Jarmuż toskański, czyli kapusta palmowa. To smaczne warzywo jest łatwe w uprawie! Sprawdź, kiedy posiać kapustę cavolo nero

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Jarmuż toskański, czyli kapusta palmowa albo cavolo nero, jest nie tylko smaczny, ale też bardzo ładny. Można go nawet sadzić na rabatach kwiatowych.
Jarmuż toskański, czyli kapusta palmowa albo cavolo nero, jest nie tylko smaczny, ale też bardzo ładny. Można go nawet sadzić na rabatach kwiatowych. Katarzyna Laszczak
Jarmuż jest smacznym i cenionym warzywem, który w ostatnim czasie zdobył wielką popularność. Przedstawiamy jego kuzyna, czyli jarmuż toskański, zwany też kapustą palmową. To warzywo popularne w kuchni włoskiej z powodzeniem można uprawiać w polskich ogrodach. Radzimy, jak to zrobić.

Spis treści

Jarmuż toskański, czyli kapusta palmowa. Co to za warzywo?

Jarmuż toskański należy do roślin kapustowatych i jest spokrewniony zarówno z jarmużem, jak i różnymi kapustami, brokułami, kalafiorami. Jego oficjalna botaniczna nazwa to Brassica oleacea var. palmifolia, czyli kapusta palmolistna. Jest też znany pod całym szeregiem nazw potocznych, jak jarmuż lacinato, włoski jarmuż, jarmuż palmowy czy czarna kapusta – a po włosku cavolo nero.
Choć ta roślina w Polsce jest mało znana, to warto się nią zainteresować. Pomimo pochodzenia z południa Europy, jest łatwa w uprawie i popularna także w Europie Zachodniej i północnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i u nas uprawiać kapustę cavolo nero.

Jak wygląda kapusta palmowa?

Skojarzenie z palmą w przypadku tej rośliny jest wyjątkowo trafne, szczególnie gdy obskubiemy z jej pędu dolne liście (najlepiej obrywać je właśnie od dołu). Jarmuż toskański tworzy wysoką (60-90 cm) mocną łodygę. Wyrastają z niej wąskie i długie liście. Mają one szarozielone zabarwienie (a nawet niebieskawe) i mocno pofałdowaną powierzchnię, podobnie jak kapusta włoska.
Te rośliny ma tak atrakcyjny wygląd, że można ją sadzić również na rabatach kwiatowych. Tylko w takim przypadku będziemy musieli uważać na nawożenie i środki ochrony roślin, bo do warzyw lepiej stosować naturalne. Chyba że prowadzimy ekologiczną uprawę kwiatów, to wtedy nie ma problemu.

Jak jeść jarmuż toskański

Smak tego warzywa jest bardziej zbliżony do kapusty niż jarmużu, choć zdania są podzielone co do tego, czy jest on delikatniejszy, czy bardziej wyrazisty. Jada się liście, które wystarczy zblanszować. Można je dusić, smażyć, gotować, zarówno same, jak i jako dodatek do różnych potraw. We Włoszech, gdzie ten gatunek uprawia się co najmniej od XVIII wieku, są tradycyjnym dodatkiem do zupy ribolitta oraz minestrone. Z jarmużu toskańskiego, tak jak zwykłego, można robić czipsy i koktajle.

Jak uprawiać kapustę cavolo nero?

Kapusta palmowa ma niewielkie wymagania. Najlepiej rośnie w miejscach słonecznych, ale znosi też lekki cień. Lubi żyzną ziemię, najlepiej gliniasto-piaszczystą, w poprzednim sezonie nawiezioną obornikiem. Ale urośnie na praktycznie każdej typowej ziemi ogrodowej. Z zabiegów pielęgnacyjnych trzeba pamiętać o podlewaniu, jeśli nie pada. Ważne, by nie sadzić jarmużu toskańskiego w miejscu, gdzie wcześniej rosły warzywa kapustne. Kapusta cavolo nero jest odporna na mróz, a liście można zrywać nawet zimą.

Kiedy siać i sadzić jarmuż toskański

Podobnie jak zwykły, jarmuż toskański można wyhodować z nasion (są dostępne w sprzedaży, choć nie w każdym sklepie). Nasiona można posiać na rozsadę już w marcu-kwietniu i posadzić na miejsce stałe po 15 maja (temperatura podłoża może mieć od 10 do 25 st.C). W połowie maja lub na początku czerwca kapustę palmową można posiać też bezpośrednio do gruntu, ale najlepiej na rozsadnik i po miesiącu przesadzić na miejsce stałe (gdy rośliny mają 2-3 liście). Zalecana rozstawa to 50 x 50 cm. Liście tego warzywa są długie, a posadzone zbyt gęsto rośliny mogą mieć wyciągnięte pędy.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom