Jak się pozbyć myszy z domu? Poznaj sposoby na uciążliwe gryzonie. Odstraszacz, żywołapka, trutka – którą metodę wybrać?

Joanna Turakiewicz
Jesienią myszy szukają schronienia na zimę. Wtedy często wchodzą do domów, piwnic czy budynków gospodarczych.
Jesienią myszy szukają schronienia na zimę. Wtedy często wchodzą do domów, piwnic czy budynków gospodarczych. pixabay.com
Jak pozbyć się myszy z domu, poddasza czy garażu? Chłodniejsze dni i noce sprawiają, że myszy zaczynają szukać bezpiecznego schronienia. Jeśli nie zareagujemy w porę, nieproszeni goście założą pod naszym dachem gniazda i zadomowią się na dobre. Jak tego uniknąć? Istnieje kilka sposobów na pozbycie się myszy z domu.

Spis treści

Jak pozbyć się myszy z domu?

Dla jednych sympatyczne zwierzątka z cieniutkim ogonkiem, dla innych budzące odrazę stwory. Jedno jest pewne: myszy biegające po domu to problem. Ponadgryzane produkty spożywcze, nieprzyjemny zapach i cała masa maleńkich odchodów znajdowana wśród sztućców, na naczyniach i w jedzeniu to chyba najbardziej dokuczliwe aspekty obecności nowego lokatora. A jeśli dodatkowo ktoś odczuwa na ich widok strach i odrazę, robi się naprawdę nieprzyjemnie.

Po pierwsze: nie wpuść myszy do domu. Na to uważaj jesienią

Najważniejsza jest prewencja. Gdy jeszcze na dworze jest ciepło i sucho, obejdźmy dom z każdej strony, szukając szpar, którymi gryzonie mogą dostać się do domu. Sprawdzamy listwy przy podłodze, okolice rur instalacji c.o., szczególnie w miejscach, gdzie przechodzą przez ścianę.
Wszystkie szpary zalepiamy gipsem. Nie możemy brać tu pod uwagę jedynie parteru, bo dla myszy wspięcie się po murze na pierwszą czy drugą kondygnację, a nawet pod strych, nie stanowi większego problemu. A okolice dachu, szczególnie w starszych domach obfitują w drobne szczelinki, którymi szara spryciara wślizgnie się pod pokrycie. Przedostanie się stamtąd do wnętrza domu i znalezienie drogi do kuchni czy spiżarni to już tylko kwestia czasu.
Pamiętajmy, że mysz z łatwością przegryzie się przez styropian, a nawet wełnę mineralną, w której chętnie zakłada gniazda (podobnie czynią kuny). Układając wełnę mineralną w stropie poziomym, warto co parę metrów zrobić przegrody z siatki drucianej, która umożliwi przepływ powietrza, ale zatrzyma zwierzę w wędrówce ku naszym zapasom. Przy ocieplaniu ścian trzeba pamiętać o tzw. listwach cokołowych, które uniemożliwiają wejście do warstwy styropianu.

Jak wytępić myszy z domu, strychu czy poddasza? Skuteczne metody na pozbycie się nieproszonych gości

Metody mogą być mniej i bardziej humanitarne. Te „mniej", są niestety na ogół bardziej skuteczne, niż łapanie myszki żywej i wypuszczanie jej do lasu. Zacznijmy od tych łagodniejszych.

Elektryczne odstraszacze na myszy. Jak działają i czy są skuteczne?

Innym sposobem płoszenia myszy jest zastosowanie elektrycznych odstraszaczy, emitujących niesłyszalne dla człowieka, a niebywale drażniące dla gryzoni dźwięki. Zaleca się włączanie ich w pomieszczeniach, w których zauważyliśmy ślady ich działalności. Skuteczność tej metody jest potwierdzona przez wielu użytkowników. Choć pewnie, podobnie jak w przypadku kretów – odstraszacz odstraszaczowi nierówny.

Sprawdź: Wtyki amerykańskie to owady, które jesienią wchodzą do domów. Wyjaśniamy, kiedy są niebezpieczne

Nie można też pominąć naturalnego wroga myszy, czyli kota. Sama jego obecność i pozostawione w mieszkaniu ślady zapachowe może spowodować, że gryzoń postanowi ominąć nasz dom. Dotyczy to domu, w ogrodzie kot będzie zagrożeniem również dla pożytecznych zwierząt, w szczególności ptaków.

Żywołapka i łapka z klejem, czyli kolejne sposoby na pozbycie się myszy z domu

Innym sposobem jest zostawienie tzw. żywej łapki. Pułapki, która schwyta zwierzę, ale nie uśmierci go. Wewnątrz umieszczamy pachnącą przynętę, mysz wchodzi, łapka się zamyka, a my możemy z czystym sumieniem wywieźć ją do lasu.
Podobnie zadziała łapka z klejem, która zwierzątku życia nie odbierze, a jedynie uniemożliwi umknięcie ze zdobyczą (przynętą). Jednak może się zdarzyć, że mysz przemieści się w trudno dostępny dla człowieka zakamarek i tam – nie mogąc się wyswobodzić – w końcu zdechnie. Z ułaskawienia nici, a zapach w domu nieprzyjemny. Dlatego łapkę klejową warto przyczepić tak, by nie mogła zostać porwana.

Jakiego zapachu nie lubią myszy? Te naturalne odstraszacze mogą pomóc w pozbyciu się gryzonia z domu

Myszy nie lubią zapachu:

  • dzikiej mięty,
  • dziewanny,
  • dzikiego rumianku,
  • świeżych zielonych liści pomidorów,
  • spleśniałej cytryny,
  • lakieru do włosów,
  • kwiatów wrotyczu, który w tym celu zbiera się latem i suszy.

Jeśli znajdziemy gniazdo (poznamy po dużej ilości odchodów w okolicy) można po posprzątaniu zaaplikować im taką terapię, ale nawet jeśli ten odstraszacz na kilka chwil je uspokoi, to raczej nie wygna z domu. Niektórzy wokół domu sadzą miętę, by zniechęcić myszy do zbliżania się. Na ile metoda jest skuteczna? Trudno powiedzieć.

Trutka na myszy – radykalna metoda na pozbycie się niechcianych gryzoni

Istnieją również metody bardziej radykalne. Po pierwsze trutka. Rozsypujemy ją pod meblami i w zakamarkach, gdzie zaobserwowaliśmy ślady szkodników. Pachnie smakowicie (jak dla myszy), więc zostanie zjedzona, a ofiara umrze dość szybko. Uwaga! Rozwiązanie ma kilka wad. Trutka stanowi śmiertelne zagrożenie dla dzieci i zwierząt domowych, więc w razie ich obecności w domu absolutnie nie powinna być stosowana.

Przeczytaj: Niebieskie granulki na ślimaki mogą zabić też psa, kota, jeże i ptaki. Uważaj na środki z metaldehydem, bo nie ma na nie odtrutki

Po drugie martwa mysz zacznie się psuć gdzieś pod meblami, co nie poprawi atmosfery w mieszkaniu, chyba, ze zastosowana zostanie trutka z mumifikatorem powodująca zaschnięcie martwego zwierzęcia i hamująca rozkład tkanek.
Tradycyjna łapka na myszy na ogół przytrzaskuje zwierzątku kręgosłup, powodując śmierć. Metalowe, drewniane lub z tworzywa sztucznego łapki z przynętą umieszczamy również w miejscach uczęszczanych przez myszy. Ważny jest sposób przymocowania przynęty. Mysz potrafi bowiem zdjąć ją, a w łapkę się nie złapać. Zdjęcie przynęty musi wymagać od niej wejścia na łapkę i szarpnięcia.

Jeśli powyższe metody nie pomogą, pozostaje jeszcze jedna – zapłacić za deratyzację.

Polecjaka Google News - RegioDom

Kupuj artykuły do sprzątania taniej

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom