Jak pozbyć się pleśni i grzyba z łazienki. Poradnik

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Grzyb i pleśńUsunięcie zajętych pleśnią fug i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem pozwoli uporać się z problemem.
Grzyb i pleśńUsunięcie zajętych pleśnią fug i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem pozwoli uporać się z problemem. Den Braven
Wysoka temperatura i duża wilgotność sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów w łazience. Nie tylko brzydko wyglądają, ale szkodzą naszemu zdrowiu. Radzimy, jak je trwale usunąć.

Efektem wadliwie działającej wentylacji, słabego ogrzewania lub źle wietrzonej łazienki może być grzyb. Widać czarny, zielony, brązowy albo biały nalot na fugach glazury i w rogach wanny lub kabiny prysznicowej. Specjalne preparaty chemiczne pomogą wyeliminować go raz na zawsze. 

Przetarcie szmatką nie wystarczy, żeby pozbyć się grzyba

Bez zlokalizowania przyczyny i usunięcia całej grzybni nalot powróci i to szybko. – Zewnętrze ślady pleśni są jedynie objawem tego, co dzieje się w środku. Zazwyczaj zainfekowane są całe fugi, silikonowe uszczelnienia, a w niektórych przypadkach nawet mur. Pojawienie się na powierzchni widocznych plam jest efektem rozwijającej się wewnątrz już od dłuższego czasu pleśni lub grzyba – wyjaśnia ekspert z firmy Den Braven.

Przeczytaj też: Co można zrobić, by grzyb w łazience nie wracał 

Reagować trzeba szybko, zanim grzyby i pleść rozprzestrzenią się w domu. Pierwsze działanie to dokładne usunięcie zajętych pleśnią miejsc. W tym celu fugę trzeba w całości wydłubać, a silikonowe uszczelnienia jak najgłębiej wyciąć nożem. Drugi krok: pokrycie tych części specjalnym preparatem pleśniobójczym lub grzybobójczym. – Pozostawienie choćby odrobiny grzyba lub pleśni stanie się siedliskiem następnych wykwitów. Dlatego tak ważne jest użycie specjalnego środka, który na dobre usunie wszelkie pozostałości. Oczyszczane miejsca zazwyczaj są blisko armatury i ceramiki łazienkowej, należy więc wybrać preparat, który nie zniszczy powierzchni glazurowanych, szkliwionych itp. – dodaje ekspert.

Miejsca narażone na częsty kontakt z wodą trzeba uszczelnić

Wówczas unikniemy zaciekania i tym samym powstawania wilgoci. Pomocne będzie usunięcie fug, które pokryła pleśń i dokładne zaimpregnowanie tych miejsc przeznaczonym do tego środkiem. W łazience, w które kiedyś były grzyby, mogą się one pokazywać na nowo. Sposobem na uniknięcie nowych wykwitów jest zastosowanie materiałów odpornych na działanie pleśni i grzybów. Przyda się wypełnić oczyszczone spoiny specjalną fugą, która jest odporna na wnikanie wody i brudu. Łatwiej będzie po każdej kąpieli osuszyć te miejsca.

Warto wiedzieć: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian 

Silikony sanitarne przydadzą się do różnego rodzaju uszczelnienia. Silikony te, odporne na pleśń i grzyby, przeznaczone są do łazienek i toalet. W ofercie dostępne są aromatyzowane preparaty (np. Aromasil) albo uniwersalny klej-uszczelniacz. Można z niego korzystać także w innych naprawach w domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom