Instalacja gazowa nie zawsze jest mile widziana

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Gaz jest paliwem bezpiecznym i ekologicznymGaz dostarczany do domów spełniać musi restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i jakości.
Gaz jest paliwem bezpiecznym i ekologicznymGaz dostarczany do domów spełniać musi restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i jakości. Dariusz Bloch
Niektórzy ze zdziwieniem, niektórzy z zadowoleniem witają fakt, że coraz więcej inwestycji mieszkaniowych oddawanych do użytku przez spółdzielnie mieszkaniowe i deweloperów nie ma instalacji gazowej. Dlaczego tak się dzieje? Nie chodzi o bezpieczeństwo, a wygodę, pieniądze i ...modę.

– Pomimo tego, że gaz ziemny jest tanim i bezpiecznym paliwem, obecnie wielu deweloperów nie decyduje się na doprowadzenie instalacji gazowej do nowo powstających budynków. Często argumentują to możliwością korzystania z innych sposobów ogrzewania mieszkań i wody, np. z energii elektrycznej, oleju opałowego czy węgla – uważa Aleksandra Baldys, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG).

Część inwestorów odstrasza jednak długa procedura związana z uzyskiwaniem pozwolenia na instalację gazową. Gazownicy zgadzają się z tym zarzutem jedynie częściowo twierdząc, że inne media również wymagają podobnej procedury.

Gaz wychodzi z mody?

– Deweloperzy twierdzą, że doprowadzenie i rozprowadzenie instalacji gazowej wymaga wielu dodatkowych pozwoleń, co nie tylko podwyższa koszty inwestycji, ale również opóźnia prace. To prawda, że wykonanie przyłącza gazowego może trwać nawet kilka miesięcy, jednak odpowiednio wczesna aplikacja o stosowne dokumenty pozwala na rozpoczęcie budowy w terminie – zaznacza rzecznik PSG. – Na wszystkie inne media, na przykład na energię elektryczną również potrzebne są osobne pozwolenia, jest to standardowa procedura. Coraz częściej zdarza się też sytuacja, w której sami mieszkańcy rezygnują z gazu ziemnego, ponieważ zarówno ciepłą wodę, jak i ogrzewanie mają z sieci miejskiej, a dodatkowe koszty w postaci chociażby opłaty stałej za gaz, po prostu im się nie kalkulują. Dochodzi jeszcze kwestia mody na kuchenki elektryczne czy indukcyjne, które są dużo bardziej nowoczesne i efektowne niż kuchenki gazowe.

Przeczytaj równieżJaką indukcyjną płytę grzejną wybrać 

PSG zapewnia, że co roku odnotowywany jest wzrost liczby nowych przyłączeń, a obszar zgazyfikowany rozrasta się. Gazownicy zapewniają również, że gaz ziemny jest czysty i ekologiczny. – Warto zwrócić uwagę, że gaz musi spełniać restrykcyjne wymogi unijne oraz, że całodobowo dostępne jest pogotowie gazowe, dzięki czemu użytkownicy mogą czuć się bezpiecznie – twierdzi Aleksandra Baldys.

Innego rodzaju problemy mają ci, którzy gaz w mieszkaniu chcieliby mieć, ale z różnych przyczyn nie mogą. Niekiedy stoi za tym biurokracja, niekiedy przyczyny techniczne, a czasem – sąsiedzi.

Sąsiedzi mogą się nie zgodzić

– Najczęściej inwestor zbyt późno aplikuje o pozwolenie na przyłączenie do sieci gazowej, przez co opóźniają się prace budowlane. Zdarzają się też, sporadycznie już, przypadki, w których teren, na którym powstaje nowy budynek nie jest objęty siecią gazową. W istniejących już budynkach problemem może okazać się zgoda pozostałych mieszkańców. Zgodnie z Ustawą o własności lokali właściciel lokalu ma prawo do współkorzystania z nieruchomości wspólnej zgodnie z jej przeznaczeniem (Art. 12, ust. 1), jest jednak obowiązany korzystać z niej w sposób nieutrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra (Art. 13, ust. 1). W związku z tym, że instalacja gazowa dotyczy całej nieruchomości, a nie tylko jednego mieszkania, niezbędna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli – podkreśla Aleksandra Baldys.

Tu gazu nie będzie

Są też budynki, w których – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – instalacja gazowa powstać może jedynie po spełnieniu określonych warunków lub jest w nich w ogóle wykluczona.

I tak instalacja gazowa w budynku o wysokości większej niż 35 metrów ponad poziomem terenu może być doprowadzona tylko do pomieszczeń technicznych, w których są zainstalowane urządzenia gazowe, usytuowanych w piwnicy lub na najniższej kondygnacji nadziemnej, a także na najwyższej kondygnacji budynku lub nad tą kondygnacją, pod warunkiem zastosowania urządzeń stabilizujących ciśnienie gazu.

Zastosowanie instalacji gazowej w budynkach o wysokości ponad 25 metrów wymaga uzyskania pozytywnej opinii wydanej przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Dodatkowo obowiązuje zasada, że instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich, a w jednym budynku nie można stosować gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.

Warto przeczytać: O wykorzystaniu gazu płynnego do ogrzewania domu – plusy, minusy i koszty 

Przepis mówi również o tym, że instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom