Keukenhof to ogród, który kusi milionami wiosennych kwiatów. Zobacz zdjęcia i sprawdź, jakie kwiaty można podziwiać w 2023 roku!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Każdego roku ogród Keukenhof rozkwita milionami kwiatów. Przejdź do kolejnych slajdów i zobacz zdjęcia. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Każdego roku ogród Keukenhof rozkwita milionami kwiatów. Przejdź do kolejnych slajdów i zobacz zdjęcia. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. pixabay.com
Zanim zakwitną tulipany i hiacynty w polskich ogrodach, zapraszamy na wirtualną wycieczkę po holenderskim ogrodzie Keukenhof. Zobaczcie zdjęcia pięknych aranżacji kwiatowych. Możecie też zaplanować prawdziwą wycieczkę już w marcu 2023 r. Poznajcie uroki ogrodu Keukenhof.

Spis treści

Holandia od wieków słynie z tulipanów i właśnie tam znajduje się gigantyczny ogród, dostępny dla publiczności, w którym można podziwiać miliony tulipanów i innych kwiatów, głównie wiosennych, ale nie tylko. Piszemy, co można podziwiać w ogrodzie i jakie atrakcje czekają na odwiedzających w 2023 r.

Sprawdź: Jak uprawiać tulipany w ogrodzie? ABC sadzenia i pielęgnacji

Co to jest Keukenhof, czyli 7 milionów wiosennych kwiatów

Keukenhof to wspaniały ogród pokazowy, w którym co roku można podziwiać miliony tulipanów oraz innych wiosennych kwiatów cebulowych. Aby w tym roku ogród zakwitł wiosną, pierwsze cebule zaczęto sadzić 6 października 2022 r., a prace trwały do grudnia. Nie jest to jednak zaskakujące, bo ręcznie posadzono aż 7 milionów cebulek! Mają rozkwitnąć już w marcu i cieszyć zwiedzających aż do maja. Rośliny są dobierane i sadzone w ten sposób, by kwitły przez cały ten czas, a na rabatach nie pozostawały puste miejsca. Zależy to zarówno od głębokości sadzenia różnych gatunków, jak i czasu kwitnienia poszczególnych odmian. Cebulki pochodzą od 100 hodowców, a ich sadzeniem zajmowało się 40 ogrodników.

Jakie kwiaty można oglądać w ogrodzie Keukenhof?

Na rabatach kwiatowych można podziwiać przede wszystkim: tulipany, hiacynty, narcyzy, szafirki w przeróżnych kolorach i odmianach. Samych tulipanów posadzono 800 odmian! Pojawiają się także ozdobne czosnki czy szachownice.
Pomysł sadzenia cebulek powstał jako… sposób zademonstrowania oferty okolicznych hodowców kwiatów. Z czasem przybrał też formę ogrodu inspiracji i nasadzeń oraz różnych rozwiązań, które można na mniejszą skalę stosować w ogrodach przydomowych.
Jednak w Keukenhof można podziwiać nie tylko kwiaty posadzone na zewnątrz. Na terenie ogrodu znajdują się także pawilony, w których organizowane są wystawy i pokazy. W 2023 r. będzie można podziwiać wystawy m.in.:

  • anturium oraz storczyków (pawilon Beatrix, 24.03-15.05)
  • amarylisów, tulipanów i innych roślin w pojemnikach (pawilon Willem-Alexander, 24.03-15.05)

oraz wydarzenia organizowane w różnych terminach od marca do maja w pawilonie Oranje Nassau, takie jak wystawa:

  • tulipanów i hiacyntów,
  • frezji i gerber,
  • róż,
  • narcyzów i innych kwiatów cebulowych,
  • alstroemerii,
  • eustom,
  • chryzantem i kalii
  • goździków i letnich kwiatów.

Zobacz zdjęcia kwiatów w ogrodzie Keukenhof

Od kuchennego ogrodu do ogrodu kwiatów

Nazwa Keukenhof oznacza „kuchenny ogród”, a wywodzi od tego, że w XV wieku był nim rzeczywiście. Należał do miejscowego majątku, a pozyskiwano z niego zioła, owoce i warzywa. Zbliżony do obecnego kształt ogród zyskał popularność w połowie XIX wieku, gdy został przekształcony w ogród w stylu angielskim (przez znanych ówczesnych architektów, Jana Davida Zochera i jego syna – Louisa Paula). Kolejne zmiany nastąpiły w połowie wieku XX, kiedy zaczęto w nim sadzić kwiaty cebulowe i w 1950 r. otwarto dla publiczności.

Obecnie w ogrodzie można podziwiać nie tylko kwiaty, ale także rzeźby i instalacje artystyczne (ogród współpracuje z 25 artystami). Również samo założenie ogrodowe nie jest bynajmniej monotonne, ale urządzone w różnych stylach (m.in. angielskim, japońskim, jest też ogród wiejski, herbaciany, romantyczny). Są też miejsca, które dostarczą rozrywki dzieciom.
Ogród przecinają liczne alejki, ale też kanały i inne założenia wodne, z fontannami i dużym stawem. A wszystko wśród starych drzew i krzewów. Całość powierzchni zajmuje 32 hektary!

Pola tulipanów wokół ogrodu

Gdyby komuś było mało widoków kwiatów posadzonych i prezentowanych w ogrodzie i pawilonach, warto widzieć, że w pobliżu znajdują się słynne pola tulipanów i innych kwiatów cebulowych. Można wybrać się na wycieczkę rowerową wśród nich lub na rejs łodzią płynącą kanałami, które przecinają pola kwitnących kwiatów.

Informacje praktyczne o ogrodzie Keukenhof

Położenie: ogród znajduje się miejscowości Lisse, między Amsterdamem i Hagą
Kiedy można zwiedzać ogród Keukenhof? W 2023 r. ogród jest dostępny w terminie od 23 marca do 14 maja, godziny otwarcia: 8.00-19.30
Bilety można kupić online (cena to 19,5 euro dla dorosłych, 9 euro dla dzieci powyżej 4 lat, dla młodszych wstęp jest wolny).
Więcej informacji na stronie Keukenhof.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom