Kosmos – kwiat zwiewny łatwy w uprawie. Uprawa, pielęgnacja, wymagania kosmosów

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Kosmos kwiatKosmos ma zwiewne kwiaty, które wznoszą się do nieba na cienkich łodygach, które z oddali są niemal niewidoczne.
Kosmos kwiatKosmos ma zwiewne kwiaty, które wznoszą się do nieba na cienkich łodygach, które z oddali są niemal niewidoczne. ksbaeg (Pixabay.com)
Jedni mówią, że kosmosy swoją nazwę zawdzięczają wysokości: rosną do 1,5 m. Drudzy wierzą, że misjonarze nadali tę nazwę roślinie, której środek, przypominający Słońce, jest otoczony płatkami, niczym planetami. Inni dodają, że pochodzenie nazwy jest niewyjaśnione, jak niewyjaśniony jest kosmos.

– Wystarczy raz wprowadzić kosmosy (onętki) do ogrodu, a szybko się rozgoszczą i same będą się wysiewały – twierdzą ci, którzy rośliny te mają w swoich ogrodach. Nieliczni nazywają tę roślinę nawet chwastem, właśnie dlatego, że bardzo łatwo się rozsiewa. To chyba jednak niesłuszna opinia, że kosmos to chwast.

Kwiaty kosmosy w tle z historią o warszawiance

Wschodniaczka, onętek, ponętka, ale i warszawianka – to tak zamiennie bywa nazywany kosmos. Niektórzy mieszkańcy polskiej stolicy nie wiedzą, że Warszawa ma swoje kwiaty, to właśnie warszawianki. Wybrani twierdzą, że w tym mieście rośliny zostały po raz pierwszy zauważone. Mieszkańcy stolicy, wracający z wojny do swoich domów, zobaczyli te kwiaty, rosnące niedaleko gruzowisk. Kolory roślin wyróżniały się z szarej, zrujnowanej wojną Warszawy. Dopiero ponoć potem kosmosy powędrowały w inne miejsca Polski.

 Przeczytaj o nichMaki polne i ogrodowe 

– Kosmosy to pochodzące z Ameryki jednoroczne rośliny, jedne z najwyższych, bo osiągają niekiedy 1,5 metra wysokości, zależnie od odmiany – informuje Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Mają różne kolory, m.in. białe, żółte, różowe, purpurowe, fioletowe. Kwitną przez prawie całe lato, nawet jesienią jeszcze się pokazują.

Kosmos to tylko z wyglądu delikatna roślina

Kosmos wygląda na delikatną roślinę, ale jest odporny na choroby i szkodniki. – Jest ponadto niewymagający w uprawie – dodaje Mikietyński. – Lubi słońce, lecz półcień też nie powinien mu zaszkodzić. Nawet w piaszczystej glebie jest w stanie wyrosnąć. Onętki wyrastają też na działkach obok blokowisk.

Susza raczej nie da się warszawiankom we znaki. Obfite podlewanie oraz nawożenie mogą z kolei osłabić tę roślinę. Lepiej posadzić ją w zacisznym, osłoniętym od wiatru miejscu. Inaczej wiatr mógłby złamać dosyć cienkie, długie łodygi kosmosu. Niektórzy ogrodnicy zapewniają najwyższym roślinom swoiste podpórki, dzięki którym łodygi nie poddadzą się niszczącej sile wiatru.

Kosmos w wiejskim ogrodzie

Prosty z wyglądu kosmos kojarzy się choćby z ogrodami wiejskimi czy łąkami, takimi, jakie pamiętamy z ogrodów naszych babć. W miastach też się jednak chętnie pojawia. Przykładem jest wspomniana Warszawa. Onętki mogą stanowić rośliny dekoracyjne. Szczególnie ładnie kosmosy prezentują się, gdy pełnią rolę tła dla mniejszych roślin, np. jednokolorowych. Wówczas niższy pas jest jednobarwny, a ten wyżej mieni się różnymi kolorami. Kosmosy są również wykorzystywane na rabaty, wzdłuż ogrodowych ścieżek. Trzeba natomiast uważać: onętki mają tendencję do bycia zaborczymi. Ich towarzystwo czasem szkodzi mniejszym, słabszym roślinom. Plus jest taki, że ptaki żywią się nasionami kosmosu, choćby wróble i szczygły.

Przeczytaj poradnik: Kwiaty cięte w letnim bukiecie, czyli jak przedłużyć ich trwałość 

Onętki trzymaj w wazonie

Na kwiaty cięte warszawianka również się nadaje. W wazonie umie wytrzymać nawet tydzień. Nasze babcie, które w swoich ogrodach na wsi miały warszawianki, nazywały je panienkami. Tłumaczyły, że płatki kwiatowe układają się w rozkloszowaną, kolorową zwiewną spódnicę panienki.

 

Kosmos podwójnie pierzasty
Kosmos podwójnie pierzasty Fot. GyuyA (Pixabay.com)

  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom