Urządzając lub remontując dom, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, warto najpierw zastanowić się, jakie bariery architektoniczne mogą stanąć jej na przeszkodzie. Jeśli nie za bardzo wiemy, jakie elementy przestrzeni mogą stanowić problem, najlepiej przedyskutować projekt z osobami, które specjalizują się w aranżacji tego typu wnętrz albo z samym niepełnosprawnym.
Polecamy też artykuł: Łazienka dla niepełnosprawnych
– Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych zarazem pomieszczeń, które należy przystosować dla osoby niepełnosprawnej, jest łazienka. Ma być nie tylko funkcjonalna, wygodna i bezpieczna, ale też zapewniać korzystającemu choć minimum intymności, tak ważnej przy okazji czynności higienicznych – uważa Aneta Dziedzina z Grupy Armatura.
Dobry projekt łazienki to połowa sukcesu
Trzeba przemyśleć kilka spraw. Dobrze zaplanować rozmieszczenie sprzętów tak, aby umożliwiały one poruszanie się osobie na wózku inwalidzkim, chodzącej o kuli lub przy chodziku. Istotna jest szerokość
drzwi. Następna kwestia to wysokość, na jakiej umieszczone zostaną umywalka i sedes. Aby niepełnosprawnemu łatwiej się korzystało z sanitariatów, należy pomyśleć o montażu uchwytów i poręczy.