Energia odnawialna – czyli co?

PGE
Energia odnawialna – czyli co?Energia odnawialna – czyli co?
Energia odnawialna – czyli co?Energia odnawialna – czyli co? mat. prasowe
Energię elektryczną pozyskuje się ze źródeł odnawialnych lub nieodnawialnych. Odczuwa się jednak presję ze strony ekologów i przede wszystkim KE na przekształcenie europejskiego systemu energetycznego w kierunku OZE w celu zmniejszenia zanieczyszczeń.

Pojęcie energii odnawialnej

Wiele mówi się ostatnio w mediach o energii odnawialnej, zwłaszcza w kontekście pakietu klimatycznego opracowanego przez Unię Europejską. Polska wielokrotnie stawiała sprzeciw wobec wprowadzeniu unijnych wytycznych w tym zakresie, ale i tak energia odnawialna w naszym kraju do 2020 roku musi mieć około 15-procentowy udział w rynku energetycznym.

Energia odnawialna jest pozyskiwana przy użyciu niewyczerpywanych, naturalnych źródeł, na bazie procesów przyrodniczych. Do jej odnawialnych form zalicza się:

  • energię słoneczną,
  • energię wodną,
  • energię z pływów morskich,
  • energię z biomasy,
  • energię z zasobów geotermalnych,
  • energię wiatrową.

Odnawialne źródła energii, nazywane w skrócie OZE, są alternatywą dla źródeł nieodnawialnych na przykład paliw kopalnych. Ich zasoby z czasem muszą się wyczerpać, dlatego należy dążyć do uniezależnienia się od nich w procesie produkcji energii elektrycznej. W przeciwieństwie do węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego energia powstająca w naturalnych, powtarzających się procesach, nie skończy się i będzie można zawsze ją wykorzystywać.

Ustawa Prawo energetyczne z 10 kwietnia 1997 roku, definiuje w art. 3 pkt 20 OZE jako:„źródło wykorzystujące w procesie przetwarzania energię wiatru, promieniowania słonecznego, aerotermalną, geotermalną, hydrotermalną, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energię pozyskiwaną z biomasy, biogazu pochodzącego ze składowisk odpadów, a także biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątków roślinnych i zwierzęcych".

Wykorzystanie OZE w praktyce jest korzystne dla środowiska naturalnego, gdyż w procesie produkcji energii odnawialnej nie powstają szkodliwe związki chemiczne, w tym dwutlenek węgla, który emitowany jest podczas procesów spalania paliw kopalnych.

Polityka energetyczna Polski

Obecnie niecałe 10% energii elektrycznej powstającej w polskich elektrowniach pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dostawcy energii elektrycznej, jak PGE Polska Grupa Energetyczna, inwestują coraz częściej w budowę elektrowni wiatrowych i wodnych oraz w wykorzystanie systemów solarnych, pozwalających na gromadzenie energii słonecznej. Firma dąży także do modyfikacji konwencjonalnych metod jej pozyskiwania m.in. rozwijania gałęzi czystych technologii węglowych. Celem strategicznym polskiej polityki energetycznej jest konsekwentne zwiększanie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom