Spis treści
Budleja Dawida, znana też jako motyli krzew, zdobi wiele polskich ogrodów. Jej ogromnymi zaletami jest to, że długo i obficie kwitnie, a jest stosunkowo łatwe w uprawie. Jeśli tylko zapewni jej się w miarę żyzną ziemię oraz słoneczne miejsce, praktycznie nie sprawia problemów. Ale jest kilka rzeczy, o które warto zadbać. Ważnym terminem jest późne lato i początek jesieni.
Przedłuż kwitnienie budlei we wrześniu
Budleje kwitną przez całe lato, a można to przedłużyć na jesień. Kwiaty będą pojawiać się jeszcze nawet w październiku. Ale jednym z warunków jest regularne obcinanie przekwitłych kwiatostanów, nad parą liści. Dzięki temu krzew wytwarza nowe. Należy to robić przez całe lato, ale pod jego koniec, we wrześniu, nie rezygnujmy z tego. Dowiedz się więcej: jak przycinać kwitnącą budleję. Kwiaty warto też usunąć po zakończeniu kwitnienia. Zetnij je u nasady.
Podlewanie budlei może być potrzebne
Budleje tworzą głębokie, mocne korzenie. Dzięki temu są dość odporne na przejściowy brak wody. Jednak tegoroczne lato – oraz wrzesień – są wyjątkowe. Upały oraz brak deszczu dokuczają nawet tym roślinom, które lubią słońce i nie przejmują się suszą. Jeśli chcesz, żeby budleja nadal tworzyła kwiaty, ale też była w dobrym stanie przed zimą i kolejnym sezonem, podlewaj ją, jeśli nie pada. O podlewaniu budlei warto też pamiętać i podczas letnich miesięcy, gdy brakuje deszczu. Bo wprawdzie przetrwa bez tego, ale będzie gorzej kwitła.
We wrześniu pamiętaj o nawozie dla budlei
We wrześniu budleję warto zasilić nawozem. Ale z nawozów mineralnych nie używaj tych, które stosowałeś wiosną i latem. Teraz jest czas na tak zwane nawozy jesienne. Mają one odpowiedni skład, który przygotowuje rośliny do przetrwania zimy i dobrego startu wiosną. Zawierają m.in. fosfor i potas, które wpływają na drewnienie pędów, ale też kwitnienie. Do budlei wybierz nawóz jesienny uniwersalny, przeznaczony dla krzewów i bylin. Dawka zależy od wskazań producenta i wielkości rośliny.
Nawóz rozsyp wokół krzewu i delikatnie przemieszaj z ziemią. Przy okazji ją spulchnisz, a to dodatkowo będzie korzystne – budleje bardzo to lubią i ziemię wokół nich warto wzruszać i odchwaszczać regularnie, nie tylko przy okazji nawożenia. Pamiętaj, że po zastosowaniu nawozu, budleję trzeba solidnie podlać.
Późniejszą jesienią ziemię wokół budlei możesz wyściółkować kompostem. Wzbogaci ziemię i osłoni korzenie przed mrozem.
Polecamy: Te krzewy posadź we wrześniu. Od razu ozdobią ogród. Zobacz, co wybrać
Tego nie rób budlei jesienią. Uwaga na cięcie
Pamiętaj, żeby nie przycinać budlei jesienią. Po mocnym skróceniu pędów krzew będzie próbować puszczać nowe i gorzej zniesie mróz. Z cięciem budlei poczekaj do wiosny. Sprawdź, jak przyciąć motyli krzew wiosną i kiedy dokładnie to zrobić.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?