Drenaż do kwiatów. Zadbaj o to, a rośliny doniczkowe będą zdrowiej rosły. Jak i z czego zrobić drenaż w doniczce?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Sadząc lub przesadzając kwiaty, na dno doniczki wysypmy warstwę drenażu. Dzięki temu właściwe podlewanie roślin będzie łatwiejsze, a one same – zdrowsze.
Sadząc lub przesadzając kwiaty, na dno doniczki wysypmy warstwę drenażu. Dzięki temu właściwe podlewanie roślin będzie łatwiejsze, a one same – zdrowsze. Irina_kukuts (pixabay.com)
Rośliny doniczkowe nie mogą obejść się bez wody, jednak większość z nich nie znosi stale mokrego podłoża i wody zalegającej w doniczce. W takich warunkach korzenie roślin zaczynają gnić, co prowadzi do jej utraty. Jest jednak łatwe rozwiązanie problemu – to drenaż. Podpowiadamy, jak i z czego go zrobić.

Spis treści

Większość roślin doniczkowych docenia wilgotną ziemię, ale nie lubi stale mokrej. Są i takie, które wolą przesychającą ziemię – należą do nich kaktusy i inne popularne sukulenty. Podczas podlewania nie zawsze udaje się „trafić” z ilością wody i częstotliwością jej dostarczania. Często zdarza się tak, że woda w dolnej części doniczki zalega dłużej, a to bardzo niekorzystne dla korzeni, które w niej tkwią. Są niedotlenione, szybko zaczynają gnić, a roślina marnieć. Niestety objawem gnicia korzeni jest żółknięcie lub czernienie liści. Najczęściej wtedy uznajemy, że roślina ma zbyt sucho i… dostarczamy więcej wody. Jest to prosta droga do unicestwienia naszej rośliny. Co zrobić, żeby rośliny zdrowiej rosły, a podłoże miało odpowiednią wilgotność? Wystarczy zadbać o kilka podstawowych rzeczy.

Warto przeczytać:

Po pierwsze – odpływ w doniczce

Pierwszą rzeczą, o którą powinniśmy zadbać, żeby zapewnić prawidłowy przepływ wody przez doniczkę, jest odpływ, czyli po prostu dziurka (jedna lub więcej) w dnie. Czasem, w przypadku doniczek plastikowych, trzeba je wykonać samodzielnie, a czasem doniczki mają gotowe otwory. Możliwa jest też uprawa roślin w pojemnikach bez odpływów, ale wymaga pewnego przygotowania, a rośliny – staranniejszej pielęgnacji.

Po drugie – woda z podstawki

Kiedy mamy już doniczkę z odpływem, zadbajmy o to, żeby po podlewaniu woda nie stała w podstawce. Zostawmy ją na około pół godziny, a nadmiar, którego roślina i podłoże nie wchłonie – wylejmy.

Nawet, jeśli nasza łazienka to nie salon kąpielowy, możemy mieć w niej rośliny doniczkowe. Sprawdź, które doskonale nadają się do łazienki. Przejdź do kolejnych zdjęć, użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.

Kwiaty doniczkowe do łazienki. Nie musisz mieć salonu kąpiel...

Zawsze – zadbaj o drenaż

Bardzo ważną rzeczą jest też zadbanie o drenaż w doniczce. To warstwa przepuszczalnego materiału, dzięki któremu woda nie będzie zalegała także w niższych warstwach podłoża. Jego przygotowanie jest banalnie łatwe i naprawdę warto o tym pamiętać przy okazji przesadzania kwiatów.

Jaki drenaż do kwiatów doniczkowych?

Warstwę drenażu wsypuje się na dno doniczki. Możemy użyć do tego kilku różnych materiałów:

  • keramzyt – są to granulki z wypalonej gliny, porowate i lekkie. Są trwałe, odporne na wilgoć, pleśń, itp. Mają różną wielkość (tzw. frakcje). Keramzyt można kupić w sklepach ogrodniczych i marketach budowlano-ogrodniczych, a także oczywiście przez internet. Można je kupić nawet w niewielkich, np. litrowych opakowaniach, koszt to ok. 3 zł (są też większe opakowania, a cena za 1l w ich przypadku jest niższa);
  • perlit – to minerał pochodzenia wulkanicznego, poddany obróbce (mieleniu i spiekaniu), który bardzo dobrze nadaje się na doniczkowy drenaż. Jest porowaty i dobrze chłonie wodę, a potem oddaje ją. Perlit również bez problemu kupimy w poręcznych opakowaniach. Koszt jest zbliżony do keramzytu.

Polecamy też:

Piasek i żwir jako drenaż

Alternatywą dla tych materiałów jest piasek oraz żwir. W przypadku piasku trzeba liczyć się z tym, że pewna jego ilość może wypływać przez dziurki w doniczce, szczególnie jeśli są duże.
Natomiast w przypadku żwiru czy grysu, trzeba zwrócić uwagę rodzaj kamienia. Nie używajmy „białych kamyków” do roślin doniczkowych. Najczęściej to skały wapienne, a wapnia większość naszych kwiatów bardzo nie lubi. Bezpiecznie możemy używać żwiru granitowego, który ma kwaśny odczyn (a właśnie takie podłoże preferuje większość roślin doniczkowych). Natomiast wspomniany perlit i keramzyt są obojętne chemicznie, co jest ich dodatkową zaletą.
Kiedyś jako drenaż wykorzystywano też potłuczone doniczki ceramiczne. Jeśli stłucze nam się doniczka (lub kubek), nie wyrzucajmy skorup – możemy użyć ich do tego celu.

Grubość warstwy drenażu

W doniczkach z odpływem warstwa drenażu powinna mieć 1-2 cm miąższości. Natomiast jeśli zdecydujemy się na uprawę roślin w pojemnikach bez odpływu, np. szklanych dekoracyjnych misach lub słojach itp., gruba warstwa drenażu jest absolutną koniecznością. Na dno takiego pojemnika wysypmy co najmniej 3-4 cm kruszywa.
Na warstwę drenażu wysypuje się oczywiście podłoże dla roślin.

Aby cieszyć się „domową dżunglą”, wcale nie trzeba poświęcać całego czasu kwiatom. Wystarczy wybrać gatunki, które wyglądają efektownie, a są łatwe w uprawie. Przejdź do kolejnych zdjęć – naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

„Domowa dżungla” ożywi wnętrze nie tylko jesienią. Polecamy ...

Wymieszaj drenaż z podłożem

Dobrym sposobem, szczególnie w przypadku roślin, które nie lubią nadmiaru wody w podłożu, jest nie tylko zrobienie warstwy drenażu na dnie, ale też wymieszanie kruszywa (keramzytu, perlitu) z podłożem. Taka ziemia będzie lepiej napowietrzona i nie będzie mokra, a jednocześnie wilgoć „zmagazynowana” w kruszywie będzie dostępna dla roślin.

Taką domieszkę w szczególności docenią kaktusy i sukulenty (dla nich warto kupić specjalistyczne podłoże), a z popularnych roślin doniczkowych, m.in. sansewierie, zamiokulkasy, grubosze (drzewka szczęścia).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Drenaż do kwiatów. Zadbaj o to, a rośliny doniczkowe będą zdrowiej rosły. Jak i z czego zrobić drenaż w doniczce? - RegioDom.pl

Wróć na regiodom.pl RegioDom