Jak przygotować dom do zimy. Poradnik

Katarzyna Piojda, Termo Organika
TermomodernizacjaNa termomodernizację w tym roku jest już raczej za późno, ale jest kilka zasad gwarantujących ochronę każdego domu przed zimnem.
TermomodernizacjaNa termomodernizację w tym roku jest już raczej za późno, ale jest kilka zasad gwarantujących ochronę każdego domu przed zimnem. Termo Organika
Komfort ciepłego domu w mroźne dni jest istotny, ponieważ to od niego zależy zdrowie i samopoczucie domowników. Oto parę zasad gwarantujących ochronę domu przed zimnem.

Ocieplenie ścian domu, czyli popularna termomodernizacja, nadal stanowi najlepszą gwarancję optymalnej temperatury w domu i oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

– Średnie opłaty za ogrzanie nieocieplonego domu stanowią ponad 50 procent wszystkich kosztów eksploatacji budynku – mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych z Termo Organiki. – Ocieplając dom 15-centymetrową warstwą styropianu można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Na termomodernizację w tym roku może jest już jednak za późno, ale jest kilka zasad gwarantujących ochronę każdego domu przed zimnem.

Grzejniki to nie wszystko

I w ocieplonym, i w nieocieplonym budynku przed przenikaniem chłodu ochroni nas uszczelnienie okien i drzwi. Grzejniki w pomieszczeniach powinny zostać odsłonięte tak, żeby firany i zasłony nie tworzyły warstwy ochronnej dla emitowanego ciepła.

Przeczytaj równieżCzym grozi zatkana kratka wentylacyjna 

W pochmurny dzień lepiej zasłaniać okna zasłonami i roletami. To spowoduje, że ciepło tak łatwo nie wymknie się na zewnątrz domu. Gdy dzień jest słoneczny, odwracamy to działanie, czyli rozsuwamy wszystkie żaluzje, zasłony i rolety. Po to, aby słońce łatwo dostało się do wnętrza domu i szybko nagrzało pomieszczenia.

Ekrany zagrzejnikowe, czyli co to takiego

Eksperci polecają ekrany zagrzejnikowe. Są one wykonane z pianki pokrytej folią aluminiową, która na zasadzie lustra odbija energię cieplną do środka domu i jednocześnie ogranicza straty ciepła uciekającego przez ściany. Dobrze też przykręcać kaloryfery na czas, gdy na dłużej nikogo nie ma w domu. Mniejsza praca kaloryferów pod naszą nieobecność stanowi około 10–15 procent mniej za energię.

Nie we wszystkich pomieszczeniach temperatura musi być jednakowa, co wpłynie na oszczędność energii, a może skutkować dodatkowymi korzyściami. W sypialni lepiej się śpi, a organizm szybciej się regeneruje, jeżeli temperatura jest niższa o kilka stopni niż w pozostałych pomieszczeniach.

Praktyczne porady: Szczelne okna to lepszy komfort cieplny i akustyczny 

Podczas dużych mrozów można dogrzewać pomieszczenia na różne sposoby, używając m.in. grzejników olejowych i elektrycznych, a także piecyków gazowych, kominków na drewno i węgiel. Stan techniczny tych urządzeń przed sezonem grzewczym powinien być jednak sprawdzony przez fachowców. Na przykład warto sprawdzić, czy kaloryfery nie są zapowietrzone. Nie wolno zatykać przewodów wentylacyjnych. To ze względów bezpieczeństwa. Każde paliwo potrzebuje do spalania dużo tlenu. Z tego względu otwory wentylacyjne powinny być drożne i odsłonięte. Ponadto zatykanie kratek wentylacyjnych może spowodować, że na ścianach pojawi się grzyb.

Zanim nastaną mrozy

Przed przymrozkami należy zamknąć wszelkie zewnętrzne dopływy wody, m.in. odłączamy węże ogrodowe. Upewnijmy się, że wszystkie uszczelki wokół przewodów wentylacyjnych, komina i innych elementów dachowych są sprawne i poprawnie zamontowane. Nieszczelne spowodują niebezpieczeństwo, ale też utratę ciepła.

Usunięcie zanieczyszczeń z rynien oraz udrożnienie wpustów dachowych to kolejne działania. Warto naprawić chodniki wokół domu, żeby uniknąć przeciekania wody do piwnic. Uszkodzenia elewacji i innych elementów zewnętrznych mogą stać się z kolei przyczyną pojawienia się insektów. 

Warto wiedzieć: Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom