Dzień Kobiet. Poznaj sylwetki 6 inspirujących współczesnych Polek, które pokazują siłę kobiet w społeczeństwie

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Polki osiągają sukcesy na całym świecie w każdej dziedzinie życia. Nie boją się wyrażać swoich opinii i walczyć o swoje prawa.
Polki osiągają sukcesy na całym świecie w każdej dziedzinie życia. Nie boją się wyrażać swoich opinii i walczyć o swoje prawa. Tomasz Bolt/Piotr Smoliński/Marcin Osman
8 marca obchodzony jest Dzień Kobiet. W tym dniu panie świętują m.in. wolność i niezależność, o które w przeszłości nieraz trzeba było walczyć. Oczywiście w kwestii równouprawnienia pozostało jeszcze wiele do zrobienia, jednak Polska jest dziś pełna silnych kobiet, które imponują i inspirują. Przybliżamy sylwetki 6 z nich.

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu państwach na całym świecie. W Polsce największą popularność zyskał w latach 70. XX w., m.in. za sprawą Władysława Gomułki, który mawiał, że „nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli”. W czasach PRL-u Dzień Kobiet był głównie okazją do obdarowywania pań goździkami, tulipanami i rajstopami – dziś prezenty w postaci kwiatów i słodyczy wciąż są ważne, ale można też wykorzystać to święto, by poznać inspirujące Polki. Przedstawiamy 6 postaci, które udowadniają, ile może osiągnąć kobieta.

Olga Tokarczuk

Pisarka, eseistka, poetka i autorka wielu scenariuszy. Jej twórczość została doceniona nie tylko na arenie krajowej, ale i światowej. Jest laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, zdobywczynią The Man Booker International Prize 2018 (za powieść „Bieguni”) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” (za powieści „Bieguni” i „Księgi Jakubowe”). Jej książki przetłumaczono do tej pory na 40 języków, w tym na japoński, koreański, turecki, ormiański i chiński.

Nie tylko kariera literacka Olgi Tokarczuk może inspirować. W 2020 roku autorka założyła fundację, której celem jest wspieranie kultury i sztuki oraz szeroko pojętej ochrony praw i swobód człowieka, demokracji, przeciwdziałanie dyskryminacji, a także działanie na rzecz praw kobiet. Pisarka m.in. publicznie wyrażała swoje zdanie na temat pamiętnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w Polsce, a także popierała zorganizowane w tej sprawie protesty. W październiku 2020 r. napisała na Facebooku:

Prawa kobiet nie są dane raz na zawsze. Musimy ich strzec jak każdej innej zdobyczy poszerzającej zakres swobód obywatelskich i ludzkiej godności. Od dziś wszyscy jesteśmy wojowniczkami.

Magdalena Środa

Profesor filozofii, publicystka, doktor habilitowana nauk humanistycznych i autorka wielu książek naukowych. Jest jedną z najbardziej znanych feministek w Polsce. Nie boi się wyrażać swojego zdania, które często dla wielu jest kontrowersyjne. W latach 2004-2005 pełniła funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Jest jedną z pionierek walki z dyskryminacją pań w Polsce oraz współtwórczynią Kongresu Kobiet, który walczy o równość płci i nagłaśnia prawdziwe problemy kobiet z małych i dużych miast. Angażowała się także w politykę, m.in. kandydując do Parlamentu Europejskiego.

W 2005 Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” przyznała jej tytuł „Zasłużona dla tolerancji”. Środę wyróżniono też tytułem Polki Roku 2009 w plebiscycie tygodnika „Wysokie Obcasy”. W 2010 roku została laureatką Kowadła, nagrody przyznawanej przez stowarzyszenie „Kuźnica”.

Magdalena Środa często porusza tematykę feminizmu i zagadnień etycznych. Aktywnie angażuje się w akcje i organizacje walczące z rasizmem i homofobią
Magdalena Środa często porusza tematykę feminizmu i zagadnień etycznych. Aktywnie angażuje się w akcje i organizacje walczące z rasizmem i homofobią. Krzysztof Piotrkowski

Janina Ochojska

Jest znaną działaczką, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH). Chciała być astronomem i badać kosmos, angażowała się też w działalność NSZZ „Solidarność”, ale jej plany życiowe się zmieniły, kiedy we Francji po raz pierwszy zetknęła się z ideą pomocy humanitarnej. Od tamtej pory to właśnie takiej działalności się poświęciła. W 1994 roku utworzyła PAH, a od 1998 roku prowadzi program dożywiania dzieci „Pajacyk”. W latach 2009-2011 była członkiem Grupy Doradczej CERF (UN Central Emergency Response Fund) – stworzonego przez ONZ funduszu na rzecz ofiar katastrof naturalnych oraz konfliktów zbrojnych.

Kobieta została wyróżniona wieloma tytułami i nagrodami: otrzymała m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Order Uśmiechu. Pomimo swojej niepełnosprawności (na skutek przebytego w dzieciństwie polio) i choroby nowotworowej nie rezygnuje z działalności humanitarnej oraz politycznej – w 2019 r. została posłanką Parlamentu Europejskiego.

Małgorzata Gersdorf

Jest prawniczką specjalizującą się w prawie pracy oraz profesorem nauk prawnych i (w latach 2014–2020) Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego. Pełni też funkcję kierownika Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. W młodości należała także do NSZZ „Solidarność”. Prywatnie jest związana z Bohdanem Zdziennickim — sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.

To kobieta silna, która nie boi się publicznie wyrażać swoich opinii, za co często bywa krytykowana. Jej postać wzbudziła wiele kontrowersji, kiedy to w 2018 r. w życie weszły zapisy ustawy o Sądzie Najwyższym. Mówiły one o obniżeniu wieku przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Gersdorf nie zastosowała się do nich i nie ustąpiła ze swojego stanowiska, uważając, że nowe reguły są niezgodne z Konstytucją. Dzięki swojej nieustępliwości pozostała na stanowisko aż do maja 2020 r.

Małgorzata Maria Gersdorf w 2014 r. jako pierwsza kobieta została powołana na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.
Małgorzata Maria Gersdorf w 2014 r. jako pierwsza kobieta została powołana na stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Adam Jankowski

Dominika Kulczyk

Jest założycielką i prezeską Kulczyk Foundation, przewodniczącą Rady Nadzorczej Kulczyk Holding i Polenergia S.A i współzałożycielką Grupy Firm Doradczych Values. Zajmuje się jednak nie tylko biznesem – jest również reporterką i autorką wielokrotnie nagradzanego cyklu reportaży pt. „Efekt Domina” oraz filmów dokumentalnych powstałych we współpracy z CNN International.

Córka słynnego biznesmena Jana Kulczyka to obecnie najbogatsza kobieta w Polsce. W 2021 zajęła 5. miejsce na liście najbogatszych Polaków magazynu „Forbes” z majątkiem wycenianym na 7,6 mld zł. Dominika Kulczyk mocno angażuje się również w działalność charytatywną. Skupia się na pomocy krajom dotkniętym przez biedę, klęski żywiołowe i różnego rodzaju katastrofy naturalne. W marcu 2020 r. przekazała 20 mln zł Fundacji Lekarze Lekarzom na zakup sprzętu medycznego do walki z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Krystyna Janda

Znana i ceniona polska aktorka filmowa i teatralna, która próbowała swoich sił także jako reżyserka i piosenkarka, a także eseistka. Współzałożycielka i prezes Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury oraz dyrektor artystyczna powołanych przez fundację Teatru „Polonia” oraz Och-Teatru w Warszawie.

Pierwszą rolę filmową zagrała w produkcji Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, za którą została doceniona zarówno przez krytyków jak i publiczność. Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych, o bogatym życiu zewnętrznym. Podobnie jest w jej życiu prywatnym – ma silny charakter i nie boi się odważnie komentować życia publicznego. Angażuje się m.in. w politykę – w 2020 r. nawoływała kobiety w Polsce do strajkowania w związku z prawem dotyczącym aborcji.

Dowiedz się więcej:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronakobiet.pl Strona Kobiet