Fuksję możesz mieć przez wiele lat, ale nie zostawiaj jej na balkonie. Sprawdź, co zrobić jesienią i jak przechować ją do wiosny

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Ta sama fuksja może zdobić nasz balkon lub taras przez wiele lat. Ale trzeba ją odpowiednio przezimować.
Ta sama fuksja może zdobić nasz balkon lub taras przez wiele lat. Ale trzeba ją odpowiednio przezimować. Capri23auto (pixabay.com)
Fuksje to pięknie kwitnące krzewy, które najczęściej uprawiamy w doniczkach, na balkonach i tarasach. Bywa, że traktujemy je jako rośliny jednoroczne i jesienią wyrzucamy. To błąd! Fuksje są wieloletnie, jednak nie są odporne na zimno. Dlatego można je przezimować, ale trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Podpowiadamy, jak przechować fuksje do wiosny.

Spis treści

Fuksje to piękne i egzotyczne rośliny

Naturalne formy fuksji pochodzą głównie z Karaibów, Ameryki Środkowej i Południowej i Nowej Zelandii. Nazwa została nadana tej roślinie w XVII w. przez francuskiego botanika i zakonnika Charlesa Plumiera dla upamiętnienia żyjącego wiek wcześniej niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. W Polsce na fuksje mówi się często ułanki. To egzotyczne pochodzenie przesądza o tym, że fuksje nie są odporne na mróz. I, z wyjątkiem fuksji magellańskiej, nie przetrwają polskiej zimy na zewnątrz.

Jest co najmniej sto gatunków fuksji. Mają postać pnączy, krzewów, a nawet małych drzew. Międzygatunkowych mieszańców i odmian jest prawdopodobnie około 14 tysięcy. Największą ozdobą tych roślin są ich charakterystyczne kwiaty, sprawiające wrażenie jakby tańczyły na końcach pędów. Większość odmian kwitnie obficie i długo. Nic więc dziwnego, że fuksja stała się tak popularna i właściwie zawsze jest modna. Miłośników kwiatów urzeka delikatność tej rośliny.

Uprawa i pielęgnacja fuksji

Fuksje wyglądają efektownie zarówno posadzone pojedynczo, jak i w kompozycjach. Lubią podłoże torfowe, próchniczne, o odczynie pH 6,0–6,5 oraz średni poziom nawożenia. Uważa się, że fuksje źle rosną na słońcu, wolą miejsca półcieniste i osłonięte od wiatru. To w dużym stopniu prawda. Jeśli jednak są zadbane, poradzą sobie nawet w pełnym słońcu. Na pewno jednak delikatnym gałązkom i kwiatom fuksji nie służy silny wiatr. Uwielbiają za to te rośliny dużą wilgotność powietrza. Kwiaty najpiękniej chyba rozwijają się z nadejściem wrześniowych mgieł.

Nawet we wrześniu fuksje wciąż są obsypane kwiatami i wytwarzają nowe pąki. Dlatego nadal trzeba pamiętać o ich regularnym podlewaniu. Nie można jednak rośliny przelewać, bo szybko ginie. W sumie mniej niebezpieczne jest jej przesuszenie. Wprawdzie zgubi wtedy pąki, ale przeżyje. Podczas sezonu warto regularnie stosować nawóz do roślin kwitnących. Trzeba też oczyszczać krzaczki z przekwitniętych kwiatów.

Jak przezimować fuksje?

Ponieważ fuksje są roślinami wieloletnimi, nie należy ich po sezonie wyrzucać. Przed zimą powinny znaleźć się w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, np. w piwnicy, budynku gospodarczym, słabo ogrzewanej klatce schodowej. Wystarczy im temperatura 4–7°C. Mogą zimować zarówno w oświetlonym pomieszczeniu, jak i w ciemności. Podlewanie należy bardzo ograniczyć, dbając jedynie o to, żeby bryła ziemi w doniczce całkowicie się nie przesuszyła. Pod koniec marca roślinę przenosimy do cieplejszego, dobrze oświetlonego pomieszczenia i przycinamy. Na zewnątrz wystawiamy po Zimnej Zośce, bo jest wrażliwa na przymrozki.

Kanadyjska metoda zimowania fuksji

Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego pomieszczenia, by przechować fuksję, może spróbować kanadyjskiej metody. Polega ona na... zakopaniu rośliny w ogrodzie.

  1. Najpierw fuksję trzeba przyciąć do wysokości 20–30 cm.
  2. Potem należy wykopać dołek o głębokości ok. 60 cm i wyłożyć go sianem lub suchymi liśćmi.
  3. Roślinę w doniczce kładziemy w dołku na boku, przykrywany sianem lub suchym liśćmi i przysypujemy ziemią.
  4. Miejsce zakopania można dodatkowo posypać korą lub przykryć świerkowymi gałązkami.

Fuksję wykopujemy ma początku marca. Pewnie będzie miała białe odrosty. Należy je obciąć. Potem roślinę podlewamy i nawozimy.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom