Jakich nieruchomości szukali Polacy w 2014 roku

Artur Osak (AIP)
Jakich nieruchomości szukali Polacy w 2014 rokuJakich nieruchomości szukali Polacy w 2014 roku
Jakich nieruchomości szukali Polacy w 2014 rokuJakich nieruchomości szukali Polacy w 2014 roku 123RF
Rok 2014 dla rynku nieruchomości był okresem stabilizacji cen nieruchomości. Dużo zmian zaszło również na rynku kredytów hipotecznych. Nowy program mieszkaniowy Mieszkanie dla Młodych przyniósł lekkie rozczarowania.

Wśród użytkowników serwisu dom.gratka.pl najbardziej popularną kategorią były mieszkania na sprzedaż (blisko 52 proc. wszystkich przeglądanych ofert). Kolejnymi kategoriami były: domy na sprzedaż, mieszkania do wynajęcia i działki/grunty na sprzedaż. Szukano nieruchomości mieszkalnych - typowych i łatwo zbywalnych. Większość transakcji zawieranych na rynku, to sprzedaż mieszkań w cenie do 300 tys. zł.

Zobacz też: Stopy procentowe będą niższe? To oznacza gorsze lokaty, a kredyty niekoniecznie tańsze 

Mieszkania były kupowane na własne potrzeby lub inwestycyjnie. Jak zaznaczali pośrednicy w obrocie nieruchomościami, zeszły rok był okresem stabilizacji cen mieszkań. W wielu lokalizacjach spadki lub wzrosty cen nie były znaczące. Największy spadek w średniej cenie ofertowej mieszkania, w ujęciu styczeń do grudnia 2014 r., stwierdzono w województwie łódzkim (- 4,7 proc.).

Z drugiej strony – w województwie lubuskim średnia cena ofertowa mieszkania wzrosła w analogicznym okresie o 1,6 proc. Największa średnia cena ofertowa mieszkania jest nadal – wzorem lat ubiegłych – w województwie mazowieckim – ponad 542 tys. zł na koniec 2014 roku. Raport zawiera ponadto podsumowanie wydarzeń pośrednio wpływających na rynek nieruchomości w zeszłym roku, tj. m.in: zmian na rynku kredytów hipotecznych i wprowadzenia nowego programu mieszkaniowego MdM.

Zmiany z kredytach rozpoczęły się w styczniu 2014 r. wprowadzeniem rekomendacji narzucającej posiadanie minimum 5 proc. wkładu własnego. Ta informacja jeszcze w 2013 r. spowodowała, że z końcówką roku zarejestrowano zwiększoną ilość wniosków kredytowych osób, które chciały móc się skredytować jeszcze w 100 proc. Pojawiły się obawy, że zainteresowanie kredytami hipotecznymi znacznie spadnie. Cały 2014 r. pokazał jednak, że takie posunięcie nie zaszkodziło w dużym stopniu kredytom, a jedynie zmobilizowało zainteresowanych do szukania oszczędności i uświadomiło im, że fakt ich posiadania w dużym stopniu obniża koszty kredytu.

Zobacz też: Nawet 40–65 proc. wkładu własnego przy zakupie mieszkania na kredyt? 

W zeszłym roku zaczął obowiązywać oczekiwany program dopłat rządowych do kredytu „Mieszkanie dla młodych". Klienci mogli uzyskać 10 proc. lub 15 proc., a po spełnieniu warunku urodzenia się trzeciego dziecka nawet 20 proc. dopłaty liczonej od wartości odtworzeniowej nabywanej nieruchomości. Mieszkania można było kupić jedynie na rynku pierwotnym.

- Oczekiwania dotyczące programu były spore i to zarówno po stronie klientów, jak i banków. Zainteresowanie programem faktycznie jest spore, ale odczuwalne jest również rozczarowanie jego skalą i warunkami. Od początku 2014 r. jedynie 8. banków wprowadziło kredyty z dopłatami (dla porównania w ramach obowiązującego do końca 2013 roku programie „Rodzina na swoim" instytucji tych było 20). Do końca 2014 r. kredyty z dopłatą w BGK były dostępne w 13. bankach, 14. bank dołączył od 2015 roku. Co więcej, część z ofert funkcjonowała wyłącznie w teorii, gdyż banki przez okres I kwartału nie miały opracowanych procedur przyznawania takich kredytów - mówi Tomasz Majer, Dyrektor ds Rozwoju i Sprzedaży Feniks Finanse Sp. z o.o. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom