Jak wygląda system edukacji w Australii? Zakończenie roku przed świętami Bożego Narodzenia i dużo wolnego. Co jeszcze jest inne niż znamy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak wygląda edukacja w odległej Australii? Dzieci chodża do szkoły od poniedziałku do piątku, mają wakacje i piszą maturę. Ale nie brakuje różnic.
Jak wygląda edukacja w odległej Australii? Dzieci chodża do szkoły od poniedziałku do piątku, mają wakacje i piszą maturę. Ale nie brakuje różnic. Unsplash
System edukacji w Australii jest tylko trochę inny od tego, który znamy w Europie. Tu także dzieci obowiązkowo chodzą do szkoły, mają plany lekcji, semestry, oceny i wakacje. Jednak już rozpoczęcie i zakończenie roku jest inne niż w większości krajów. Australijczycy dostosowali go do zwykłego kalendarza, dzięki czemu przerwa letnia wypada w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Pamiętajmy, że w Australii o tej porze roku jest słonecznie i ciepło, tak jak u nas późną wiosną. Co jeszcze warto wiedzieć o systemie edukacji w Australii?

Spis treści

Naukę w Australii cechuje życiowe podejście do edukacji

System edukacji bywa chwalony za rozwiązania promujące integrację, działalność społeczną, aktywność fizyczną. W statystykach międzynarodowych australijskie placówki publiczne nie wyróżniają się szczególnie. Jednak to, co doceniają rodzice, zwłaszcza w szkole podstawowej, to nacisk na rozwijanie umiejętności przydatnych w życiu.

Rozwijanie umiejętności, takich jak praca w grupach, zachęcanie do czytania, uczenie matematyki na praktycznych przykładach.

Dagmara Hicks, Polska od lat mieszkająca w Australii i autorka bloga calareszta.pl wspomina, że na nic przydały jej się całki, których uczyła się w polskiej szkole. Za to jej mąż z australijskiej szkoły wyniósł podstawy inwestowania na giełdzie. To świetny przykład tego, jak integrować naukę z codziennym życiem.

Inne warte uwagi podpatrzenia w australijskiej szkole kwestie to rola rodzica w edukacji dziecka. Komunikacja opiekunów ze szkołą, a szczególnie z wychowawcą nie jest tutaj tak schematyczna, jak w Polsce, czyli ograniczona do wywiadówek kilka razy do roku lub do wymiany formalnych wiadomości na e-dzienniku.

Rodzic jest wręcz zachęcany do towarzyszenia dzieciom w nauce i życiu szkolnym. W młodszych klasach rodzice mogą uczestniczyć w lekcjach w formie pomocy nauczyciela. Codziennie przed rozpoczęciem zajęć jest też możliwość swobodnej rozmowy z nauczycielem.

System edukacji obowiązkowy do 16. roku życia

Edukacja w całej Australii jest obowiązkowa w wieku od sześciu lat do ukończenia lat szesnastu. Chociaż dzieci, podobnie, jak w np. w Irlandii oraz wielu innych krajach, rozpoczynają przygodę z edukacją już nawet jako czterolatki i pięciolatki. Chodzą wtedy do kindergarden, które jest prowadzone przez szkołę.

Edukacja szkolna trwa około 13 lat i dzieli się na:

  • Szkołę podstawową – trwa 6-7 lat
  • Szkołę średnią pierwszego stopnia (odpowiednik naszego dawniejszego gimnazjum) – 3-4 lata,
  • Szkołę średnią drugiego stopnia (senior), czyli odpowiednik liceum – 2 lata.

Mniej więcej w 10. roku edukacji, pod koniec secondary school, która jest u nich odpowiednikiem naszego dawnego gimnazjum, uczniowie mogą wziąć rok przerwy na tzw. przygotowanie zawodowe i praktyki.

Program nauczania podobny we wszystkich sześciu stanach Australii

Jak czytamy na stronie departamentu edukacji Australii, podstawa programowa w szkole podstawowej obejmuje następujące przedmioty:

  • język angielski,
  • matematyka,
  • nauki ścisłe,
  • nauki humanistyczne i społeczne,
  • zdrowie i wychowanie fizyczne,
  • języki,
  • technologie i sztuka.

A także 7 ogólnych zdolności:

  • umiejętność czytania i pisania,
  • umiejętność liczenia,
  • umiejętność korzystania z technologii cyfrowych,
  • krytyczne i kreatywne myślenie,
  • zdolności osobiste i społeczne,
  • zrozumienie międzykulturowe i zrozumienie etyczne.

W edukacji wyróżnione są także trzy priorytety międzyprogramowe: zrównoważony rozwój, zaangażowanie Azji i Australii w Azję oraz historie i kultury Aborygenów i wyspiarzy w Cieśninie Torresa.

Podstawa programowa w szkołach średnich obejmuje:

  • matematykę,
  • nauki ścisłe,
  • historię,
  • języki obce,
  • geografię,
  • sztukę,
  • zdrowie i wychowanie fizyczne,
  • technologie informacyjne i komunikacyjne,
  • wiedzę o społeczeństwie i obywatelstwo,
  • ekonomię i biznes.

Po ukończeniu ostatnich dwóch klas edukacji obowiązkowej uczniowie zdają egzamin z ukończenia szkoły średniej.

Rok szkolny w Australii. Więcej wolnego niż w Polsce?

Rok szkolny w Australii dzieli się na cztery semestry po 10 tygodni. A przerwa wakacyjna wypada w okolicach świąt Bożego Narodzenia i trwa 6 tygodni. Uczniowie rozpoczynają szkołę krótko po Nowym Roku, w styczniu. Zakończenie roku szkolnego wypada natomiast w grudniu i zbiega się z przerwą świąteczną.

W australijskiej palcówce każdy dzień ma podobny rozkład. Nie spotkamy się tam z planami lekcji na dwie zmiany. Dzieci rozpoczynają nauką około 8.30-9.00 i kończą około 15 we wszystkich szkołach. Odpowiednik naszej świetlicy funkcjonuje do godzin popołudniowych tj. około 17 lub 18, w zależności od szkoły.

Najdłuższa przerwa jest na koniec roku, kiedy także kończy się dany rok szkolny. Jednak uczniowie mają także 3 inne przerwy, które trwają ok. 10-14 dni i nieznacznie różnią się terminami w zależności od stanu.

Jak wygląda edukacja w Finlandii, a jak w Czechach? Ciekawostki o szkole w różnych zakątkach świata.

Ciekawostki o szkole w różnych zakątkach świata z okazji Mię...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji