MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kaucja za butelki po mleku od 1 stycznia 2026 roku. "Zrezygnujcie z tego pomysłu, to się nie uda!"

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
Z 16 krajów europejskich tylko dwa (Niemcy i Chorwacja) zdecydowały się na włączenie opakowań po mleku i jego przetworach do systemu kaucyjnego.
Z 16 krajów europejskich tylko dwa (Niemcy i Chorwacja) zdecydowały się na włączenie opakowań po mleku i jego przetworach do systemu kaucyjnego. 123rf
Od 2025 r. Polska wprowadza system kaucyjny na butelki plastikowe, szklane i puszki. Butelki po mleku mamy zdawać od 2026 r. Związek Polskich Przetwórców Mleka i Federacja Konsumentów ostrzegają, że będą problemy.

Spis treści

Przypomnijmy. Od 2025 r. ma obowiązywać kaucja na jednorazowe butelki z tworzywa sztucznego (do 3 litrów) i szklane butelki wielokrotnego użytku (do 1,5 litra) oraz metalowe puszki (do 1 litra). Kaucja na butelki plastikowe oraz puszki wyniesie 50 gr, a za butelki szklane - 1 zł.

Obowiązek przyjmowania pustych opakowań będą miały sklepy o powierzchni powyżej 200 m kw., a także mniejsze, które dobrowolnie przystąpią do systemu kaucyjnego. Wszystkie przyjmą opakowania bez okazywania paragonu.

O rok później, czyli od 2026 r., został przesunięty obowiązek zbiórki butelek po produktach mlecznych. Federacja Konsumentów i Związek Polskich Przetwórców Mleka apelują do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, aby całkowicie wyłączyło opakowania po mleku i jego przetworach z systemu kaucyjnego.

Tylko w dwóch krajach UE

- Niemcy potrzebowały wiele lat, aby nauczyć konsumentów właściwych zachowań związanych z segregacją i zbiórką opakowań, dodajmy, że z wykluczeniem tych po mleku i jego przetworach aż do początku 2024 roku – podkreślają. - W Polsce chcemy przeprowadzić rewolucję poprzez ustawienie poprzeczki wymagań dla konsumentów od razu bardzo wysoko. Obawiamy się, że może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zniechęcić społeczeństwo do systemu kaucyjnego, a tym samym uniemożliwić osiągnięcie zakładanych celów zbiórki.

Związek Polskich Przetwórców Mleka i Federacja Konsumentów zwracają uwagę na to, że z 16 krajów europejskich tylko dwa (Niemcy i Chorwacja) zdecydowały się na włączenie opakowań po mleku i jego przetworach do systemu kaucyjnego.

- Pozostałe wyłączają te opakowania przede wszystkim ze względów sanitarnych i żaden z tych krajów nawet nie rozważa zmiany w tym zakresie - uzupełniają.

Sfermentowane resztki w domu i sklepie

Chodzi o ryzyko sanitarno-epidemiologiczne.

- Zagrożenie to jest związane z obecnością resztek pozostałych w opakowaniach, które będą gromadzone przez konsumentów w ich miejscach zamieszkania. Mycie takich opakowań w warunkach domowych nigdy nie będzie w pełni skuteczne, a dodatkowo zwiększy zużycie wody i detergentów, czyli powstały koszt środowiskowy okaże się większy od ewentualnych zysków ze zbiórki tych opakowań w systemie kaucyjnym – argumentują ZPPM i FK.

Zagrożenie sanitarne pojawi się też w sklepach.

- Wyrażamy obawy związane z tym, że pojemniki do zbiórki opakowań zawierających rozkładające się resztki fermentowanych produktów mlecznych będą sąsiadować z żywnością, sprzedawaną na terenie tej samej placówki handlowej. Szacuje się, że takie rozwiązanie może stać się rzeczywistością w kilkudziesięciu tysiącach mniejszych punktów handlowych – podają ZPPM i FK.

Przypominają przy tym, że konsumenci w Polsce segregują już opakowania mleczne:

- I ta grupa opakowań nie jest wyzwaniem w kontekście zaśmiecania plaż, lasów, całego naszego środowiska. Ten system po prostu działa. Obecnie proponowane przesunięcie włączenia butelek po mleku i jego przetworach do systemu kaucyjnego do 1 stycznia 2026 roku oceniamy jako zdecydowanie niewystarczające.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska