Oto domy dla prawdziwych samotników. Stoją m.in. na szczycie skały i pośrodku rzeki. Zobacz niezwykłe budynki

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ta wysoka na 40 m, stroma skała znana jako Katshki znajduje się niedaleko gruzińskiego miasta Cziatura. Widoczna na szczycie budowla to wczesnośredniowieczna pustelnia, do której prowadzi jedynie wąska, żelazna drabina. Budowlę odbudowano z ruin w latach 2005–2009 i przywrócono jej dawną funkcję.Licencja
Ta wysoka na 40 m, stroma skała znana jako Katshki znajduje się niedaleko gruzińskiego miasta Cziatura. Widoczna na szczycie budowla to wczesnośredniowieczna pustelnia, do której prowadzi jedynie wąska, żelazna drabina. Budowlę odbudowano z ruin w latach 2005–2009 i przywrócono jej dawną funkcję.Licencja Wikimedia Commons/Aleksey Muhranoff/CC BY-SA 3.0
Większość domów powstaje w pobliżu miast, dróg czy przynajmniej innych zabudowań. Na świecie istnieje też jednak wiele domów dla prawdziwych samotników, w których można mieć pewność, że nie zjawią się nieproszeni goście. Zapraszamy na wycieczkę po pustelniach z całego świata.

Spis treści

Domy dla samotników i inne budowle na odludziach. Skąd się wzięły w tak niezwykłych lokalizacjach?

Domy najchętniej stawiamy z dala od miasta i tłumów, szukając ciszy i spokoju. Niektórzy zapędzają się w tym marzeniu jeszcze dalej – i budują swoje domy na końcu świata, w najbardziej niedostępnych miejscach, jakie można sobie wyobrazić. Prezentujemy niesamowite budynki mieszkalne dla prawdziwych samotników.

Zobacz domy dla prawdziwych samotników i inne niesamowite budowle na odludziu:

W wielu przypadkach budowle, które prezentujemy w galerii, rzeczywiście powstały z potrzeby samotności. Przykładem mogą być klasztory, które od wieków powstawały właśnie w odosobnieniu, z dala od siedzib ludzkich, żeby osoby tam przebywające mogły skupić się na relacji z Bogiem. Wiele z nich pełni swoją funkcję do dzisiaj.

Niekiedy domy na końcu świata powstają jednak z innych przyczyn. Mogą to być na przykład:

  • chatki myśliwskie, wykorzystywane jedynie okresowo,
  • domy hodowców zwierząt, wypasających na odludziach owce czy bydło,
  • schroniska turystyczne,
  • budynki postawione jako atrakcja turystyczna,
  • prywatne domy jednorodzinne zbudowane z powodów znanych tylko właścicielom.

Dlaczego ktoś chce mieszkać w tak odludnych miejscach? Powodów jest wiele

Mieszkanie z dala od ludzi ma bez wątpienia wiele plusów (spokój, prywatność, bliskość natury, piękne krajobrazy), ale też ewidentne minusy. Mieszkając na odludziu, trzeba stać się jak najbardziej samowystarczalnym, ponieważ w celu załatwienia jakiejkolwiek sprawy czy uzyskania pomocy trzeba odbyć długą podróż. Często jest ona dodatkowo utrudniona przez np. konieczność przeprawienia się przez morze lub trudny górski teren. Mieszkańcy domów na końcu świata muszą też być przygotowani na ciągłe starcia z okoliczną przyrodą – pogodą czy dzikimi zwierzętami.

Nawet jednak jeśli nie pociąga nas mieszkanie w takich warunkach, trudno zaprzeczyć, że prezentowane w galerii budynki często zachwycają pięknem. Zbudowane w niezwykłych miejscach, w otoczeniu majestatycznej przyrody, przykuwają wzrok i są chętnie fotografowane przez odwiedzających z całego świata. Niekiedy, jak w przypadku domu na rzece na pograniczu Serbii oraz Bośni i Hercegowiny, budynek celowo postawiono po to, by zaciekawić turystów.

Piękny dodatek na każdy stół

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom