Spis treści
Judaszowiec. Drzewo kwitnące wiosną
Judaszowiec, choć za nim stoi historia o zdrajcy Chrystusa, jest pięknym drzewem. Niektórzy ogrodnicy uważają nawet, że to najpiękniejsze drzewo kwitnące wiosną. – Kwitnie na przełomie kwietnia i maja – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Drzewo wytwarza także ładne, duże liście o kształcie serca. Latem są zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto.
Jak kwitnie judaszowiec?
– Judaszowiec kwitnie niestandardowo, ponieważ tylko na pniu i na gałązkach. Jest to zjawisko kauliflorii. To oznacza, że kwiaty wyrastają bezpośrednio na zdrewniałych, starych pniach i grubszych gałęziach. Na pędach jednorocznych takiego zjawiska nie obserwuje się.
Kwiaty judaszowca to typowe tzw. kwiaty motylkowe – z tzw. żagielkiem, łódeczką i skrzydełkami. Przypominają np. kwiaty wisterii (a ogólną budową – również np. fasoli czy łubinu). Oryginalne u judaszowca jest również to, że kwitnie, zanim wypuści liście. Kwitnie na różowo, czerwono, czasem kremowo lub biało, w zależności od odmiany. Niektórzy ogrodnicy uważają, że kolor czerwony to symbol krwi Chrystusa, a biały oznacza rychłe zmartwychwstanie. Ale są także inne tłumaczenia tych kolorów.
Sprawdź:
Czy judaszowiec rzeczywiście jest „drzewem Judasza”?
Tradycja wiąże judaszowiec z samobójczą śmiercią Judasza – po tym wydarzeniu kwiaty drzewa miały nawet zmienić ze wstydu kolor – z białego na różowy. Jednak Nowy Testament nie podaje żadnej informacji o tym nieszczęsnym drzewie. Niektórzy przypuszczają, że Judasz mógł się powiesić na dębie lub fidze (nie są wykluczone również i inne gatunki). W niektórych regionach, w tym w Polsce, ludowa tradycja wiąże śmierć Judasza z topolą osiką. To od czasu tego wydarzenia osika drży, a jej pędów nie należy używać do robienia palm wielkanocnych.