Kocioł do centralnego ogrzewania – podpowiadamy, jaki wybrać!

Materiał informacyjny METAL-FACH Technika Grzewcza
Rosnące koszty opału oraz względy ekologiczne sprawiają, że wiele osób rozważa inwestycję w kocioł centralnego ogrzewania. Podpowiadamy, które urządzenia warto wybrać.

Czym się kierować przy wyborze kotła centralnego?

W przypadku centralnego ogrzewania, najczęściej masz do wyboru kotły na pellet drzewny, ekogroszek lub zgazowujące drewno. Alternatywą dla tych rozwiązań są piece gazowe, olejowe lub pompy ciepła. Mnogość dostępnych na rynku technologii może sprawiać pewne trudności związane z wyborem optymalnego rozwiązania.

Czym zatem kierować się przy zakupie kotła centralnego ogrzewania? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

• koszty ogrzewania,
• cena pieca c.o.,
• dofinansowanie inwestycji,
• korzyści dla środowiska,
• częstotliwość obsługi.

Koszty ogrzewania

Rosnące ceny węgla, gazu oraz innych surowców energetycznych przekładają się na wzrost kosztów ogrzewania. Dlatego wybierając kocioł centralnego ogrzewania, należy zwrócić uwagę na to, czym będzie on zasilany oraz ile wyniesie całkowity koszt energii cieplnej.

Obecnie niemal wszyscy odczuwają drastyczny wzrost cen opału. Przeprowadzając jednak kalkulację opłacalności ogrzewania, należy uwzględnić przynajmniej okres kilkuletni, a nie tylko ostatnie miesiące. Dzięki temu dane będą bardziej wiarygodne.

Kocioł do centralnego ogrzewania – podpowiadamy, jaki wybrać!

Od wielu lat najtaniej wychodzi ogrzewanie drewnem, w następnej kolejności jest węgiel i pellet. Drożej już wychodzi spalanie gazu oraz oleju opałowego. Natomiast najwięcej kosztuje tradycyjne ogrzewanie elektryczne, które nie jest wspomagane pompą ciepła.

Szacując koszty ogrzewania, trzeba również wziąć pod uwagę klasę efektywności energetycznej kotła. Obecnie istnieje trzystopniowa klasyfikacja pieców. Urządzenie najbardziej efektywne oznaczone są klasą 5.

Cena kotła c. o.

Sama cena nie mówi jednak wszystkiego, ponieważ należy również uwzględnić żywotność urządzenia. Na przykład wysokiej klasy kocioł na pellet potrafi służyć dwa razy dłużej niż piec gazowy.

Dofinansowanie inwestycji

Przy kalkulacji opłacalności zakupu kotła co warto również uwzględnić przysługujące dotacje. Nie na każdy, nawet bardzo nowoczesny, piec otrzymasz rządowe dofinansowanie. W szczególności dotyczy to kotłów na ekogroszek, które, pomimo tego, że spełniają rygorystyczne normy środowiskowe, nie kwalifikują się już do programu „Czyste Powietrze”.

Korzyści dla środowiska...

...to przede wszystkim niska emisja trujących związków. Obecnie dostępne w sprzedaży kotły spełniają bardzo wyśrubowane normy jakości. Te najbardziej przyjazne dla środowiska posiadają certyfikat Ekoprojektu.

Jeśli ważne są dla Ciebie kwestie środowiskowe, zwróć uwagę również na źródło pochodzenia opału. Gaz, olej opałowy czy węgiel to paliwa kopalne, które nie są odnawialne. Natomiast pellet czy biomasa zaliczane są do źródeł odnawialnych.

Częstotliwość obsługi

Wygoda to niewątpliwie ważna cecha nowoczesnych kotłów. Bo chyba niewiele osób lubi kilka razy dziennie zaglądać do kotłowni i uzupełniać paliwo. Na szczęście nie musi tego robić. Zdecydowana większość kotłów c.o. jest zautomatyzowana i nie wymaga częstej obsługi czy zmiany ustawień.

Kocioł do centralnego ogrzewania – podpowiadamy, jaki wybrać!

Szczególnym rodzajem urządzenia jest kocioł centralnego ogrzewania zgazowujacy drewno. W tym przypadku również nie trzeba kilka razy na dobę uzupełniać opału, dzięki konieczności zamontowania bufora w instalacji grzewczej. Bufor usprawnia cały proces ogrzewania do poziomu kotłów zasypowych na pellet czy ekogroszek. Dodatkowo zyskujesz bardzo niski koszt paliwa.

Kotły c.o. – wybierz sprawdzonego producenta!

W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych typów i modeli kotłów. Co więc wybrać? Z podanych czynników najważniejszy jest bez wątpienia koszt ogrzewania.

Wysokie rachunki za energię odczuwają niemal wszyscy. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć zakup pieca na pellet, drewno czy ekogroszek.

Z pełną ofertą nowoczesnych kotłów c.o. możesz zapoznać się na stronie internetowej firmy METAL-FACH Technika Grzewcza. Producent oferuje różne systemy ogrzewania, w tym piece na pellet, ekogroszek, drewno, a nawet powietrzne pompy ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie