. Nie wydzielają zapachu i są bezpieczne dla ludzi oraz domowych zwierzaków. Dowiedz się, jak działa lampa na owady i jakie rodzaje lamp owadobójczych można kupić. Pozbądź się natrętnych owadów raz na zawsze.

Spis treści

Jak działa lampa na owady? Zobacz, czemu pomaga pozbyć się meszek, komarów i much z domu

Lampa owadobójcza emituje za pomocą świetlówki UV-A światło ultrafioletowe, które jest atrakcyjne dla much, komarów i innych insektów, więc skutecznie je przyciąga. Gdy owad zbliży się do źródła światła, wpada w pułapkę i jest eliminowany przez mechanizm, w który wyposażone jest konkretne urządzenie. Taki kontakt nie zawsze kończy się dobrze dla insekta, bo w części modeli owad ginie.

Trzeba pamiętać, żeby w sezonie letnim systematycznie sprawdzać i opróżniać pojemnik, do którego wpadają muchy, komary czy inne owady.

Czy lampa owadobójcza jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt?

Lampy na owady nie zawierają substancji, które mogłyby zaszkodzić ludziom i czworonożnym pupilom. Długość wytwarzanej przez urządzenie fali ultrafioletu znajduje się na poziomie do 365 nm, co jest w pełni bezpieczne dla człowieka i domowych zwierzaków. Stanowi to ich kluczową zaletę, bo korzystając z lamp owadobójczych nie musimy się obawiać o zdrowie wszystkich domowników.

Lampy owadobójcze działają bez użycia szkodliwej chemii i sztucznych substancji zapachowych. Nie istnieje wiec ryzyko, że podrażnią drogi oddechowe czy nasilą uciążliwe objawy choroby u alergików.

Jakie modele lamp owadobójczych mamy do wyboru?

Zwabione do światła lampy muchy czy komary wpadają w pułapkę, która często jest dla nich śmiertelna. Owady są neutralizowane z wykorzystaniem różnych technik.

Do wyboru mamy m.in.:

  • Lampy owadobójcze wiatrakowe – owady, które przyciągnie światło UV emitowane przez lampę, zostają zassane za pomocą wiatraczka o owalnych ramionach do jej wnętrza, dzięki czemu nie są rozgniatane. Następnie wpadają do specjalnego pojemnika, ale nadal są żywe, więc możemy je wypuścić. Ten rodzaj lampy na owady warto wybrać, jeśli nie jesteśmy zwolennikami zabijania insektów. Możemy też poczekać, aż owady w pojemniku zakończą swój żywot i wtedy się ich pozbyć. Tego typu lampy przerywają pracę przy dotknięciu, gdy np. są w zasięga dziecięcych rączek, więc są przyjazne dla maluchów.
  • Lampy owadobójcze lepowe – wykorzystywany jest w niej klasyczny i znany od lat sposób wyłapywania irytujących owadów. Muchy czy komary zwabione przez promienie ultrafioletowe są unieruchamiane na lepkiej powierzchni, do której się przyklejają. Wkłady stanowiące pułapkę dla insektów należy regularnie wymieniać, warto mieć więc kilka zapasowych sztuk w zapasie.
  • Lampy owadobójcze rażące – to najbardziej skuteczny rodzaj urządzenia, choć niestety nie bezgłośny. Zwabiony do lampy insekt porażany jest prądem o napięciu od 1000 do 5000 V, które jest generowane na specjalnej kratce wewnątrz lampy, ginie i wpada do pojemnika, który znajduje się w obudowie urządzenia. Decydując się na taki model musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu rusztu elektrycznego i pojemnika. Gdy lampa jest podłączona do prądu, powinniśmy zawsze mieć dzieci na oku.

Jak wybrać lampę owadobójczą do domu i ogrodu? Skuteczna walka z meszkami, komarami i muchami

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu lampy na owady, powinniśmy sprawdzić, czy można stosować ją na zewnątrz, czy tylko w pomieszczeniach. Lampa owadobójcza na taras, balkon czy do ogrodu powinna być wykonana z trwałych materiałów i odporna na wilgoć.

Wybierając lampy zewnętrzne, zwróćmy uwagę na ich klasę szczelności (symbol IP). Powinna być ona nie mniejsza niż IP44 (lampa odporna na krople wody), gdy taras jest zadaszony. A na odkrytym balkonie czy tarasie wymagane jest nawet IP54 (źródło światła całkowicie odporne na wodę oraz pył), co zapewni bezawaryjne działanie lampy przez długi czas.

Jeśli będziemy korzystać z lampy w mieszkaniu lub domu, sprawdzi się każdy rodzaj urządzenia. Tutaj warto wziąć pod uwagę gabaryty i design lampy owadobójczej, żeby nie zagracała pomieszczenia oraz dobrze komponowała się z wnętrzem.

Jeśli zależy nam, żeby lampa na owady była zawsze pod ręką, warto wybrać mobilny model na baterie. Najbardziej popularne modele są zasilane za pomocą akumulatora lub podłącza się je za pomocą kabla bezpośrednio do gniazdka elektrycznego. Dostępne są lampy na owady z rączką, kółeczkiem czy haczykiem, które możemy wygodnie umieścić tuż pod sufitem.

Lampy owadobójcze są droższe od tradycyjnych środków na muchy czy komary, ale za to bardzo skuteczne, bezzapachowe oraz bezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego, a często też mogą służyć przez lata. Przy pomocy takiej lampy możemy na dobre pozbyć się problemu komarów i much.

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom