Frizea wygląda efektownie i oryginalnie. Sprawdź, jak pielęgnować ten kwiat doniczkowy, by długo był piękny. Czy frizea zakwitnie ponownie?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Frizea to kwiat doniczkowy, który dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Ale nie tylko.
Frizea to kwiat doniczkowy, który dobrze prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach. Ale nie tylko. Katarzyna Laszczak
Frizea to kwiat doniczkowy, który prezentuje się wyjątkowo oryginalnie, a jest coraz popularniejszy w sprzedaży. Jednak, o ile frizeę dość łatwo kupić, o tyle trzeba nieco się postarać, by była piękna przez dłuższy czas. To roślina pochodząca z tropików, ma więc swoje wymagania. Charakteryzuje się również specyficznym cyklem życiowym. Radzimy, jak uprawiać i pielęgnować frizeę, co robić, kiedy przekwitnie oraz jak doczekać się nowych kwiatów.

Spis treści

Frizea – co to za kwiat?

Frizea (Vrisea) prezentuje się wyjątkowo oryginalnie. W sprzedaży i domowej uprawie najczęściej spotyka się frizeę lśniącą i jej odmiany. Warto wiedzieć, że jest ona spokrewniona z… ananasem (obie rośliny oraz wiele innych, również uprawianych jako ozdobne, należą do rodziny bromeliowatych, dlatego frizea bywa też nazywana bromelią).

Polecamy też: Twoje rośliny doniczkowe "płaczą"? Sprawdź, co to jest i co z tym zrobić

Jak wygląda frizea?

Ta roślina tworzy rozetę liści (złożoną z kilku „pięter). Liście są wąskie, wydłużone i lekko przewieszają się. Mogą być zielone lub ozdobione poprzecznymi pasami. Ze środka rozety wyrasta najbardziej efektowna część tej rośliny, czyli kwiatostan. Składa się on z wielu tzw. przykwiatków, które tworzą charakterystyczny, spłaszczony kłos (może on być rozgałęziony). Przykwiatki najczęściej są czerwone i mają błyszczącą powierzchnię, ale można spotkać odmiany o zabarwieniu żółtym, pomarańczowym lub cieniowanym (z dodatkiem czerwieni). Często tę część nazywamy kwiatem, jednak prawdziwe kwiaty frizei są dość niepozorne – drobne, żółte i wyrastają spomiędzy efektownych przykwiatków.

Uprawa frizei. Podstawowe wymagania

Frizeę najczęściej kupujemy, kiedy jej pęd kwiatowy jest już dobrze ukształtowany (utrzymuje się on dłużej niż same kwiaty). Jednak, o ile po zakupie nie musimy doprowadzać rośliny do kwitnienia, o tyle musimy jej zapewnić odpowiednie warunki. W naturze ta roślina jest epifitem, co oznacza, że rośnie na drzewach południowoamerykańskiej dżungli. Jednak w uprawie najczęściej sadzi się ją w przepuszczalnym, torfowym podłożu. Jako roślina tropikalna bardzo doceni dwie rzeczy – wilgoć w powietrzu oraz odpowiednio wysoką temperaturę, która przez cały rok nie powinna spadać poniżej 18°C (zimą może mieć nieco chłodniej niż latem, ale nie przekraczajmy tej minimalnej wartości). Roślinę warto zraszać, można także umieścić ją na talerzyku wypełnionym wodą i kamyczkami, tak, żeby roślina korzystała z parującej wody, ale doniczka nie była w niej zanurzona.
Miejsce dla frizei powinno być jasne, ale koniecznie z rozproszonym światłem. Roślina poradzi sobie też w cieniu.

Frizea – ważne podlewanie!

Frizea lubi też wilgotne podłoże, ale ziemia nie może być mokra. Trzeba ją podlewać regularnie, nawet co drugi dzień (zimą co 3-4 dni) niewielką dawką wody. Najlepiej używać do tego celu przegotowanej, o temperaturze pokojowej (lub deszczówki, jeśli mamy do niej dostęp). Ale frizea powinna dostawać wodę nie tylko do podłoża, ale także do środka rozety liściowej (liście tworzą rodzaj lejka). Wyjątkiem jest tylko okres, kiedy zaczyna się tworzyć pęd kwiatowy, bo może on zgnić. Wodę z „lejka” należy co 2-3 tygodnie wymienić, delikatnie przechylając roślinę, by ją odlać.

Wśród modnych roślin doniczkowych rządzą gatunki łatwe w uprawie. Zobacz, co warto mieć.

Te kwiaty doniczkowe to prawdziwe hity! Polecamy najmodniejs...

Co zrobić z suchym kwiatem frizei?

Choć kwiatostan frizei jest trwały (do kilku miesięcy), z czasem zacznie zasychać. Należy go wtedy ściąć u podstawy, np. ostrymi nożyczkami. Uważajmy, żeby nie uszkodzić liści.

Czy frizea zakwitnie ponownie?

I tak, i nie. Bromelie kwitną tylko raz w życiu, potem zamierają. Jednak ten proces trwa dość długo, a wcześniej roślina tworzy nowe. Między liśćmi naszej frizei powinny pojawić się nowe rozetki liści (początkowo będą miały rurkowaty kształt). Kiedy osiągną wielkość połowy macierzystej rośliny i będą miały korzenie, można je oddzielić i posadzić do przepuszczalnej, lekkiej ziemi z dobrym drenażem. Najlepszą porą na to jest wiosna i lato, bo nowym roślinom trzeba zapewnić ciepło (ok. 24°C) i dość wysoką wilgotność powietrza. Z czasem nowe rośliny wytworzą pędy kwiatowe i cały proces powtórzy się (w sezonie, po tym jak ukorzenią się w doniczce, można je zasilać rozcieńczonym nawozem do roślin kwitnących). Wprawdzie trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo od posadzenia nowej frizei do kwitnienia może minąć ok. dwóch lat, ale satysfakcja z wyhodowania własnej, tropikalnej rośliny powinna to wynagrodzić.

Modne doniczki w promocyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom