Kredyt mieszkaniowy w Polsce tańszy niż w innych krajach europejskich

Bartosz Turek, Lion’s Bank
Mieszkania w WarszawiePolska nie znajduje się już w ogonie krajów europejskich z jednymi z najdroższych kredytów hipotecznych (jak to miało miejsce jeszcze pod koniec 2012 r.), ale dołączyła do grona znajdującego się mniej więcej w połowie stawki.
Mieszkania w WarszawiePolska nie znajduje się już w ogonie krajów europejskich z jednymi z najdroższych kredytów hipotecznych (jak to miało miejsce jeszcze pod koniec 2012 r.), ale dołączyła do grona znajdującego się mniej więcej w połowie stawki. mk
Zapoczątkowany w listopadzie 2012 roku cykl łagodzenia polityki pieniężnej sprowadził rodzime stopy procentowe do rekordowo niskich poziomów. Dlatego Polska nie jest już w ogonie Europy z jednymi z najdroższych kredytów mieszkaniowych.

Obecnie Polska zajmuje lepsze miejsce niż na przykład Wielka Brytania, Włochy czy Holandia – wynika z danych Eurostatu za II kwartał bieżącego roku. Pod względem oprocentowania kredytów hipotecznych nasz kraj znajduje się na 11. miejscu w gronie 21 przebadanych krajów w Europie – informuje Eurostat. Badanie oparto o dane z nowopodpisanych umów, w przypadku których dług zaciągnięto na przynajmniej 10 lat. 

Oprocentowanie nowoudzielanych kredytów hipotecznych w II kwartale 2013 roku

Kredyt mieszkaniowy w Polsce tańszy niż w innych krajach europejskich

Urząd szacuje, że w poprzednim kwartale tego typu kredyty były w Polsce oprocentowane przeciętnie na 4,4 proc. w skali roku. Oznacza to spadek o prawie połowę w niewiele ponad pół roku – w drugim półroczu 2012 r. przeciętne oprocentowanie kredytu było szacowane na około 7 proc. Zmiana ta jest konsekwencją decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jej działania zapoczątkowane w listopadzie ubiegłego roku obniżyły koszt kapitału o prawie połowę. Dlatego dziś Polska dołączyła do grona znajdującego się mniej więcej w połowie stawki. 

Na wyspach kredyty mieszkaniowe droższe niż nad Wisłą

W efekcie droższe kredyty mają na przykład Włosi (4,5 proc.), Holendrzy (4,9 proc.), Słoweńcy (5,1 proc.) i Brytyjczycy (5,2 proc.) – kraje, które raczej kojarzą się z niższym niż nad Wisłą kosztem pieniądza. Najdroższe w Europie są natomiast kredyty hipoteczne w Rumunii, na Węgrzech i w Bułgarii. W krajach tych wynosi ona odpowiednio 6,5 proc., 6,9 proc. i 7,2 proc.

Najtańsze kredyty hipoteczne w Estonii

Mniejsze odsetki niż Polacy płacą mieszkańcy Słowacji (4,2 proc.) i Czech (4,1 proc.). Najtańsze kredyty hipoteczne są natomiast w Finlandii (2,9 proc.), Niemczech (2,8 proc.) i Estonii (2,4 proc.). Tak niskie oprocentowanie było możliwe do uzyskania dzięki rekordowo niskim stopom procentowym w strefie euro, do której należą wspomniane kraje. Obecnie główna stopa procentowa wynosi tam 0,5 proc. i jest na pięciokrotnie niższym poziomie niż w Polsce (stopa referencyjna jest obecnie u nas na poziomie 2,5 proc.). Głównie dlatego w czołówce krajów o najniższym koszcie kredytu hipotecznego są obecnie w Europie kraje należące do strefy euro.

Polska rata kredytu na estońskich warunkach niższa o 22 procent

Aby zobrazować, jak poziom oprocentowania kredytu wpływa na oferowane nabywcom warunki kredytowe obliczono, jaka byłaby wysokość raty 30-letniego długu w kwocie 300 tys. zł, przyjmując dla poszczególnych krajów oferowane w nich oprocentowanie. I tak gdyby estońskie warunki kredytowe były osiągalne w Polsce, rata kredytu na 30 lat i 300 tys. zł wynosiłaby jedynie 1170 zł miesięcznie. Dla porównania rata obliczona dla polskiego oprocentowania podanego przez Eurostat (4,36 proc.) wyniosłaby 1495 zł miesięcznie. Estoński wynik jest więc o prawie 22 proc. niższy niż polski.

W najgorszej sytuacji kredytowej są rodziny w Bułgarii, na Węgrzech i w Rumunii. Eurostat oszacował przeciętne oprocentowanie hipotecznego długu w tych krajach na odpowiednio 7,23 proc., 6,9 proc. i 6,52 proc. Najdrożej pożyczali na mieszkanie mieszkańcy Bułgarii. Przy przeciętnym oprocentowaniu w tym kraju, zaciągając modelowy kredyt trzeba się liczyć z ratą na poziomie aż 2042 zł miesięcznie, czyli o 37 proc. więcej niż w Polsce. 

Warunki dla kredytów hipotecznych zaciąganych minimum na 10 lat

Kredyt mieszkaniowy w Polsce tańszy niż w innych krajach europejskich
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom