Jak wyregulować drzwi zewnętrzne w domu?

Materiał informacyjny Bricoman

Prawidłowo wyregulowane drzwi zewnętrzne to istotny element ograniczający straty ciepła. Większe znaczenie dla termoizolacji ma oczywiście regulacja w przypadku domów jednorodzinnych, w których skrzydło wygradza dwie strefy o dużej amplitudzie temperatur. Nie powinno się jednak ignorować okresowej konserwacji drzwi wejściowych również w przypadku mieszkań.

Poza utratą ciepła, niedomykające się czy skrzypiące lub ocierające o próg drzwi wejściowe sprawiają po prostu kłopoty, a zaniedbanie regulacji tylko sukcesywnie pogarsza ich stan, mogąc w rezultacie doprowadzić do trwałych uszkodzeń, czy wypaczenia skrzydła (zwłaszcza przy drzwiach drewnianych). Z tego tekstu czytelnik dowie się nie tylko, jak wyregulować drzwi, ale także dlaczego nie należy zaniedbywać czynności konserwacyjnych.

Dlaczego odpowiednie wyregulowanie drzwi jest tak ważne?

Nawet najwyższej jakości drzwi zewnętrzne, w miarę upływu czasu podlegają zużyciu eksploatacyjnemu. Mają prawo się rozszczelnić, skrzypieć, czy opaść nieco na zawiasach. Konserwowane systematycznie rzadziej ulegają uszkodzeniom, nie sprawiają także trudności w zamykaniu i otwieraniu oraz nie skrzypią.

Systematyczna regulacja drzwi zewnętrznych wpływa nie tylko na ich komfortowe użytkowanie, ale także na ogólny bilans zużycia ciepła. Oczywiście w przypadku drzwi wejściowych do domów jednorodzinnych czy szeregowych, efekt rozszczelnienia jest zdecydowanie bardziej odczuwalny podczas chłodnych pór roku, a także ekonomicznie dotkliwszy. Warto uświadomić sobie, że amplitudy między wnętrzem, a strefą zewnętrzną w chłodniejszych miesiącach sięgają niejednokrotnie 20, a nawet 30 i więcej stopni Celsjusza.

Nie oznacza to jednak, że regulacji drzwi zewnętrznych w mieszkaniach można zaniechać. Tu także drzwi wejściowe stanowią barierę dla utraty ciepła, jednak źle dopasowane narażają mieszkańców na nieco mniejsze koszty. Ich niedopasowanie jest też mniej fizycznie odczuwalne z uwagi na zdecydowanie mniejsze niż w przypadku domów amplitudy temperatury pomiędzy mieszkaniem a korytarzem budynku.

Jak wyregulować drzwi?

Warto podkreślić, że cicha i prawidłowa praca drzwi jest możliwa tylko wówczas jeśli zostały one zamontowane prawidłowo. Na szczęście łatwo to zweryfikować od razu po przeprowadzeniu montażu – jeśli skrzydło otwiera się bez żadnych oporów i po zamknięciu dobrze przylega do ościeżnicy po obu stronach, a także na górze, możemy mieć pewność, że drzwi zamontowane zostały we właściwy sposób.

Jeśli więc nawet po jakimś czasie zaczną skrzypieć, czy ocierać o futrynę lub próg, jest to zwykle jedynie sygnał, który powinien skłonić użytkownika do przeprowadzenia regulacji, a nie powód do obaw o kondycję skrzydła czy ościeżnicy.

Specjaliści zalecają przeprowadzenie inspekcji drzwi zewnętrznych przynajmniej raz w roku i jeśli zostaną w jej wyniku stwierdzone jakiekolwiek nieprawidłowości – dokonanie regulacji.

Konserwacja drzwi zależy w dużej mierze od problemu, jaki wystąpił. Jeśli skrzydło dobrze przylega do ościeżnicy, a zawiasy jedynie skrzypią przy otwieraniu i zamykaniu, najpewniej pomoże samo przesmarowanie zawiasów i podkładek znajdujących się między trzpieniem a tuleją.

Może także okazać się, że drzwi wymagają regulacji na zawiasach, za pomocą silniejszego wkręcenia ich w skrzydło oraz ościeżnicę. Dzieje się tak zwykle wówczas, kiedy dolna część skrzydła ociera o próg czy posadzkę. Należy wtedy unieść skrzydło po stronie klamki, przybliżając je do ościeżnicy po stronie zawiasów.

Potrzebne narzędzia

Regulacja drzwi nie wymaga zastosowania skomplikowanych narzędzi, wystarczy zwykle dobrze dobrany wielkością klucz imbusowy.

Regulacja zawiasów w drzwiach

Sam proces regulacji przebiega podobnie, niezależnie od rodzaju zastosowanych w drzwiach zewnętrznych zawiasów. Procedury regulacji różnią się między sobą nieznacznie.

Dla zawiasów kołkowych, najbardziej popularnego i najczęściej stosowanego rodzaju zawiasów, które w nowszych drzwiach zwykle mają śruby wpuszczone w skrzydło, regulacja górnego zawiasu powoduje przesunięcie skrzydła w prawo lub lewo względem strony z zawiasami. Z kolei regulacja dolnego zawiasu pozwala na podniesienie lub opuszczenie skrzydła względem ościeżnicy.

Zawiasy puszkowe charakteryzuje umieszczenie zawiasu w specjalnie przystosowanej do tego celu osłonie, tzw. puszce, instalowanej w otworze wyfrezowanym w skrzydle. Taka konstrukcja umożliwia regulację drzwi bez konieczności ich otwierania. Drzwi z zawiasami puszkowymi wyposażone są w trzy śruby, których przykręcanie i wykręcanie kluczem imbusowym pozwala na regulację wysokości skrzydła, zmianę docisku do ościeżnicy oraz wyrównanie względem przekątnej ościeżnicy.

Kolejny rodzaj często stosowanych zawiasów, to zawiasy 3D, wpuszczane, o budowie skrzydełkowej. Skrzydełka łożyskowe tych zawiasów umieszczone są w ościeżnicy równolegle do elementów w skrzydle. Regulacja zawiasów 3D pozwala na zmianę ustawienia skrzydła zarówno w pionie, jak i poziomie. Dodatkowo można zmienić nawet głębokość jego osadzenia. Dokonując regulacji należy mieć na uwadze równomierne rozłożenie ciężaru drzwi na wszystkie zawiasy.

Regulacja drzwi samemu czy ze specjalistą?

Regulacja drzwi nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak szczególnie w przypadku drzwi zewnętrznych, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Taka usługa nie jest droga i nie zajmuje fachowcowi wiele czasu. Profesjonalista nie tylko właściwie oceni występujący problem, ale także dokona regulacji czy zasugeruje optymalne rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że drzwi wejściowe do domu to nie tylko kwestia komfortowego użytkowania czy kwestii związanych z utratą ciepła, ale także bezpieczeństwa mieszkańców.

Poza rozregulowaniem drzwi na zawiasach, mogą mieć miejsce również inne usterki. Na przykład wypaczenie skrzydła drzwi drewnianych czy wykonanych z materiałów łatwo chłonących wilgoć, przesunięcie ościeżnicy spowodowane „pracującymi” ścianami czy stropami, a także mechaniczne uszkodzenia powodujące nieszczelność.

W takiej sytuacji regulacja pomoże niewiele, potrzebna będzie naprawa, a w skrajnych przypadkach wymiana skrzydła, ościeżnicy lub całego zestawu.

Ceny drzwi wejściowych

Jeśli mimo samodzielnej regulacji drzwi, nadal występuje problem ze szczelnością czy domykaniem skrzydła, a opinia specjalisty jednoznacznie wskazuje na konieczność wymiany drzwi na nowe, warto skorzystać z oferty znanych na rynku dostawców materiałów budowlanych i wykończeniowych, takich jak np. Bricoman. Znajdziemy tam wysokiej jakości drzwi zewnętrzne do domu.

W ofercie sklepu najdroższe modele to drzwi zewnętrzne z przeszkleniami, przeznaczone do domów. Choć teoretycznie można je zainstalować w mieszkaniu, to jednak z uwagi na chęć zachowania intymności, z pewnością niewiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Ceny drzwi z przeszkleniami przekraczają zwykle kwotę 2 000 zł.

Nieco tańsze są drzwi pełne. Za modele antywłamaniowe w okleinie PCV trzeba zapłacić około 1000 – 1200 zł. Decydując się na drzwi bez bolców i specjalnych zamków, należy dysponować budżetem co najmniej 700 zł, przy czym raczej będą to proste drzwi bez przetłoczeń, w okleinie PCV imitującej drewno. W przypadku modeli bardziej ozdobnych lub w nietuzinkowym kolorze, trzeba liczyć się z wydatkiem oscylującym około 1 000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie