Robot kuchenny: jaki sprzęt wybrać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
BlenderNie chowaj robota w szafce. Trzymaj go na wierzchu, wtedy częściej będziesz go używać.
BlenderNie chowaj robota w szafce. Trzymaj go na wierzchu, wtedy częściej będziesz go używać. messa
Kroi, sieka, mieli, miksuje, rozdrabnia. Robot kuchenny ma jeszcze inne opcje. Może ich posiadać nawet 30. Na co zwrócić uwagę, kupując taki sprzęt AGD?

Najpierw zastanówmy się, czy robot kuchenny ma być duży, czy mały. Najpopularniejsze są te z misą o pojemności 1 litra. Są jednak i takie z miskami na 6 litrów. Tych drugich używa się jednak np. w kuchniach w restauracji czy kawiarni.

Ciężar sprzętu się liczy: szczególnie przy mikserach ręcznych

Im mniejszy robot, tym mniejsza też jego masa. Niektóre modele ważą zaledwie pół kilograma, a ich rozłożenie zajmuje parę sekund. Ciężar jest istotny, bo wiadomo, że mikser trzymamy w ręku przynajmniej minutę, więc może się nam ona zmęczyć. Zadbajmy, żeby urządzenie miało wygodny uchwyt, wtedy podczas pracy nie będzie nam się wyślizgiwać z rąk.

Moc robota kuchennego

Nie tylko wymiary sprzętu, ale i jego moc się liczy. Najpopularniejsze są te o mocy około 500 W. Na rynku są jednak dostępne miksery mające moc od 200 do ponad 1000 W. Im większa moc, tym nasz robot lepiej poradzi sobie z czynnościami, takimi jak: ubijanie, ucieranie czy mieszanie (szczególnie ważne, gdy chcemy mieszać gęste ciasto).

Jakie funkcje może mieć robot kuchenny?

Zwróćmy uwagę na czynności, jakie możemy wykonać danym sprzętem. Sprawdźmy, czy tylko miksuje i ubija, czy może także ugniata ciasto, kroi na plastry, sieka, uciera. Niektóre modele robotów mogą mielić mięso lub nawet robić za sokowirówkę, szybkowar, maszynkę do robienia lodów albo parowar. Przystawka do mielenia ziarna na mąkę albo ziaren kawy, nakładka do napełniania kiełbas albo do obierania ziemniaków to kolejne dodatkowe elementy wyposażenia robotów kuchennych. Bardzo rozbudowane urządzenia mają 30 funkcji. Standardem jest jednak od kilku do dziesięciu.

To powinno być wyposażeniem standardowym

Jako wyposażenie podstawowe miksera znajdują się: misa, kubek miksujący, nóż do siekania i miksowania oraz jego osłonka, ubijak do ugniatania i mieszania, mieszak hakowy, mieszacz do ciasta, tarcze do krojenia na plastry, tarcza do drobnego tarcia, tarcza do wiórków, łopatka oraz popychacz.

Można dokupić części

Polecamy kupić prosty mikser, ale z możliwością rozbudowania go o dodatkowe części, które np. dokupimy w późniejszym czasie, np. po urodzeniu się nam dziecka. Urządzenie z większą liczbą funkcji i wyposażenia nadaje się, gdy gotujesz często i dla większego grona osób.

Piktogramy na obudowie

Niech na obudowie zakupionego robota znajdą się rysunki, pokazujące, które pokrętło (przycisk) włącza daną funkcję i do czego służy konkretna końcówka. Dodatkowy schowek na akcesoria też się przyda.

Roboty kuchenne pracują w trybie zwykłym i tzw. pulsacyjnym. Ten drugi pozwala na dokładniejszą pracę sprzętu i można go przeważnie ustawiać na parę prędkości, np. trzy, przy czym najniższa prędkość (1) to ta najwolniejsza. Wówczas zawartość w misce nie będzie chlapała na zewnątrz i brudziła ścian oraz nas samych.

Wielkość dozownika ma znaczenie. Im większa, tym lepiej. Dlaczego? Bo wtedy nie musimy np. kroić warzyw na części, żeby je zmieścić w mikserze.

Najlepiej jak urządzenie ma mało plastikowych części, a te które są z tworzywa niech będą najwyższej jakości. Wyposażenie metalowe lub z hartowanego szkła posłuży nam dłużej. Im prostsza budowa sprzętu, tym lepiej, bo żywność nie dostanie się w zakamarki, a i czyszczenie jest łatwiejsze.

Jaki rodzaj robota kuchennego wybrać?

Do wyboru mamy kilka rodzajów robotów. Miksery (z reguły posiadają funkcje: mieszanie, ubijanie, wcieranie oraz zagniatanie) są ręczne albo stacjonarne. Pierwsze trzymamy sami podczas pracy. Drugie modele posiadają w komplecie misę z podstawką, dzięki czemu praca jest łatwiejsza i mniej męcząca. Wybierajmy sprzęt z podstawą mocowaną do kuchennego stołu lub blatu. Miksery mają przeważnie moc od około 200 do około 700 W.

Druga grupa to tzw. blendery. To podłużne urządzenia, za pomocą jakich możemy przygotować sosy, koktajle i zupy. Mają przeważnie niewielką moc, do 300 W. Pojemność naczynia, w które wyposażony jest blender, najczęściej nie przekracza 0,75 litra. Niektóre miksery są wyposażone już w blendery (tzw. rozdrabniacze). Jeśli nie, można jej kupić osobno.

Bardziej rozbudowane są za to multipleksery i roboty wieloczynnościowe. Mają moc zwykle od 500 do ponad 1000 W. Wyróżniamy roboty z misą albo z malakserem (multipleksery). Roboty z misą mieszają składniki tylko w jednym kierunku, mieszadła kręcą się wokół własnej osi. Mogą również mieszać w różnych kierunkach i nie tylko wokół własnej osi. Roboty z malakserem siekają i rozdrabniają produkty. Różnią się od typowych mikserów z misą tym, że mają pojemnik (przypomina młynek), w którym już rozdrabniane są składniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom