Spis treści
Najwyższy budynek w Polsce – Varso Tower w Warszawie. To także rekordzista w skali UE
Przez wiele dekad najwyższym budynkiem w Polsce był Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (237 m), zlokalizowany na Placu Defilad. Ta kontrowersyjna, zabytkowa budowla niedawno ustąpiła jednak miejsca na podium komuś innemu. Od 2022 r. najwyższym budynkiem w Polsce jest biurowiec Varso Tower (310 m), również znajdujący się w Warszawie, całkiem zresztą blisko poprzedniego rekordzisty, bo na rogu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II.
Przejdź do galerii i zobacz najwyższy budynek w Polsce oraz innych rekordzistów z całego świata:
Co więcej, Varso Tower to także najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Zaraz za nim na europejskim podium plasują się:
- Commerzbank Tower we Frankfurcie (Niemcy) – 259 m,
- Messeturm we Frankfurcie (Niemcy) – 256,5 m,
- Torre de Cristal w Madrycie (Hiszpania) – 249 m,
- Torre Cepsa w Madrycie (Hiszpania) – 248,3 m,
- Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (Polska) – 237 m.
Poza wymienionymi w pierwszej dziesiątce wysokościowców UE znajdują się także budynki z Mediolanu i Paryża. Zaraz za podium, ex aequo z drapaczami chmur z Wiednia i Paryża, uplasował się z kolei jeszcze jeden polski budynek – warszawski biurowiec Warsaw Spire (220 m).
Najwyższy budynek świata to Burdż Chalifa. Jak na tle światowych rekordów wypada Polska?
Jak się okazuje, imponujące europejskie wysokościowce wypadają blado na tle reszty świata. W innych krajach można bowiem znaleźć rekordowe wieże, które mogą przyćmić rozmiarami Varso Tower. Najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) – ma aż 828 m wysokości, a więc ponad dwa razy więcej niż polski rekordzista. Dubajski drapacz chmur dzierży palmę pierwszeństwa od momentu swojego ukończenia w 2009 r.
Zobacz w galerii najwyższy budynek na świecie oraz inne rekordowe drapacze chmur:
Jakie jeszcze budynki znajdziemy w pierwszej dziesiątce najwyższych budowli świata? Są to m.in.:
- Merdeka 118 w Kuala Lumpur (Malezja) – 678,9 m,
- Shanghai Tower w Szanghaju (Chiny) – 632 m,
- Abraj Al-Bait Clock Tower w Mekce (Arabia Saudyjska) – 601 m,
- Ping An International Finance Centre w Shenzhen (Chiny) – 599,1 m,
- Lotte World Tower w Seulu (Korea Południowa) – 554,5 m.
Jak widać, na podium zdecydowanie dominują kraje arabskie oraz Azja. W pierwszej dziesiątce znalazły się także takie budynki jak One World Trade Center w Nowym Jorku oraz trzy wysokościowce z Chin.
Najwyższa budowla świata przez wiele lat stała w Polsce. Potem runęła
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że przez blisko 20 lat najwyższa budowla – nie budynek – na świecie znajdowała się w naszym kraju. Był to maszt radiowy w Konstantynowie (woj. mazowieckie), mierzący aż 646,38 m wysokości. Jak łatwo policzyć, był on dwukrotnie wyższy niż Varso Tower i wcale nie ustępował tak znacznie rozmiarami wysokościowcowi Burdż Chalifa. Polski maszt radiowy był najwyższą budowlą na kuli ziemskiej w latach 1974–1991 i służył m.in. do nadawania Programu I Polskiego Radia.
Niestety, maszt w Konstantynowie zakończył swój pobyt na podium wskutek katastrofy budowlanej. Wieczorem 8 sierpnia 1991 r. w trakcie prac konserwacyjnych wysunął się z zacisków jeden z tzw. odciągów (lin pomagających masztowi utrzymywać pion). W ciągu zaledwie kilkunastu sekund maszt złamał się w połowie wysokości, po czym górna część uderzyła w dolną, powodując zawalenie się całej konstrukcji. Szczęśliwie w czasie wypadku nikt nie ucierpiał. Po katastrofie metalowe ruiny najwyższej niegdyś budowli na świecie sprzedano na złom.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE