Ginura pomarańczowa. Roślina doniczkowa o fioletowych liściach i pomarańczowych kwiatach. Jak ją uprawiać, żeby dobrze rosła?

Katarzyna Józefowicz
Ginury to niezbyt znane rośliny doniczkowe, ale coraz częściej można je kupić. Wyróżniają się przede wszystkim ciekawym ubarwieniem.
Ginury to niezbyt znane rośliny doniczkowe, ale coraz częściej można je kupić. Wyróżniają się przede wszystkim ciekawym ubarwieniem. Katarzyna Laszczak
Ginura to bardzo ładna roślina doniczkowa. Wyróżniają ją liście w niemal fioletowym kolorze, a do tego ma ciekawe, pomarańczowe kwiaty. Coraz częściej można ją spotkać w sprzedaży i warto zainteresować się nią, bo nie jest zbyt wymagająca. Jednak jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę. Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować ginurę oraz co robić, żeby była piękna przez lata.

Spis treści

Ginurę pomarańczową nie często można spotkać w mieszkaniach, choć ze względu na swoją urodę zasługuje na znacznie większą popularność. W naturze zasiedla tropikalne rejony Azji, gdzie dorasta do ok. 40-50 cm wysokości i tworzy niewielkie, gęste, krzaczaste kępy, wzniesionych, ulistnionych pędów (które z czasem ogałacają się z liści od dołu).

Jak wygląda ginura pomarańczowa

W uprawie doniczkowej zwykle nie jest tak wysoka, a jej pędy lubią się pokładać, dlatego dobrze wygląda w wiszących doniczkach i koszach lub w szerokich misach.
Największą ozdobą rośliny są jej bardzo atrakcyjne, bordowo-zielone, duże, mocno ząbkowane na brzegach liście, których silnie karbowana blaszka pokryta jest gęstymi, krótkimi włoskami w odcieniu purpurowo-fioletowym. Włoski porastające blaszkę, urokliwie mienią się fioletem, co najlepiej widać na młodych liściach, które są mocniej wybarwione od starszych.
Znacznie mniej atrakcyjne są natomiast niewielkie, niezbyt ładnie pachnące, pomarańczowe kwiaty ginury, dlatego kiedy się pojawią, lepiej jest je usuwać, co nie tylko poprawi wygląd rośliny, ale też przedłuży jej żywotność.

Polecamy też:

Jak uprawiać ginurę pomarańczową – podstawowe zasady

Choć ginura pomarańczowa jest rośliną tropikalną, jej uprawa w mieszkaniu nie jest szczególnie trudna. Ginura będzie rosła pięknie i bardzo szybko, jeśli tylko zapewnimy jej:

  • przez cały rok bardzo jasne stanowisko (latem osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słońca),
  • stale lekko wilgotne podłoże (rośliny nie wolno jednak przelać),
  • pokojową temperaturę latem oraz nieco niższą zimą (ok. 24-26°C w sezonie wegetacyjnym i 15-10 °C zimą).

Pielęgnacja ginury – na co zwrócić uwagę

Zabiegi pielęgnacyjne wokół rośliny również nie są szczególnie kłopotliwe. Wystarczy jedynie:

  • nawozić ginurę w sezonie wegetacyjnym wieloskładnikowym nawozem dla roślin doniczkowych,
  • przesadzać ją wiosną do świeżej, dobrej ziemi kwiatowej,
  • niezbyt często czyścić jej duże liście.

Nie należy jednak myć liści wodą, spryskiwać ani tym bardziej nabłyszczać, gdyż włoski pokrywające roślinę bardzo źle reagują na takie zabiegi. Aby usunąć z nich kurz, wystarczy oczyścić ich powierzchnię delikatnym, gęstym, czystym pędzelkiem (np. takim, jaki używany jest do nakładania pudru na twarz lub delikatnym pędzelkiem malarskim).

Wiele produktów, które mamy w domu, można wykorzystać do naturalnej pielęgnacji roślin. Jednak nie można ich używać dowolnie. Zobacz, jak zrobić i stosować domowe nawozy i środki ochrony roślin.

Polecamy naturalne sposoby na piękne kwiaty doniczkowe. Domo...

Uważaj na błędy w uprawie ginury. Tego nie rób

Trzeba też pamiętać, że chociaż ginura nie jest szczególnie wymagająca, na błędy uprawowe szybko reaguje zrzucaniem dolnych liści, a czasem również zasuszaniem końcówek i brzegów blaszki liściowej. Do najczęstszych błędów uprawowych ginury należy:

  • zalanie rośliny,
  • zbyt mała ilość światła (pędy zaczną się wyciągać, a liście tracić ładne zabarwienie),
  • oparzenia słoneczne (na silnie nasłonecznionym latem stanowisku),
  • przesuszenie.

Warto przeczytać:

Co robić, żeby ginura była piękna przez lata

Ginura pomarańczowa jest rośliną niezwykle efektowną, ale też krótkowieczną. W uprawie doniczkowej zachowuje ładny wygląd i atrakcyjny pokrój zaledwie przez 2-3 lata, potem zaczyna ogałacać dolne pędy z liści, a nawet zamierać (najczęściej po kwitnieniu i zawiązaniu owoców).
Jej żywotność można nieco przedłużyć, usuwając pojawiające się na jej pędach kwiaty (ginura zakwita wiosną lub latem zwykle w 2 roku uprawy), ale chcąc cieszyć się pełnią urody rośliny, trzeba ją systematycznie odmładzać, bo tylko młode, 1-2 letnie egzemplarze są naprawdę efektowne.

Jak odmłodzić ginurę

Odmładzanie ginury nie jest na szczęście zbyt kłopotliwe i może sobie z nim poradzić nawet początkujący miłośnik roślin. Wystarczy jedynie pobrać wiosną z rośliny sadzonki pędowe, przycinając wierzchołek pędu z 3-4 parami liści i po usunięciu dolnej pary liści, umieścić je w wodzie.
Kiedy sadzonka wypuści korzenie, należy posadzić ją w doniczce ze świeżym, wilgotnym podłożem, umieszczając w jednej doniczce kilka sadzonek razem, dzięki czemu rośliny będą miały bardziej efektowny wygląd i gęstszy pokrój. Sadzonki można też ukorzeniać w wilgotnym torfie odkwaszonym lub ziemi do wysiewu nasion, ale w ukorzenianie w wodzie jest szybsze i łatwiejsze.

Polecamy:

Roślina do wiszących doniczek

Ginura najlepiej prezentuje się w wiszących koszach lub ciekawych donicach na parapecie. Ze względu na duże, atrakcyjne liście oraz szybki wzrost, lepiej nie tworzyć z jej udziałem kompozycji roślinnych (może szybko zagłuszyć inne rośliny), tylko uprawiać ją jako pojedynczo, jako soliter. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom