Jaki sprzęt wybrać do mulczowania trawnika? Poradnik RYOBI

Materiał informacyjny RYOBI
baza własna RYOBI
Prawidłowe dbanie o kondycję trawnika nie jest tajemną wiedzą, ale zdecydowanie wymaga znajomości pewnych prawideł, które pomogą utrzymać go w jak najlepszym stanie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z wpływu, jaki na kondycję gleby posiada mulczowanie trawnika. Bardzo ważny przy tym jest również sprzęt jakiego używamy.

Podstawowe zasady dbania o trawnik

Kompleksowa pielęgnacja trawnika obejmuje przynajmniej kilka podstawowych zabiegów. Należą do nich:

  • regularne koszenie,
  • regularne i obfite nawadnianie,
  • nawożenie trawnika przynajmniej 2-3 razy w roku,
  • przeciwdziałanie kretom, szkodnikom i chwastom.

W ramach pierwszego z wymienionych punktów zabiera się także mulczowanie trawnika, które dostarcza również naturalnego nawozu dla podłoża.

Co to jest mulczowanie trawy?

Jednym z podstawowych sposobów dbania o stan prawnika jest właśnie mulczowanie, które polega na rozdrabnianiu wcześniej skoszonej trawy za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego sprzętu i pozostawieniu jej na powierzchni.

Zalety mulczowania trawy

Taki zabieg ma bardzo korzystny wpływ na glebę, na której pozostawiona zostaje pokos. Świeżo skoszona trawa, która jest rozdrobniona w procesie mulczowania, wpływa odżywczo na środowisko i na glebę, a także chroni trawnik przed różnego rodzaju niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak na przykład spadki temperatury. Ponadto mulczowanie działa ograniczająco na porost chwastów, wzbogacając glebę o składniki odżywcze.

Koszenie czy mulczowanie? Co lepsze?

Biorąc pod uwagę zalety mulczowania ma ono dużą przewagę nad prostym koszeniem. W ten sposób można w sposób prosty i ekologiczny zagospodarować pokos, zamiast go wyrzucać. Jednocześnie mulczowanie nie deprecjonuje koszenia trawy, bowiem zalecane jest ono tylko w przypadku często koszony trawników, kiedy trawa ma nie więcej niż kilka centymetrów wysokości: młody pokos szybko rozkłada się na powierzchni murawy, tym samym dostarczając jej niezbędnych składników.

Jaki sprzęt do mulczowania trawnika wybrać?

Kosiarka z funkcją mulczowania RYOBI stojąca w garażu

Źródło: baza własna RYOBI

Właściwym sprzętem do przeprowadzenia mulczowania trawy jest kosiarka wyposażona w specjalny system noży oraz funkcję mielenia zmiennego. Sprzęt teki ma za zadanie skosić trawę, dokładnie ją rozdrobnić oraz pozostawić na trawniku, aby spełniała swoje odżywcze funkcje naturalnego nawozu.

>>Zobacz także artykuł: Kosiarka z mulczowaniem trawy - poznaj sekret idealnego trawnika!

Kosiarki akumulatorowe z funkcją mulczowania

Wśród kosiarek z funkcją mulczowania należy wyróżnić sprzęty z napędem akumulatorowym. Posiadają one przede wszystkim tę zaletę, że nie są ograniczone żadnym kablem, a przez to posiadają maksymalną mobilność. Niezależnie od miejsca znajdowania się gniazdka, potrzebny będzie nam ono tylko po to, aby naładować akumulator – do niczego więcej. Kosiarki z funkcją mulczowania z napędem akumulatorowym oferuje na rynku na przykład RYOBI®. Posiadają one niezawodne akumulatory systemami ONE+™ i 36V MAX POWER. Sprawdź ich najlepszy sprzęt do mulczowania trawnika: https://pl.ryobitools.eu/narzedzia-ogrodowe/kosiarki-i-wertykulatory-do-trawy/kosiarka-akumulatorowa/.

Co sprawdzić przed zakupem kosiarki mulczującej?

Przed zakupem kosiarki do mulczowania należy kierować się kilkoma kwestiami, w tym przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • noże – czyli w zasadzie główny element kosiarki mulczującej, który odpowiada z jednej strony ze ścinanie trawy na odpowiedniej wysokości, a z drugiej za dokładne jej rozdrabnianie;
  • wysokość koszenia – możliwość ustawienia odpowiedniej wysokości koszenia jest niezwykle istotne w kosiarkach z funkcją mulczowania, ponieważ zasada mówi o skracaniu trawy o 1/3 wysokości. Na przykład niektóre kosiarki RYOBI® posiadają pięciostopniowy centralny system zmiany wysokości koszenia w zakresie 20-60 mm. Przed zakupem kosiarki warto zwrócić uwagę na to, jak komfortowy jest system zmiany wysokości koszenia.

Kiedy i jak często mulczować trawę?

Pierwszą zasadą co do częstotliwości mulczowania trawy jest to, że powinno się ono odbywać regularnie. Przede wszystkim trawa musi być na odpowiedniej wysokości – mulczowanie powinno odbywać się wówczas, kiedy nie ma ona powyżej czterech centymetrów; w przypadku wysokiej trawy należy kosić ją stopniowo.

Jak często powinno się mulczować trawnik? W sezonie nawet raz albo dwa razy w tygodniu. Latem i jesienią należy mulczować trawę przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto należy pamiętać, że mulczowanie wykonuje się wówczas, kiedy trawa jest sucha.

Podsumowanie

Kosiarki z funkcją mulczowania mogą pomóc w odbudowie i utrzymaniu świetnego stanu naszego trawnika. O ile samo koszenie jest bardzo istotne dla utrzymania jego kondycji, o tyle mulczowanie dostarcza glebie naturalnego, w pełni ekologicznego nawozu, który w innym przypadku byłby po prostu wyrzucony. Warto więc wykorzystać to, co właściwie otrzymujemy za darmo, z pomocą łatwo dostępnego i funkcjonalnego sprzętu.

RYOBI jest światowym producentem elektronarzędzi i liderem rozwiązań akumulatorowych w segmencie DIY. Od ponad 25 lat posiada szeroki wybór narzędzi akumulatorowych, niezmiennie kompatybilnych z systemem akumulatorów RYOBI ONE+, który można stosować w szerokiej gamie ponad 200 produktów. Gama produktów RYOBI dedykowana jest dla domu, ogrodu, motoryzacji, rękodzieła, rzemiosła, rekreacji i wielu innych zastosowań. Z RYOBI pracujesz bez kabli, bez hałasu, bez spalin, na pełnej mocy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom