Kwiaty cięte w letnim bukiecie – jak przedłużyć ich trwałość

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kwiaty cięte w letnim bukiecieBukiet świeżych kwiatów to jedna z najładniejszych, a zarazem najładniej pachnących, dekoracji. Trwałość tej dekoracji w dużej mierze zależy od tego, jak będziemy go pielęgnować.
Kwiaty cięte w letnim bukiecieBukiet świeżych kwiatów to jedna z najładniejszych, a zarazem najładniej pachnących, dekoracji. Trwałość tej dekoracji w dużej mierze zależy od tego, jak będziemy go pielęgnować. jill111 (Pixabay.com)
Kwiaty cięte to piękna ozdoba dom. Latem zrywamy je i stawiamy do wazonu, a jest w czym wybierać. Niestety często nazajutrz bukiet zaczyna wyglądać nieświeżo. Piszemy, na co zwrócić uwagę, wybierając kwiaty do bukietu i jak przedłużyć ich trwałość.

Kto chce mieć niebanalną, ale i świeżą dekorację salonu czy innego pomieszczenia, latem może zdecydować się na cięte kwiaty, choćby te z ogrodu lub łąki. Ożywią całe pomieszczenie i nadadzą mieszkaniu naturalny wygląd. – Złocienie, nagietki, goździki, mieczyki, dalie, cynie, rudbekie to bardzo trwałe kwiaty, więc po ścięciu nadają się jak najbardziej do wazonu – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Praktycznie niemal wszystkie kwiaty można wstawić do wazonu, może z wyjątkiem astrów marcinków. Te bowiem po ścięciu dość szybko zamykają swoje płatki.

Dowiedz się: Jak uprawiać astry marcinki

Ścinamy, a nie zrywamy

Trzeba jednak pamiętać o paru zasadach. – Kwiaty ścinamy nożykiem, ewentualnie sekatorem, a nie zrywamy – podkreśla ogrodnik. – Podczas zrywania, chcąc, nie chcąc, miażdżymy końcówki rośliny, więc ją uszkadzamy jeszcze bardziej.

Przed włożeniem kwiatów do wody warto przyciąć łodygi kwiatów po skosie. To zwiększy powierzchnię pochłaniania wody. Im większy skos, tym sprawniej kwiat będzie pobierał wodę. To ważne przede wszystkim w przypadku kwiatów, które mają grube, sztywne łodygi, np. róży. – À propos róży: nie radzę usuwać jej kolców – kontynuuje Mikietyński. – Tym zabiegiem niszczymy roślinę, ponieważ zadajemy jej dodatkowe rany. Przez to krócej zachowa ona wygląd oraz świeżość. 

Przeczytaj: Jak zachować urodę ciętych kwiatów 

Usuń liście ciętych kwiatów, które znalazłyby się pod wodą

Ogrodnik wyjaśniaj: – Kwiaty cięte wystarczą na dłużej, gdy przez chwilę zafundujemy im gorąco. To znaczy: zaparzymy ich końcówki, wkładając je na 15–30 sekund do wrzątku (dotyczy to kwiatów o drewniejących łodygach, jak np. róże). Są i tacy, którzy na moment zanurzają łodygi kwiatów w roztworze alkoholu. Przed włożeniem kwiatów do wazonu, należy jeszcze usunąć liście, które zostałyby zanurzone w wodzie. Dzięki temu zapobiegniemy ich gniciu, a gnicie przyczynia się do tego, że roślina szybciej marnieje.

Wazon z kwiatami najlepiej jest ustawić z dala od bezpośredniego działania promieni słońca, gdyż wysoka temperatura przyspiesza więdnięcie roślin. Z tego względu nie powinno się trzymać bukietu na parapecie, zwłaszcza tym, gdzie okna są z ekspozycją od strony wschodniej lub południowej. Silne słońce może uszkodzić kwiaty. Lepszym miejscem jest chociażby stół w pokoju, ustawiony niedaleko okna, ale nie tuż przy nim.

Kwiaty w bukiecie z daleka od owoców

Kwiaty cięte, wstawione do wazonu, źle znoszą towarzystwo owoców, przykładowo jabłek. – Powodem tego jest wydzielający się etylen, który szkodliwie wpływa na kwiaty – precyzuje ekspert. – Obecność owoców w bliskim sąsiedztwie wyjątkowo źle znoszą goździki oraz mieczniki.

Woda w wazonie

Wodę w wazonie powinno wymieniać się minimum co drugi dzień, a najlepiej robić to codziennie. A jaka woda jest najlepsza dla ciętych kwiatów? Tu zdania są podzielone: niektórzy przekonują, że musi to być zimna woda wcześniej przegotowana, inni – że wystarczy zwykła kranówka o temperaturze pokojowej, tyle, że powinna trochę odczekać, zanim wleje się ją do wazonu. – Jest natomiast pewne, że kwiaty nie powinny stać związane w wazonie, bo powinny mieć luz – dodaje Mikietyński.

Wymiana wody jest konieczna nie tylko ze względu na estetyczny wygląd i zapach. Chodzi o to, żeby ograniczyć rozwój bakterii, które przyczyniają się do gnicia roślin. Każdorazowo podczas wymiany wody na czystą, trzeba umyć wazon czy inne naczynie, w którym stoi bukiet. Tym samym usuwamy nalot i wszelkie inne zabrudzenia z wewnętrznych powierzchni ścianek. Należy też obmyć łodygi, które, stojąc w wodzie, robią się śliskie.

Polecamy też: Jak pielęgnować kwiaty cięte, by były ładne jak najdłużej 

Trwałość bukietu ma być przedłużona, jeśli wsypiemy do wody trochę cukru. – Innym sposobem jest rozpuszczenie w wodzie tabletki przeciwbólowej – radzi ogrodnik. Azotan srebra czy boraks również przedłużają żywot kwiatów ciętych. W sprzedaży są ponadto specjalne odżywki, które mają na celu przedłużenie trwałości roślin w wodzie i likwidację szkodliwych bakterii. Gdy kwiaty zaczynają więdnąć, można je próbować niejako wskrzesić, wlewając do wazonu wodę nie o temperaturze pokojowej, tylko cieplejszą.

Pora na ścinanie kwiatów

Istotna jest pora ścinania kwiatów. - Najlepiej jest robić to w deszczowy dzień, ponieważ wtedy kwiaty są bardziej nawodnione – tłumaczy Mikietyński. - Nie ścinamy jednak kwiatów podczas deszczu, lecz wtedy, gdy przestanie padać, bo inaczej szybko zwiędną. Jeżeli deszczu nie ma, to wybierzmy się do ogrodu po kwiaty wcześnie rano albo późnym popołudniem czy wieczorem, a nie w południe, gdy panuje upał. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom