Ich towarzystwo to balsam dla duszy! Badania potwierdzają, że to nasi najlepsi przyjaciele. Pomagają się zrelaksować i skoncentrować

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Badania pokazują, że towarzystwo psów zwiększa stężenie oksytocyny, obniża poziom kortyzolu i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
Badania pokazują, że towarzystwo psów zwiększa stężenie oksytocyny, obniża poziom kortyzolu i zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. lookstudio/Freepik
Najnowsze badania potwierdzają, to co miłośnicy psów wiedzą o zawsze – spędzanie czasu ukochanymi czworonogami zmniejsza stres, a jednocześnie zwiększa moc fal mózgowych związanych z relaksem i koncentracją.

Zbadali jak relacja z psem działa na nasz mózg

Dogoterapia jest stosowana na całym świecie, aby pomóc zmniejszyć niepokój i złagodzić stres u dzieci, osób starszych lub chorych. Dotychczasowe badania skupiały się na całościowym podejściu do relacji pies-człowiek.

Najnowsze – przeprowadzone przez Onyoo Yoo z Uniwersytetu Konkuk w Korei Południowej i jego współpracowników – sprawdziło jak poszczególne czynności związane ze zwierzętami, takie jak pielęgnacja, karmienie czy zabawa, wpływają na nasze samopoczucie. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE.

Naukowcy zrekrutowali 30 dorosłych uczestników, z których każdy wykonywał osiem różnych czynności z dobrze wyszkolonym psem – czteroletnią suczką rasy pudel – takich jak zabawa, dawanie smakołyków, przytulanie czy wspólny spacer.

Uczestnicy rejestrowali aktywność elektryczną mózgu podczas interakcji z psem, nosząc przy sobie elektrody elektroencefalograficzne (EEG). Jednocześnie zapisywali swój stan emocjonalny bezpośrednio po każdej aktywności.

Spacery dla relaksu, karmienie na poprawę koncentracji

Okazało się, że podczas zabawy i spacerów z psami uczestnicy czuli się bardziej zrelaksowani. Natomiast podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych przy pupilu, masowaniu lub zabawie wzrastała koncentracja. Karmienie czworonoga było czynnością, która dodawała najwięcej wigoru.

– Nasze badanie pokazuje, że czynności związane z interakcją ze zwierzętami, takie jak zabawa, spacery, głaskanie i pielęgnacja psów, wpływają na nas pozytywnie, zwiększając aktywność mózgu u zdrowych uczestników. Oznacza to, że niektóre czynności aktywują obszary odpowiedzialne za relaksację, stabilność emocjonalną, uwagę, koncentrację i kreatywność – mówią autorzy badania. – Warto zauważyć, że zabawa z psem ma pozytywny wpływ zarówno na relaks, jak i koncentrację – dodają.

Uczestnicy zgłaszali również, że czują się znacznie mniej zmęczeni, przygnębieni i zestresowani po wykonywaniu jakichkolwiek czynnościach związanych z psami.

Zobacz także:

Tak działa dogoterapia!

Wyniki tego badania dostarczają cennych informacji wyjaśniających efekty terapeutyczne i mechanizmy leżące u podstaw interwencji z udziałem zwierząt.

– W przyszłych badaniach konieczne będzie potwierdzenie słuszności tych ustaleń i wyjaśnienie korelacji między określonymi czynnościami a wzorcami fal mózgowych, aby lepiej zrozumieć mechanizmy stojące za skutkami interakcji człowiek-zwierzę – reasumują naukowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia