Jak wybrać odpowiednią odzież roboczą - poznaj zasady BHP!

Materiał informacyjny GEBUKO
W wielu zakładach pracy pracownicy muszą nosić specjalny strój roboczy, który ma ich właściwie zabezpieczyć w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Dobrze dobrana odzież BHP powinna skutecznie chronić poszczególne części ciała przed hałasem, pyłkami czy zimnem. Odpowiednie ubranie dla pracowników musi zapewnić pracodawca, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo w miejscu pracy. A jak wybrać odzież roboczą, by spełniała wymogi BHP?

Dobra odzież robocza - czyli jaka?

Na odzież roboczą składa się wiele elementów, które powinny stanowić spójną całość. Każde stanowisko pracy na budowie lub w fabryce musi być dokładnie opisane wraz z zagrożeniami, które mogą wystąpić podczas wykonywania pracy. Na tej podstawie specjalista ds. BHP określi, jak ma wyglądać strój roboczy. W zależności od charakterystyki danego zakładu odzież BHP może się składać z:

• spodni roboczych
• koszulki, bluzy lub kurtki roboczej
• obuwia roboczego
• rękawic roboczych
• okularów ochronnych, stoperów lub słuchawek wygłuszających

Takie produkty powinny być zrobione z dobrej jakości materiałów i muszą być też odporne na działanie czynników szkodliwych występujących w danym miejscu pracy. Poza tym to ważne, by rozmiar odzieży był idealnie dopasowany do sylwetki pracownika. Zarówno odzież robocza męska, jak i odzież robocza damska powinny mieć optymalną długość rękawów i nogawek oraz muszą zapewnić podwładnym odpowiednią swobodę ruchów. 

Odzież robocza - jak wybrać idealny komplet?

Na rynku można znaleźć odzież roboczą zaprojektowaną specjalnie z myślą o konkretnych zawodach, a przepisy BHP w pracy bardzo jasno określają, czym powinien się charakteryzować taki strój. Osoby kompletujące zamówienia na magazynie muszą mieć wzmocnione buty ochronne, aby zabezpieczyć stopy przed przygnieceniem przez paczkę. Osoby pracujące na budowie noszą kaski ochronne na wypadek upadku lub uderzenia przez spadający przedmiot. Pracownicy firmy produkującej chemię gospodarczą mają specjalne okulary i maski, by nie wdychać toksycznych oparów. Dodatkowo odzież BHP powinna dobrze przepuszczać powietrze i musi być też wykonana z wytrzymałych tkanin, które są odporne na rozdzieranie. Takie ubranie nie może być uszkodzone. Dlatego pracodawca powinien regularnie sprawdzać odzież roboczą i wymieniać ją na nową, gdy zajdzie taka potrzeba.

Gdzie można kupić dobrą odzież roboczą?

W dużych zakładach pracy zakup odzieży BHP jest poważną inwestycją, dlatego warto zamawiać ją w sprawdzonym miejscu. Dobrej jakości ubrania i akcesoria posłużą pracownikom na dłużej i znacząco zwiększą bezpieczeństwo w pracy. A gdzie można znaleźć szeroki asortyment produktów? Mateomarket.pl to sklep z odzieżą BHP, w którym klienci nabędą wysokogatunkowe stroje robocze i specjalistyczny sprzęt ochronny w wyjątkowo atrakcyjnych cenach. Pracodawca może zamówić ubrania spełniające rygorystyczne wymogi BHP w różnych ciekawych wersjach kolorystycznych. Interesującą alternatywą będzie również odzież robocza z nadrukiem w postaci loga firmy. Taki strój wygląda bardzo profesjonalnie i doskonale się sprawdzi w mniejszych i większych firmach.

W niektórych rodzajach prac przydatne będą także specjalne ochraniacze, nakolanniki i kominy. Odzież BHP trzeba zawsze najpierw przymierzyć, by sprawdzić, czy jest dobrze dopasowana, ponieważ jeśli buty, spodnie lub inne elementy będą za duże bądź za małe, to pracownik nie powinien rozpoczynać pracy. Właściwie zabezpieczony pracownik będzie mógł efektywnie wykonywać swoje obowiązki, nie narażając przy tym zdrowia i życia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie