Projekty domów parterowych wybierają przeważnie te osoby, które chcą, aby wszystkie pomieszczenia znajdowały się na jednej kondygnacji.
Więcej informacji: Projekt domu: lepszy z katalogu, czy indywidualny
Zalety domów parterowych
Taki układ ma tę zaletę, że wszystkie pomieszczenia w domu są łatwo dostępne, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób starszych czy rodzin z małymi dziećmi, a także osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wybierając zatem projekt domu, warto nie tylko przyjrzeć się modelowi swojej rodziny, lecz przewidzieć, kto będzie korzystał z domu w przyszłości. Nie ma bowiem nic ważniejszego niż wygoda i komfort podczas wykonywania codziennych czynności.
W domach parterowych można dowolnie kształtować przestrzeń oraz łączyć ją z ogrodem. Coraz częściej w domach składających się z jednej kondygnacji planuje się wyjście na taras z sypialni lub z kuchni. Daje to poczucie integracji z naturą. Warto jednak pamiętać, że w domu parterowym trudniej będzie oświetlić naturalnym światłem centralną jego część.
W przypadku wyboru domu parterowego nie trzeba całkowicie rezygnować z poddasza. Można je tak zaplanować, aby w przyszłości nadawało się do adaptacji. Będzie to korzystne zwłaszcza wtedy, gdy rodzina się powiększy. Zaletą parterowych domów jest pełna wysokość pomieszczeń na całej powierzchni mieszkalnej oraz brak skosów i zakamarków, które trudno zagospodarować. A zatem wszystkie pokoje w domach parterowych są ustawne.
Warto przeczytać: Jaki dom zbudować – z piwnicą, czy bez piwnicy
Główną wadą projektów domów parterowych jest to, że posiadają one zazwyczaj kosztowniejszy w budowie dach niż domy z poddaszem o podobnej powierzchni użytkowej. Jest to spowodowane tym, że jego konstrukcja ma większe rozpiętości i powierzchnię. Dom parterowy ze względu na rozłożystość bryły trudniej jest także ogrzać, a jego budowa wymaga większej działki o odpowiednich proporcjach.