Kwiaty balkonowe na wiosnę - co wybierać, jak komponować i sadzić

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Kwiaty balkonoweKwiaty potrafią upiększyć każdy balkon. Wystarczą chęci, a potem - regularne podlewanie. Ten balkon zdobi osteospermum (stokrotka afrykańska). Kwiat ten jest idealny na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie długo i obficie, a dostępny jest w wielu kolorach.
Kwiaty balkonoweKwiaty potrafią upiększyć każdy balkon. Wystarczą chęci, a potem - regularne podlewanie. Ten balkon zdobi osteospermum (stokrotka afrykańska). Kwiat ten jest idealny na słoneczne balkony i tarasy. Kwitnie długo i obficie, a dostępny jest w wielu kolorach. Neko412 (Pixabay.com)
Pelargonie, begonie, petunie i surfinie nie są jedynymi kwiatami, które wiosną i latem mogą zdobić nasz balkon. Radzimy rośliny, które wybrać i jak je pielęgnować na dobry początek.

Nawet na najmniejszym balkonie warto posadzić kwiaty czy inne rośliny, żeby przez dwa sezony – wiosenny i letni, a czasem nawet jesienią – cieszyć nimi oko.
– Większość kwiatów nadających się do uprawy ogrodowej, choćby na rabatach, można posadzić w doniczkach lub korytkach na balkonie – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Warunki rzekłbym, balkonowe, dobrze znoszą m.in. pelargonie, te zwisające, kaskadowe, czy stojące, a ponadto begonie, petunie, surfinie. Na balkonie sprawdzą się również turki, niecierpki albo komarzyce. Podobnie, jak fuksje oraz pokrzywki brazylijskie.

Przeczytaj poradnikPopularne odmiany pelargonii i ich wykorzystanie 

Nie każda roślina balkonowa lubi słońce

Nie każde warunki panujące na balkonie będą korzystne dla roślin. – Przykładowo pelargonie lubią słońce, więc najlepiej rosną na balkonie od strony wschodniej i południowej – zaznacza Mikietyński. – Z kolei niecierpki preferują cień, zatem mogą stać od strony zachodniej albo północnej.

W zacisznym miejscu

Niektóre kwiaty muszą być osłonięte od wiatru. – Choćby petunie lub surfinie, ponieważ mają dosyć kruche łodygi, więc wiatr może je połamać – kontynuuje ogrodnik. – Inaczej jest z pelargoniami, które mają silniejsze, sztywniejsze łodygi. Im wiatr nie powinien zaszkodzić

Pora na sadzenie kwiatów balkonowych.

Na sadzenie kwiatów do donic balkonowych koniec marca to jednak zbyt wcześnie (najlepiej to zrobić około 15 maja, czyli „zimnej Zośki", po której przyjęło się, że przymrozki już nie powinny się pojawiać). – Chyba, że zamierzamy zasadzić bratki, to możemy zacząć już teraz – podkreśla nasz ekspert.

Polecamy poradnik: Uprawa bratków na balkonie i w ogrodzie 

Jaka ziemia do roślin balkonowych

Do donic i korytek sprawdzi się ziemia uniwersalna. – Ma odczyn pH wynoszący około 6,5 – informuje dalej Mikietyński. – Istnieją również ziemie przeznaczone specjalnie do danego gatunku kwiatów, np. ziemia doniczkowa dla petunii lub surfinii. To akurat kwiaty lubiące glebę o większej zawartości potasu, tzw. potasolubne.

Warto wiedzieć: Jak chronić rośliny ogrodowe przed przymrozkami 

Dno korytka albo donicy powinno mieć dziurki, aby wypływał nimi nadmiar wody z pojemnika. Warto także na dnie donicy albo korytka wysypać cienką, 1-centymetrową warstwę keramzytu. – Pozwoli to ujść nadmiarowi wody z doniczki – wyjaśnia nasz rozmówca. – Dzięki temu, że zachowamy odpływ nadmiaru wody, korzenie rośliny nie zgniją. Co ważne, intensywność i częstotliwość podlewania kwiatów balkonowych również jest uzależniona od ich gatunku.

Nawożenie roślin balkonowych

Nawożenie roślin doniczkowych, balkonowych, też ma znaczenie. – W sprzedaży pojawiły się przykładowo specjalne nawozy do roślin balkonowych. Popularne są ponadto nawozy z mikroelementami. Warto w nie wzbogacić rośliny nie wcześniej niż 3–4 tygodnie po zasadzeniu w pojemniku. Dostępne są nawozy w postaci proszku, granulatu, płynu, żelu, a nawet pałeczek. Nie jednak co przedobrzać. Zbyt wysoka dawka nawozu może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Na kwiatach doniczkowych na balkonie czy tarasie mogą pojawić się choroby, jak w przypadku roślin ogrodowych, choćby mączniak, albo szkodniki, np. mszyca. Najlepiej je zwalczyć chemią, bo naturalne metody bywają nieskuteczne. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom