Jak sprawnie posprzątać kuchnię – sprawdzone sposoby

Artykuł sponsorowany
Jak sprawnie posprzątać kuchnię – sprawdzone sposobyJak sprawnie posprzątać kuchnię – sprawdzone sposoby
Jak sprawnie posprzątać kuchnię – sprawdzone sposobyJak sprawnie posprzątać kuchnię – sprawdzone sposoby Monika Jasińska
W czystej kuchni przyjemniej się gotuje, pije kawę i je posiłki. To serce każdego domu i mieszkania. Kuchnia ma nie tylko estetycznie wyglądać, ale być też czysta. Jak sprawnie posprzątać kuchnię, wykorzystując do tego naturalne środki? Podrzucamy Ci garść przydatnych porad.

 

Soda i ocet – Twój sprzymierzeniec w walce z nieczystościami

 

Soda oczyszczona i ocet należą do tanich produktów spożywczych, a jednocześnie tak przydatnych w kuchni. I to nie tylko do celów spożywczych. Dzięki tym domowym środkom skutecznie pozbędziesz się osadu z kamienia, tłustych plam, doczyścisz szyby (np. szybę w piekarniku czy kuchence mikrofalowej), a nawet pozbędziesz się nieprzyjemnych zapachów. Pamiętaj, że soda z octem nie działa skutecznie, bo substancje się neutralizują (ocet jest kwaśny, a soda zasadowa). Jednak osobno potrafią zdziałać czystościowe cuda.

Czyszczenie piekarnika sodą? Jak najbardziej! Żeby usunąć z wnętrza uporczywe tłuste plamy, spryskaj piekarnik wodą, a następnie posyp go sodą. Jeśli wydaje Ci się to mało wygodne, przygotuj pastę, mieszając sodę z wodą w proporcji 1:1. Tak przygotowaną mieszankę rozsmaruj na ściankach piekarnika i pozostaw na całą noc. Rano przetrzyj wnętrze wilgotną szmatką, usuwając z niego pastę. Takie czyszczenie warto robić za każdym razem, kiedy używasz piekarnika. Dzięki temu urządzenie zawsze będzie czyste i odświeżone.

Soda przyda się jeszcze do wyczyszczenia fug, usunięcia kamienia z czajnika czy przypalenizny z garnka. Jak wygląda odkamienianie czajnika sodą? Wsyp kilka łyżek proszku do zbiornika, a po 15 minutach dokładnie przepłucz czajnik wodą. Nie gotuj wody z sodą.

Czyszczenie fug sodą również nie należy do skomplikowanych. Potrzebujesz 3 składników, czyli sody, octu i amoniaku oraz wody. Gotowy środek nakładasz na fugi, czekasz kilka minut i usuwasz brud, używając szczoteczki.

Podczas kuchennych porządków przyda Ci się też ocet. Należy do kwaśnych substancji, a więc nie tylko skutecznie usuwa kamień, pleśń czy rdzę, ale też bakterie. Może więc posłużyć jako środek do przemywania blatów, na których przygotowujesz posiłki. Ocet należy zawsze rozcieńczać z wodą, tak żeby nie uszkadzał czyszczonych powierzchni i nie podrażniał dróg oddechowych. Jego intensywny zapach możesz zniwelować, dodając do niego aromatyczny owoc, skórkę pomarańczy lub zioła.

Zobacz także:: Soda i ocet, czyli skuteczne czyszczenie piekarnika, pralki i fug.

Ocet nadaje się np. do**czyszczenia pralki**, lodówki, odkamieniania czajnika czy mycia szklanych. Roztwór octu i wody pomoże Ci pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki i zacieków oraz kamienia z kuchennej baterii przy zlewie.

 

Uporczywe plamy na płycie indukcyjnej – skuteczne sposoby na ich usunięcie

 

Żeby na płycie nie powstawały trudne do usunięcia zabrudzenia, najlepiej przemyć ją po każdym gotowaniu. A przynajmniej wtedy, kiedy coś wykipi z garnka lub wypadnie z patelni. Czym czyścić płytę indukcyjną? Najprościej gotowymi detergentami zakupionymi w sklepie. Specjalne środki do płyt ceramicznych i indukcyjnych działają delikatnie na powierzchnię kuchenki, jednocześnie skutecznie pozbywając się tłuszczu i brudu. Jeśli wolisz domowe środki, użyj octu i sody. Najpierw octem zmyj tłuszcz, a następnie przy użyciu sody i wilgotnej szmatki rozmiękcz zaschnięte resztki jedzenia. Takim sposobem usuniesz też plamy na płycie indukcyjnej

A czym czyścić płytę elektryczną? W przypadku plam używa się specjalnego skrobaka do zdrapania zaschniętych resztek, a następnie specjalnego preparatu pielęgnacyjnego. Na płycie ceramicznej możesz stosować też ocet i sodę. Czyszczenie płyty indukcyjnej i ceramicznej zawsze wykonuj, kiedy kuchenka już przestygnie. Używaj do tego miękkich szmatek i gąbek bez szorstkiej powierzchni.

Zobacz także: Plamy na płycie indukcyjnej – jak się ich pozbyć?

 

Czym umyć brudną szybę piekarnika?

 

Brudna szyba w piekarniku sprawia, że kuchnia wygląda na mało zadbaną. O ile od zewnątrz to kwestia estetyki, o tyle tłuste plamy na wewnętrznej powierzchni szyby są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego też piekarnik trzeba myć po każdym użyciu, przecierając również szyby. Raz na jakiś czas warto rozkręcić drzwiczki piekarnika i domyć wewnętrzne powierzchnie szyb (żeby to zrobić blokuje się zawiasy, a następnie odkręca śrubę i wyjmuje jedną z szyb).

Jak przeprowadzić skuteczne czyszczenie piekarnika? I tym razem przyda Ci się ocet. Wymieszaj go w proporcji 1:1 z wodą, zmocz miękką szmatkę i przetrzyj nią wszystkie szklane elementy. Pozostaw do wyschnięcia. Kiedy chcesz dokładnie umyć szybę od zewnątrz, przygotuj gęstą pastę z sody i wody. Nałóż ją ostrożnie na szklane drzwiczki i odczekaj kilka minut. A następnie przetrzyj wilgotną szmatką. Na koniec użyj jeszcze płynu do szyb i wypoleruj szybę.

Zobacz także: Brudna szyba piekarnika, jak ją wyczyścić?

 

Jak zachować czystość w kuchni – ciekawe wskazówki

 

Nie za każdym razem uda Ci się czyścić piekarnik tuż po użyciu, zmyć zlew, kiedy wlejesz do niego resztki kawy czy posprzątać zachlapania na szafkach. Sprzątanie od razu po zakończonym gotowaniu ma jednak sporą zaletę – kuchnia zawsze jest czysta, nie zaskoczy Cię niezapowiedziana wizyta gości i nie nagromadzą Ci się zadania, które będzie trzeba wykonać później. Lekko przybrudzony piekarnik umyjesz w kilka chwil, ale jak usunąć tłuszcz z piekarnika, który jest tam od dłuższego czasu? Umycie brudnej półki w lodówce i wyrzucenie resztek zajmie Ci chwilę. Posprzątanie już całej lodówki to dłuższa praca.

Jak zatem zachować czystość w kuchni? Sprzątaj regularnie i najlepiej od razu wycieraj widoczne zabrudzenia, wyrzucaj przeterminowane produkty i przepełniający się kosz na śmieci. Jeśli coś wykipi na kuchence, odczekaj, aż płyta przestygnie i zmyj zabrudzenie.

Kilka razy w ciągu dnia przecieraj wodą z octem blaty kuchenne dla całkowitej czystości i higieny. Od czasu do czasu możesz zastosować też specjalny płyn do dezynfekcji powierzchni. Zadbaj o estetyczny wygląd szafek kuchennych i przecieraj je wilgotną szmatką, kiedy zauważysz na nich resztki jedzenia lub plamy po kawie czy herbacie.

Co kilka dni rób przegląd w lodówce, przecieraj półki środkiem odświeżającym i pozbywaj się resztek, których na pewno już nie zjesz. Intensywnie pachnące produkty wkładaj do szczelnych szklanych pojemników, żeby zapobiec unoszeniu się nieprzyjemnych woni.

Tym, o czym w kuchni się zapomina, są oświetlenie i wysoko wiszące szafki oraz okap kuchenny. On też wymaga regularnego czyszczenia. Filtr zatkany tłuszczem i innymi osadami nie będzie działał skutecznie. Dlatego co jakiś czas trzeba go dobrze umyć. Kurz osadzający się na lampach i górnych szafkach również nie sprzyja czystości pomieszczenia. Unosząc się w powietrzu osadza się na pozostałych elementach w kuchni, na podłodze i blatach.

Wystarczy kilka minut dziennie, żeby Twoja kuchnia wyglądała jak z obrazka. Nie musisz robić generalnych porządków każdego dnia, bo dzięki systematyczności utrzymasz czystość w tym najważniejszym pomieszczeniu Twojego domu czy mieszkania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom