– Wzmożony okres przed nami – przestrzega Grzegorz Pińkowski, pośrednik z biura „Sielanka Nieruchomości" w Bydgoszczy. – Duże ruchy na rynku najmu rozpoczną się po ogłoszeniu wyników przyjęć na studia.
Warto przeczytać: Wynajem mieszkania: co musisz wiedzieć
To specyficzny czas na rynku najmu
Zbliżają się koniec roku akademickiego i wakacje. – Nastąpi wysyp lokali zwalnianych przez studentów – twierdzi Marcin Drogomirecki z portalu Domy.pl. – Klienci poszukujący mieszkań będą mieli większy wybór ofert, właścicielom lokali trudno będzie znaleźć teraz nowych najemców. Jeszcze trudniej będzie utrzymać dotychczasowe ceny.
Zobacz również: Wścibscy właściciele. Zobacz, jakie problemy może mieć lokator
Wynajem mieszkań w lepszym standardzie tanieje
– Na lokalnym rynku nieruchomości w ostatnim czasie ceny wynajmu kawalerek i mieszkań dwupokojowych, słabiej wyposażonych, utrzymują się na tym samym poziomie – podaje Pińkowski. - Ale tych z wyższej półki, większych i lepiej wyposażonych, ceny spadły o 10–15 procent na miesiąc.
W Toruniu drożej niż w Bydgoszczy
A co z fanami piłki nożnej, którzy mieli zajmować lokale? – Szumnie zapowiadany najazd zagranicznych kibiców na Euro i związane z tym zyski z najmu mają niewiele wspólnego z rzeczywistością – wyjaśnia Drogomirecki. – Ofert wynajmu, nie tylko w miastach-gospodarzach turnieju, ale i w innych, jest dużo. Stawki ofertowe za najem najpopularniejszych lokali – kawalerek i mieszkań dwupokojowych – stoją w miejscu. Lokale większe staniały w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku nawet o 20 procent.
Jak wynika z danych portalu Domy.pl, średnio miesięcznie za wynajem kawalerki w Bydgoszczy zapłacimy 850 złotych, a za 2-pokojowe mieszkanie 1100 złotych. W Toruniu wychodzi drożej, średni miesięczny czynsz za kawalerkę wynosi 900 złotych, a za 2-pokojowe – 1200 zł.
Studencie, gdzie szukać
– „Swój kąt" dwa lata temu znalazłam na tablicy ogłoszeniowej na uczelni – mówi Joanna Białecka, studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Dziewczyny potrzebowały trzeciej na mieszkanie. Jestem zadowolona, od października zamieszkamy ponownie w tym samym składzie. Znajomi korzystają z ofert na forach studenckich. Sprawdza się też droga pantoflowa.
Jak ma szukać mieszkania świeżo upieczony maturzysta
– Najlepiej przez biuro nieruchomości – twierdzi Pińkowski. – Zawiłości w prawie dla zwykłych obywateli jest wiele. Dobra umowa zabezpiecza interesy młodych ludzi. Również właściciele wiedząc, że za studentem stoi biuro, inaczej traktują wynajmujących.
– W zeszłym roku, pokoju szukałam we wrześniu na ostatnią chwilę – mówi Ania, studentka pierwszego roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. – Było to stanowczo za późno. Pomogła znajoma. Na kolejny rok akademicki już wstępnie mam umówione przedłużenie umowy.
Kiedy zacząć poszukiwania mieszkania do wynajęcia
– Jeśli maturzyści wiedzą, że matura poszła im dobrze, mogą już wcześniej, przed wynikami na uczelnię, zacząć się rozglądać – podpowiada pośrednik z obrocie nieruchomościami. – W ten sposób można złapać ciekawsze miejsce. Ale uwaga, będą musieli już zapłacić za miesiące letnie. Mało który właściciel będzie chciał czekać do października z pustym lokalem. Można też spróbować porozumieć się i dokonać częściowych opłat za miesiące wakacyjne.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE