Jak odnowić żeliwne i stalowe przedmioty, by dać im drugie życie

redakcja.regiodom, Dekoral
Renowacja stalowego łóżkaPomalowane na czerwono stare, metalowe łóżko będzie stanowić genialną dekorację w sypialni w stylu industrialnym.
Renowacja stalowego łóżkaPomalowane na czerwono stare, metalowe łóżko będzie stanowić genialną dekorację w sypialni w stylu industrialnym. Dekoral
Niemal na każdym strychu lub w każdej piwnicy znajdują się zapomniane skarby wykonane z żeliwa lub stali. Może to być stara maszyna do szycia, żelazko prababci lub gustowna lampa. Możemy przywrócić im dawny blask i zmienić w eleganckie dekoracje.

Zapomniane stalowe i żeliwne antyki możemy odrestaurować. Przy odrobinie wysiłku możemy sprawić, że stara maszyna do szycia po babci, stanie się oryginalnym dodatkiem w naszym wnętrzu

– Żeliwne lub stalowe antyki są wspaniałym elementem dekoracyjnym w niemal każdym pomieszczeniu – wystarczy jedynie wydobyć je na światło dzienne. W zależności od upodobań oraz stylistyki wnętrza podczas renowacji możemy postawić na stonowane barwy bądź też żywą kolorystykę. Pierwsze sprawdzą się m.in. w klasycznych lub rustykalnych wnętrzach. Natomiast intensywne kolory to dobry pomysł do nowoczesnych i odważnych aranżacji – mówi Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Renowacja - jak się za nią zabrać

Zanim przystąpimy do malowania, powinniśmy poświęcić  wybrać odpowiednią farbę, która nadaje się do renowacji żeliwnych lub stalowych przedmiotów. Można zdecydować się na produkt typu „2 w 1". W przypadku użycia takiej powłoki malarskiej nie będziemy musieli stosować podkładu lub gruntu. A to zdecydowanie ułatwia pracę. Dodatkowo farba typu "2 w 1" nadaje się do nakładania także na powierzchniach, które są w ograniczonym stopniu zaatakowane przez rdzę. Jeżeli przedmiot jest bardzo skorodowany, to przed pokryciem jej gruntem lub farbą "2 w 1", należy ją dobrze wyczyścić z rdzy.

Renowację metalowych przedmiotów zaczynamy od dokładnego sprawdzenia ich stanu. Zabrudzenia w postaci smarów, płynów czy olejów usuwamy za pomocą detergentów, a następnie delikatnie szlifujemy całość papierem ściernym. Z kolei stare, niezwiązane powłoki lub luźną rdzę koniecznie usuwamy (np. za pomocą papieru ściernego lub drucianej szczotki).

Na tak przygotowany przedmiot możemy bezpośrednio nakładać emalię antykorozyjną lub preparat gruntujący, który następnie pokryjemy emalią.

Przed nałożeniem pierwszej warstwy farby trzeba ją wymieszać, a w razie potrzeby rozcieńczyć rozpuszczalnikiem rekomendowanym przez producenta. Do malowania – w zależności od wielkości i kształtu przedmiotu – najlepiej jest używać pędzla owalnego lub płaskiego wykonanego z naturalnego włosia. Podczas aplikacji zachowajmy odstęp pomiędzy kolejnymi warstwami – każda z nich powinna być sucha (po ok. 1 do 2 godzinach). Aby przedmiot był odporny na korozję wato nałożyć od 2 do 3 warstw emalii

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom