W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.
Lokalizacja wędzarni ogrodowej
Jeśli budujemy przenośną wędzarnię, np. z metalowej beczki na kółkach, możemy w zasadzie postawić ją w każdym miejscu ogrodu. Warto jednak pamiętać, aby bez względu na rodzaj konstrukcji ulokować ją w bezpiecznej odległości od domu oraz innych budynków (ok. 10 metrów), aby dym nie przedostawał się do ich wnętrza przez otwarte okna.
Dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie wędzarni ogrodowej w miejscu suchym i osłaniającym ją przed wiatrem, np. kącie ogrodu otoczonym przez wysokie krzewy, jednak z dala od obszarów, które zwiększają ryzyko powstania pożaru (np. łatwopalnych traw). Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto postawić ją np. na betonowej płycie.
Ogólnie rzecz biorąc, zbudowanie i korzystanie z takich urządzeń nie wymaga pozwolenia. Jeśli jednak planujemy postawienie murowanej wędzarni ogrodowej, należy powiadomić o tym powiatowy wydział architektury i budownictwa lub gminny inspektorat. Dopiero po otrzymaniu zgody (czas oczekiwania wynosi 30 dni) możemy zabrać się do pracy.
Palenisko — serce wędzarni ogrodowej
Najważniejszym elementem wędzarni jest palenisko. Powinno być wykonane z materiałów, które dobrze oddają ciepło i nie nagrzewają się zbyt szybko. Najlepszym wyborem będzie tutaj wykorzystanie czerwonej cegły lub kamienia; do jej stworzenia można wykorzystać też blachę. Rozmiar paleniska powinien być zbliżony do wymiarów komory wędzarniczej, posiadać stosunkowo dużą powierzchnię i szczelne zamknięcie.
Warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są też gotowe paleniska do wędzarni, najczęściej wykonane z blachy i pomalowane farbą termalną. Mogą posiadać także regulację ciągu powietrza; w zestawie często znajdują się także gotowe kanały dymne.
Sprawdź gotowe wędzarnia domowe
Z jakich materiałów zbudować wędzarnie w ogrodzie?
Istnieje kilka sposobów na to, jak zbudować wędzarnię ogrodową. Najczęściej wykorzystywanymi materiałami są:
- metal — np. stalowa lub ocynkowana beczka;
- drewno — najlepiej pochodzące z drzew liściastych. Deski na wędzarnię ogrodową powinny być niemalowane, ale zaimpregnowane przed działaniem wilgoci. Przykładowe rodzaje drewna, które możemy wykorzystać, to olcha, dąb, buk i świerk skandynawski;
- cegły — w tym przypadku dobrym wyborem są cegły klinkierowe;
- kamień — bazalt, granit lub marmur.
Przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj wędzarni, warto wziąć pod uwagę nasze umiejętności, ponieważ niektóre z nich wymagają dużej wprawy, jeśli chodzi o obróbkę danego materiału.
Niezbędne wyposażenie wędzarni
Wędzarnia w ogrodzie z metalowej beczki
Do jej skonstruowania potrzebna jest oczywiście beczka, niemalowana od środka, stalowa lub ocynkowana. Przede wszystkim musi być czysta (może być trochę pordzewiała). Ponadto należy pamiętać o stworzeniu kanału dymowego (np. z aluminium) i paleniska.
Aby wędzenie było możliwe, należy połączyć palenisko z beczką za pośrednictwem kanału dymowego. Można go umieścić w wykopanym wcześniej rowie. Pamiętajmy, aby kanał dymowy był skierowany nieco ku górze w stronę komory wędzarniczej (nachylenie powinno wynosić maksymalnie 3 stopnie). Optymalna długość przewodu doprowadzającego dym to od 1 do 2,5 m, a jego średnica (ok. 180 cm).
Grillo-wędzarnia z grilla murowanego
Kolejny sposób na zbudowanie wędzarni obejmuje wykorzystanie komina murowanego grilla. W tym przypadku należy pamiętać, aby był on dosyć wysoki i szeroki (2 m na 50-70 cm). Musi zwężać się ku górze, co spowolni przepływ dymu. Komin powinien być też wyposażony w szczelne drzwiczki, które umożliwią umieszczanie i wyjmowanie jedzenia.
Drzwi musi posiadać także samo palenisko, aby móc ograniczyć dopływ powietrza i uniknąć tym samym zbyt dużego płomienia.
Jak zbudować wędzarnię z drewna?
Do budowy wędzarni drewnianej potrzebne są deski z suchego i wytrzymałego drewna, z których stworzymy komorę wędzarniczą. Należy je połączyć kantówkami i wkrętami, a między nimi ułożyć lniane pakuły, które uszczelnią skrzynkę. Na górze komory wędzarniczej trzeba wyciąć otwór na rurę odpływową, a w jej dole miejsce na podłączenie komina.
Odpowiednie drewno i dym zapewnią idealny smak wędzonek
W gotowej skrzynce należy zamontować drzwiczki (najlepiej metalowe), które dodatkowo będą uszczelnione wcześniej wspomnianymi pakułami. Gotową komorę wędzarniczą wystarczy umieścić wyżej niż palenisko i całość połączyć kominem dymowym.
Szukasz sposobu na tańsze zakupy? Sprawdź dostępne kody rabatowe i promocje w popularnych sklepach internetowych i sieciówkach.