Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na kwiecień 2023 r. Kiedy siać, sadzić i przycinać rośliny zgodnie z fazami Księżyca?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kalendarz księżycowy zakłada, że faza Księżyca ma wpływ na rozwój roślin. Zobacz, jak wygląda plan prac na kwiecień. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Kalendarz księżycowy zakłada, że faza Księżyca ma wpływ na rozwój roślin. Zobacz, jak wygląda plan prac na kwiecień. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. Ahe Phucho/unsplash.com
Kwiecień to miesiąc bardzo intensywnych prac w ogrodzie. To czas siania warzyw i kwiatów, zarówno na rozsady, jak i do gruntu. Można też sadzić i rozmnażać byliny, przesadzać i sadzić krzewy oraz drzewka. Ale trzeba też zająć się cięciem i nawożeniem, a także ochroną roślin przed szkodnikami. Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w kwietniu, zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Spis treści

Kwiecień to jeden z najbardziej pracowitych, ale i najpiękniejszych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Warto dobrze rozplanować prace, ale jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

Przejdź do galerii i zobacz, co trzeba zrobić w kwietniu i jak zaplanować prace zgodnie z fazami Księżyca

Na co zwrócić uwagę w kwietniu

W kwietniu, jak wiadomo, pogoda bywa zmienna i ciągle nas mogą czekać ochłodzenia, na zmianę z dniami o niemal letnich temperaturach. Dlatego poza fazą Księżyca, trzeba oczywiście uwzględniać pogodę. Poza tym, szczególnie na początku miesiąca, mogą jeszcze występować dość duże różnice w wegetacji w różnych regionach Polski. Bo choć kalendarzowa i astronomiczna wiosna rozpoczęły się w ustalonych terminach, to wiosna przyrodnicza i termiczna – nadchodzi w różnych. Zawsze więc bierzmy pod uwagę warunki miejscowe.

Niezależnie od fazy Księżyca, uważajmy na przymrozki, a nawet mrozy. Są one szczególnie groźne po ciepłych dniach, kiedy rośliny wypuszczają pąki, albo zaczynają kwitnąć. Miejmy w pogotowiu włókninę do okrycia bardziej wrażliwych gatunków, np. hortensji ogrodowych czy mniejszych magnolii. Eksperymentalna długoterminowa prognoza pogody na kwiecień 2023 r., opracowana przez IMGW, przewiduje, że średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, natomiast można spodziewać się większej niż zwykle sumy opadów.

Dni niekorzystne do pracy w ogrodzie

Pamiętajmy też, że pierwszy dzień danej fazy jest uważany za niekorzystny dla wszelkich prac. W kwietniu będą to dni: 6 oraz 13, 20 i 27. Dodatkowo 20 kwietnia nastąpi hybrydowe zaćmienie Słońca. Nie będzie widoczne w Polsce, ale zarówno jego dzień, jak i poprzedzający nie będą sprzyjały żadnym pracom. Warto wiedzieć, że zgodnie z przysłowiem bezwietrzna pogoda Wielki Piątek (7 kwietnia) wróży słoneczną wiosnę.

Kalendarz księżycowy prac w ogrodzie na kwiecień

Zobacz, jak wygląda ogrodniczy kalendarz księżycowy na kwiecień.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kalendarz księżycowy prac ogrodniczych na kwiecień 2023 r. Kiedy siać, sadzić i przycinać rośliny zgodnie z fazami Księżyca? - e-Ogródek

Wróć na regiodom.pl RegioDom