Czysta woda na wyciągnięcie ręki? Filtr do wody poprawi jakość i smak wody. Sprawdź, dlaczego filtr do wody to must-have w każdym domu

Redakcja RegioDom
Redakcja RegioDom
Nie ma jednego, uniwersalnego filtra do wody pitnej. Woda z kranu może być zanieczyszczona mechanicznie, zbyt twarda czy nadmiernie chlorowana. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być zestaw filtrów - oczyszczą one wodę z substancji, które psują jej jakość
Nie ma jednego, uniwersalnego filtra do wody pitnej. Woda z kranu może być zanieczyszczona mechanicznie, zbyt twarda czy nadmiernie chlorowana. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być zestaw filtrów - oczyszczą one wodę z substancji, które psują jej jakość 123RF/surgay
Światowy Dzień Wody 2024 to dobra okazja, aby zastanowić się nad jakością wody w naszym domu lub mieszkaniu. I choć w wielu miastach trwają kampanie społeczne, zachęcające do picia kranówki, to jeszcze wielu z nas nie jest przekonanych co do tego pomysłu. Warto wówczas zaopatrzyć się w odpowiedni filtr do wody. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje filtrów do wody i jak o nie właściwie dbać, aby woda smakowała prosto jak ze źródła!

Spis treści

Rodzaje filtrów do wody

Kiedy warto wykorzystać we własnym domu filtry do wody pitnej? Takich sytuacji jest wbrew pozorom sporo. Część użytkowników filtrów do wody stanowią osoby, które nie są zadowolone z jakości kranówki. Ta, choć badana i uzdatniana – według nich mogłaby być lepsza. Nie chodzi tylko o smak czy zapach wody, ale również o jej skład. Woda z kranu często jest twarda, czyli zawiera dużo składników mineralnych. Dla zdrowia nie ma to większego znaczenia, ale taka woda szkodzi wielu sprzętom AGD. Z wody wytrąca się kamień, który osadza się na urządzeniach. Gdy zaniedbamy ich serwis, ich żywot znacznie się skróci, narażając nas na niepotrzebne wydatki. To właśnie m.in. z tego powodu warto pomyśleć o filtrach do wody, które zapobiegają takim sytuacjom. Do najpopularniejszy wyborów należą:

  • filtry węglowe – są to najpopularniejsze filtry do wody pitnej. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, ile jest samego węgla aktywnego w filtrze wody pitnej – im więcej, tym lepiej. Istotna jest również informacja od producenta, jakiej wielkości cząsteczki taki filtr jest w stanie zatrzymać – im mniejsze, tym filtr jest skuteczniejszy. Warto wiedzieć, że węglowy filtr do wody nie rozprawi się ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Lepiej nie stosować go tam, gdzie woda jest zanieczyszczona osadami. Taki osad szybko „zamuli" filtr i skróci jego żywotność. Poradzi za to sobie świetnie z wodą, która jest mocno chlorowana, poprawiając jej smak i zapach. Usunie również sporo zanieczyszczeń chemicznych oraz pozostałości po pestycydach.
  • filtry zmiękczające wodę – tam, gdzie woda jest szczególnie twarda i z dużą zawartością żelaza (można to stwierdzić m.in. po brunatnych zaciekach na zlewozmywakach czy na grzałkach urządzeń, takich jak czajniki elektryczne) pomocne będą filtry zmiękczające. Woda przepływa w nich przez specjalne złoże, które zamienia jony wapnia znajdujące się w wodzie na jony sodu, przez co woda jest miękka. Taka woda nie tylko dobrze wpływa na skórę czy włosy, ale również sprawia, że w czajniku nie osadza się kamień. Tego rodzaju zabezpieczenia nie są w stanie poradzić sobie ze znajdującymi się w wodzie szkodliwymi dla zdrowia związkami organicznymi i chemicznymi.
  • filtry odwróconej osmozy – budzą one najwięcej sporów i to nie dlatego, że są zwykle z całej rodziny filtrów najdroższe. Ich zaletą jest to, że najlepiej radzą sobie z zanieczyszczeniami wody pitnej. Wadą jest fakt, że wodę oczyszczają tak bardzo, że niewiele pozostaje w niej składników mineralnych, także tych, które mają pozytywne znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego wiele filtrów odwróconej osmozy niejako ponownie mineralizuje już raz oczyszczoną wodę, zaopatrując ją w magnez, potas czy wapń. Dodatkowo filtr odwróconej osmozy oczyszcza wodę bardzo wolno, niekiedy to zaledwie kilka litrów na godzinę, pracę w kuchni trzeba więc odpowiednio zaplanować.

Jaki filtr do wody w domach jednorodzinnych?

W domach z pompami wody często montuje się filtry mechaniczne w samej instalacji. Pełnią one wtedy rolę filtrów wstępnych, zabezpieczających inne filtry, np. węglowe. Specjalny pojemnik zawiera wymienialny wkład. Ten dostosowuje się w zależności od tego, jaki efekt właściciel mieszkania chce osiągnąć. Jeśli problemem jest piasek i szlam, który przedostaje się do rur, można zastosować filtr piankowy oparty na włókninie z tworzywa sztucznego, na której osadzają się zabrudzenia. Podobną rolę spełnia filtr sznurkowy, który stosuje się tam, gdzie ciśnienie w rurach nie jest wysokie (filtry nieco je obniżają).

instalacja systemu oczyszczania wody
System oczyszczania wody metodą odwróconej osmozy zamontowany pod zlewem w kuchni. Filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy usuwają z wody praktycznie wszystkie zawarte w niej minerały, metale ciężkie, a także pierwiastki promieniotwórcze i bakterie. Getty Images/Bet_Noire

Pamiętaj, że filtry do wody oraz elementy montażowe, które mają kontakt z wodą pitną, muszą posiadać odpowiedni atest PZH. Za wodomierzem lub przed zestawem hydrofobowym zaleca się montaż filtra mechanicznego narurowego typu siatkowego (osadnikowego). Bardzo dobrze wyłapuje on zanieczyszczenia stałe, takie jak piasek lub rdza. Aby uzdatnić całą wodę używaną w domu, niezbędne są filtry o dużym stopniu wydajności. Mogą to być:

  • kolumny filtracyjne pod ciśnieniem,
  • filtry wyposażone w wymienne wkłady o dużej wydajności.

Takie rozwiązania są często stosowane zwłaszcza w przypadku korzystania z własnego ujęcia wody. Warto zauważyć, że problemem w takich sytuacjach jest często wysoka zawartość jonów żelaza, manganu, wapnia, magnezu oraz związków azotu, a także nieodpowiednie pH i obecność metali ciężkich. Uzdatnianie wody o bardzo złej jakości może być nie tylko skomplikowane, ale również kosztowne.

Jak długo może być woda w dzbanku filtrującym?

Aby zachować wysoką jakość przefiltrowanej wody, istotne jest, aby czas od filtracji do użycia nie przekraczał 12 godzin. Po jego upływie zaleca się wylanie zawartości dzbanka (można ją wykorzystać do podlania kwiatów) i ponowne napełnienie go świeżą wodą. Jeżeli wiemy, że przez jakiś czas nie będziemy korzystać z naczynia filtrującego wodę, postawmy je w chłodnym i zacienionym miejscuz. Więcej dowiesz się z artykułu: Jak usunąć osad z dzbanka filtrującego wodę? Sprawdzi się tania, naturalna metoda. Nieprzyjemny osad przestanie być problemem

Filtr do wody pod zlewozmywakiem

Woda z kranu może mieć nieprzyjemny smak lub zapach, co często spowodowane jest obecnością chloru lub żelaza. W takich sytuacjach wiele osób decyduje się na zakup specjalnego filtru, który montuje się w szafce pod zlewem. Nie jest on tak skuteczny jak systemy uzdatniające wodę w całej instalacji, niemniej przefiltrowana przez niego woda jest z pewnością czystsza i lepiej smakuje.

W sytuacji, gdy brakuje nam miejsca pod zlewozmywakiem na montaż zestawu filtrującego wodę, możliwe jest zastosowanie filtrów na kran. Te niewielkie urządzenia instaluje się bezpośrednio na wylewce baterii kuchennej. Ich wkłady mogą zawierać węgiel aktywny lub żywicę jonowymienną, co skutecznie poprawia jakość kranówki.

Jak dbać o filtr do wody w dzbanku?

Data ważności każdego filtra jest zazwyczaj podana na opakowaniu. Zgodnie z zaleceniami, filtry do wody w dzbanku powinny być wymieniane średnio co 4 tygodnie. Sama czynność nie sprawa żadnego problemu – wystarcz wyjąć zużyty filtr, włożyć nowy, a pierwszą przefiltrowaną przez niego wodę, wylać.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom