Pyszny ketchup z cukinii: jak go zrobić? Poznaj babciny przepis na domowy ketchup z cukinii czyli samo zdrowie

Do zrobienia domowego ketchupu warto wykorzystać smaczną i zdrową cukinię oraz inne sezonowe warzywa.
Do zrobienia domowego ketchupu warto wykorzystać smaczną i zdrową cukinię oraz inne sezonowe warzywa. ruggieros/123RF.com
Domowy ketchup można zrobić nie tylko z pomidorów, ale także cukinii i innych letnich warzyw. Polecamy sprawdzony babciny przepis na ketchup z cukinii i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Do przygotowania domowego keczupu z cukinii (kabaczka) najlepiej nadają się mniejsze okazy tego warzywa – są łatwiejsze w obróbce i nieco mniej gorzkawe w smaku. Jeśli ktoś jednak dysponuje cukiniami słusznej wagi i rozmiarów nie ma się czym przejmować. Goryczki można się pozbyć, ale pamiętać trzeba również o usunięciu gniazd nasiennych ze środka cukinii.

Spis treści

Dlaczego warto przygotować keczup z cukinii?

Z wielu powodów. Jego receptura jest bardzo prosta i trudno coś zepsuć, co może mieć znaczenie dla osób, które dopiero zabierają się do własnoręcznego przygotowywania przetworów. Liczy się jednak przede wszystkim to, że doskonale wiemy co w tym keczupie „siedzi". To, co w przemysłowych keczupach osiąga się często stabilizatorami, zagęstnikami i konserwantami można uzyskać dzięki zastosowaniu cukinii. Ta nada keczupowi odpowiednią konsystencję i szlachetność, a krótka pasteryzacja sprawi, że domowy keczup przetrwa w dobrym stanie kilka sezonów.

Ketchup z cukinii czy kabaczka? Nazwy cukinia i kabaczek bywają używane różnie, w zależności m.in. od regionu Polski. Botanicznie są to dwie odrębne rośliny, ale bardzo podobne do siebie pod względem właściwości, smaku i wyglądu. Obydwie są też odmianami dyni właściwej. Zarówno kabaczki, jak i cukinie nadają się do produkcji ketchupu.

Keczup z cukinii – najlepszy babciny przepis

Nie ma jednego, doskonałego przepisu na keczup z cukinii. Ta dowolność to kolejna z zalet tego przysmaku – osoby, które lubią wyraziste octowe smaki mogą użyć octu spirytusowego, ci którzy stawiają na pikantne keczupy mogą dodać więcej ostrych papryczek. Miłośnicy korzennych smaków dorzucą do swojego przepisu imbir, a lubujący się w delikatnych aromatach dołożą słodkie jabłka. Baza dla różnych przepisów jest jednak wspólna.

Podstawowe składniki na ketchup z cukinii:

  • cukinie, 
  • papryka czerwona (dwie na kilogram cukinii),
  • ostra papryka (chili, jalapeno, habanero),
  • cebula (jedna trzecia wagi cukinii),
  • dobrej jakość koncentrat pomidorowy (na każdy kilogram cukinii ok 250 g koncentratu – im więcej, tym bardziej pomidorowy smak i wyrazisty, czerwony kolor),
  • sól kamienna,
  • pieprz,
  • ocet (do wyboru spirytusowy, jabłkowy),
  • cukier (ok. 200 g na każdy kilogram cukinii, lepiej by był to cukier trzcinowy).

Zobacz, jak zrobić keczup z cukinii krok po kroku

Cukinie i cebulę obiera się (duże cukinie trzeba dodatkowo pozbawić pestek) i kroi na małe paski bądź uciera na tarce o grubych oczkach. Są dwie szkoły – jedna zaleca pozostawienie na noc cebuli i cukinii zasypanych solą i późniejsze ich gotowanie aż do rozgotowania, druga poleca zasypanie solą, podgotowanie i zblendowanie. Tak czy inaczej uzyskujemy „papkę", do której dodaje się pozostałe składniki (np. starte jabłko, pokrojone drobno papryki), koncentrat pomidorowy i przyprawy.

Całość następnie gotuje się aż do uzyskania jednolitej konsystencji, a w razie potrzeby „pomaga się" składnikom blenderem. Jeszcze gorący keczup przelewa się do wyparzonych wcześniej słoiczków i dobrze zakręca. Po wystudzeniu słoiki trzeba jeszcze pasteryzować poprzez gotowanie ich około 10–15 minut. Po wystudzeniu całość przechowywać należy w ciemnym i chłodnym miejscu. W ten sposób uzyskujemy smaczny, zdrowy składnik do sosów, zapiekanek, pizzy czy parówek.

Inne sposoby na domowy ketchup. Cukinia, dynia i bakłażan w roli głównej

Cukinia to warzywo z rodziny dyniowatych. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by kuchenne eksperymenty z keczupem rozszerzyć także o dynię. Tak się bowiem składa, że dyniowe „żniwa" nadchodzą tuż po największych zbiorach cukinii (oczywiście mowa o produktach krajowych, cukinie z importu są dostępne na rynku właściwie przez cały czas). W przepisie wystarczy więc zastąpić cukinię dynią (również obierając ją ze skóry i usuwając pestki), by uzyskać keczup z dyni - nieco łagodniejszy w smaku i o nieco jaśniejszym kolorze. Niektórzy w ogóle nie dodają koncentratu pomidorowego, a wykorzystują np. imbir czy kurkumę.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by do zrobienia domowego keczupu wykorzystać bakłażana, który obok czerwonej papryki jest tradycyjną bazą dla sosów typu pindżur czy ajwar. Uzyskuje się wtedy keczup nieco podobny w smaku do tych past. Są też osoby, które nie mogą spożywać keczupu opartego na pomidorach, czy to w wyniku stosowania diety czy też dolegliwości alergicznych. Przygotowane samemu domowe keczupy mogą doskonale zastąpić ten tradycyjny, pomidorowy.

Dodaj firmę Autopromocja

Idealne na upały, do domu lub biura!

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom