Spis treści
Czystość to podstawa: koniecznie umyj okna przed zimą
Mimo że aura nie sprzyja myciu okien, powinniśmy to zrobić przed nadejściem chłodniejszych dni. Nie wystarczy wyczyścić samych szyb. Kluczowe jest dokładne umycie profili okiennych – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Do mycia okien najlepiej sprawdzą się miękkie i delikatne ściereczki z mikrofibry. Planując jesienne mycie okien, unikajmy słonecznej pogody. Pod wpływem promieni słonecznych, woda wysycha szybciej i pozostawia na szybach nieestetyczne smugi. Idealny na mycie okien będzie więc pochmurny dzień.
Konserwacja i regulacja okien przed zimą – warto o tym pamiętać
Drugą istotną kwestią jest sprawdzenie, w jakim stanie technicznym są nasze okna w domu czy mieszkaniu.
– Prace konserwacyjne wykonujemy zazwyczaj wiosną oraz jesienią, choć oczywiście możemy przeprowadzać je częściej. Warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku zestawy do pielęgnacji okien. Szczególną uwagę należy zwrócić na ruchome elementy okna oraz okucia. Następnie, jeżeli istnieje taka konieczność, wyregulować zawiasy tak, aby okno można było swobodnie zamknąć i otworzyć. Ważną czynnością jest również przetarcie okuć i odpowiednie ich przesmarowanie. Miejsca, gdzie należy wprowadzić smar są oznaczone na okuciach Należy również zadbać o odpowiedni stan uszczelek okiennych. Można je konserwować specjalnym środkiem, który zabezpiecza przed starzeniem, przedłuża ich elastyczność i zapobiega przymarzaniu zimą do ramy – radzi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną klasy premium.
Gdy przychodzą chłodniejsze dni, warto pamiętać o zwiększeniu docisku między skrzydłem a ramą. Dzięki temu domowe okna będą zimą bardziej szczelne i ciepło nie będzie uciekało. Wystarczy odpowiednio ustawić bolce dociskowe, które znajdują się okuciu skrzydeł okiennych. Mogą mieć one różny kształt w zależności od producenta. Zredukowanie luzu znacznie poprawi izolację pomieszczenia oraz zmniejszy zużycie energii niezbędnej na jego ogrzanie. Jeśli nie wiemy, jak to zrobić, warto poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego majsterkowicza lub fachowca.
Okna w zimie: na co zwrócić uwagę, gdy pojawia się mróz?
Gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, uszczelki często zaczynają się uszkadzać. Warto więc zwrócić na to uwagę, gdy na okiennej ramie pojawia się oblodzenie.
– Sprawdzając, czy okno nie przymarzło, pod żadnym pozorem nie otwierajmy go na siłę. Nie polewajmy go również gorącą wodą, ponieważ może to spowodować pęknięcie szyby, a to już wiąże się z kosztowną naprawą przez wyspecjalizowaną ekipę – przestrzega Rafał Buczek.
Nie zapominajmy o zimowym wietrzeniu pomieszczeń
Wielu z nas obawia się otwierać okna zimą, żeby nie obniżać temperatury w pomieszczeniach. Jednak nie powinniśmy rezygnować z wietrzenia domu, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Zanim jednak uchylimy okno, najpierw przykręćmy grzejniki.
– W zimowych miesiącach, gdy temperatura spada w okolice 0, wystarczy kilka minut wietrzenia. Warto zatem otwierać okna na oścież, by w jak najkrótszym czasie wpuścić do domu jak najwięcej świeżego powietrza. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie wietrzenie może prowadzić do zbyt dużego obniżenia temperatury nie tylko samego powietrza, ale i ścian oraz podłogi – podkreśla eksport od stolarki okiennej.
Dlaczego jesienią szyby często są zaparowane?
Sezon jesienno-zimowy to czas, gdy okienne szyby często parują. Dzieje się tak dlatego, że gdy na zewnątrz mocno spada temperatura, a w domu są włączone grzejniki, ciepłe powietrze po zetknięciu z zimną szybą mocno się schładza.
– Jest to naturalne zjawisko świadczące o tym, że okno jest szczelne i szyba ma dobre właściwości izolacyjne. Zachowuje ciepło od wewnątrz i jest chłodna na zewnątrz. Zraszanie występuje na powierzchni chłodnej i w tym przypadku jest to zewnętrzna strona szyby – tłumaczy Rafał Buczek.
Kupuj artykuły do sprzątania taniej
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?