Kiwano to inaczej ogórek kolczasty – co to za owoc? Jakie właściwości ma ogórek kiwano i jak go jeść? Piszemy, jaki ma smak

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Miąższ owocu kiwano jest koloru limonkowozielonego i ma galaretowatą konsystencję.
Miąższ owocu kiwano jest koloru limonkowozielonego i ma galaretowatą konsystencję. Veni vidi...shoot/Getty Images
Kiwano to owoc, który ma kilka nazw. Dla niektórych jest t o ogórek afrykański lub ogórek rogaty bądź kolczasty. Owoc kiwano zyskuje na popularności – i słusznie, ponieważ ma cenne właściwości zdrowotne. Sprawdź, dlaczego warto i jak go jeść oraz jaki ma smak.

Spis treści

Kiwano jednym przypomina najeżonego melona. Dla innych to ogórek z kolcami. Owalne owoce kiwano są podłużne, wielkością zbliżone do jabłek i tak samo, jak jabłka, zmieniają kolor skórki, gdy dojrzewają. Najpierw owoc kiwano jest zielony, a potem staje się pomarańczowy, z cętkami lub prążkami. Gdy skórka jest pomarańczowa, to znak, że kiwano nadaje się do zjedzenia (wcześniej jego smak nie będzie taki, jaki powinien być). Wewnątrz owocu znajduje się zielono-żółty miąższ. Botanicznie kiwano to gatunek ogórka, a jego łacińska nazwa to Cucumis metulifer.

Jak jeść kiwano i jaki jest jego smak?

Miąższ kiwano je się na surowo razem z pestkami, a wybiera się go łyżeczką. Aby się do niego dostać, trzeba przekroić owoc po jego wcześniejszym umyciu. Kiwano można też dodawać do surówek czy sałatek. Ma orzeźwiający smak i zapach podobny do banana.

Niektórzy twierdzą, że kiwano w smaku przypomina połączenie naszego tradycyjnego polskiego ogórka z bananem i kiwi. Właśnie m.in. przez taką kombinację smaków część osób uważa, że kiwano to owoc, a inni, że to warzywo. Przyjęło się, że nazwa kiwano pochodzi jednak tylko od kiwi i banana. Jednak funkcjonują też nazwy: ogórek kiwano oraz ogórek kolczasty.

Czy owoc, czy warzywo, wiadomo, że kiwano z egzotyką ma sporo wspólnego. Roślina pochodzi z Afryki i uwielbia ciepło. W polskich warunkach kiwano można uprawiać najwyżej w szklarniach. Ale owoce można kupić w wybranych sklepach ze stoiskami oferującymi inne egzotyczne produkty świeże, takie jak np. zielony kokos czy smoczy owoc (pitaja).

Przeczytaj również:

Ogórek kiwano to źródło witamin i cennych składników

Ten oryginalnie wyglądający owoc (lub jak kto woli: warzywo) ma szereg wartości odżywczych. Znajdują się w nim m.in.:

  • wapń,
  • żelazo,
  • magnez,
  • potas,
  • cynk,
  • miedź,
  • mangan.

Po kiwano powinny sięgać osoby, które mają problemy z sercem czy cierpią na nadciśnienie. Usprawnia ono bowiem pracę całego układu krążenia. Oddziałuje też korzystnie na nerki oraz wątrobę.

Przekrojone kiwano
Ten egzotyczny owoc ma zaskakujący smak. Owoc kiwano można jeść na surowo (utrzymuje on świeżość nawet do 6 miesięcy) oraz w postaci konfitur, dżemów czy kisielu. Wszystkie postaci kiwano są bardzo zdrowe i smaczne. Jasper-M (Pixabay.com)

Kiwano do swojej diety powinny włączyć kobiety ciężarne, bo zawiera kwas foliowy. Ten natomiast pełni bardzo ważną rolę: jest niezbędny do formowania się i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. W kiwano znajdują się ponadto witaminy A, C oraz te z grupy B. Te ostatnie z kolei również wspomagają pracę układu nerwowego. Jest również beta-karoten. Większości z nas kojarzy się on z ładniejszym kolorytem skóry, przyspieszeniem opalania, ale ten związek wpływa korzystnie również na wzrok i pomaga zachować odporność. Ponoć nawet koncentracja i pamięć się poprawiają, jeśli regularnie spożywa się kiwano. Dzieci też mogą jeść ten egzotyczny owoc, a lepiej pójdzie im nauka.

Ile kalorii ma kiwano? Kto planuje przejść na dietę, powinien sięgać po ten owoc. Jedna sztuka waży około 300 gramów i ma jedynie około 80 kalorii, zatem wspiera odchudzanie. Poza tym kiwano poprawia przemianę materii. Jednak trzeba uważać z nadmiernym spożyciem, bo działa przeczyszczająco i moczopędnie.

Ogórek kiwano ma zastosowanie w kosmetyce

Owoce egzotyczne, a w tym kiwano, są często wykorzystywane w pielęgnacji skóry. Kosmetyki z kiwano w składzie zaczynają pojawiać się i na naszym rynku. I są to nie tylko samoopalacze, które poprawiają koloryt skóry. W kiwano znajdują się antyoksydanty, a związki te spowalniają procesy starzenia. Te naturalne substancje chronią też przed rakiem, zatem warto sprawdzić, czy aby w kremie przeciwzmarszczkowym wśród składników nie wymieniono kiwano. Występująca w kiwano Witamina C pomaga za to na rozszerzone naczynka, wygładza zmarszczki, poprawia jędrność skóry i wspomaga walkę z trądzikiem.

Kiwano to owoc długoterminowy

Zazwyczaj świeże owoce po paru dniach tracą nie tylko swój wygląd, ale i właściwości smakowe oraz odżywcze. Kiwano jest inne: nawet przez pół roku może leżeć w kuchni i czekać, aż ktoś się na nie skusi. Tę zaletę wybrani traktują inaczej. Otóż trzymają w domu kiwano ze względów estetycznych, jako dekorację.

Kiwano w Polsce – dlaczego jest tak mało znane?

Problem dotyczy naszego klimatu i pogody. W Afryce, skąd kiwano pochodzi, jest gorąco i do tego gorąca owoc ten (czy to warzywo) jest już przyzwyczajony. Nasze lato może by mu sprzyjało, ale gdy temperatura spada poniżej 13 stopni Celsjusza, dla może być już za zimno i kiwano przestałoby rosnąć.

Jeśli chodzi o niezbyt częste spożywanie owoców kiwano, to najczęściej problemem jest ich ograniczona odstępność (nie ma raczej z tym problemu w dużych marketach, ale w mniejszych sklepach raczej ich nie uraczymy) oraz zbyt wysoka cena (8-9 zł za sztukę).

Warto przeczytać również:

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom