MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do czego wykorzystujemy służbowy komputer? Na przykład do szukania nowej pracy!

KŁG
Do czego używamy służbowego komputera?
Do czego używamy służbowego komputera? mat. prasowe
Około 40 proc. Polek i Polaków wykorzystuje służbowy komputer do szukania innej pracy. Tylko 56 proc. osób używa w pracy komputera zapewnionego przez pracodawcę. Co robimy na służbowym komputerze? Zobaczcie najnowsze badanie!

Jak pracujemy na służbowym komputerze?

Zgodnie z polskim prawem pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom niezbędnego do pracy sprzętu, 92 proc. badanych jest zdania, że każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikowi komputer, gdy jest mu on potrzebny do pracy, jak wynika z najnowszego badania No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami o pracy.

Na komputerze udostępnionym przez pracodawcę pracuje 56 proc. badanych, przy czym widać tu znaczne różnice w różnych grupach wiekowych. W tzw. pokoleniu Z, najmłodszym obecnym na rynku pracy, tylko 44 proc. korzysta ze sprzętu zapewnionego przez pracodawcę. W grupie osób w wieku od 25 do 34 lat jest to już 63 proc.

Do pracy korzystamy raczej z w miarę nowego sprzętu – 9 proc. respondentów i respondentek ma do dyspozycji komputer młodszy niż rok, a 40 proc. używa sprzętu, który ma od roku do trzech lat. Z komputera w pracy w ogóle nie korzysta 32 proc. Polek i Polaków. Wśród badanych ok. 33. proc chce kar za używanie służbowego sprzętu do celów prywatnych.

Spośród osób, które pracują na prywatnym komputerze, zdecydowana większość – 64 proc. – twierdzi, że to ich własny wybór, wynikający z preferencji sprzętowych lub ze specyfiki pracy. Aż 31 proc. pracujących na prywatnym sprzęcie zostało do tego zmuszonych, bo pracodawca nie udostępnił im komputera do pracy. Według 70 proc. wszystkich badanych za naprawy prywatnego sprzętu wykorzystywanego do pracy powinien płacić pracodawca. Jednocześnie ok. 33 proc. Polek i Polaków uważa, że korzystanie z prywatnego sprzętu w pracy powinno być zabronione, a tyle samo jest zdania, że powinny być przewidziane kary za używanie komputera służbowego do prywatnych celów.

Do jakich prywatnych spraw Polki i Polacy wykorzystują w czasie pracy komputer używany do niej? Aż 40 proc. do szukania innej pracy. Częściej robią to mężczyźni (46 proc. w porównaniu do 34 proc. kobiet) oraz osoby w wieku od 18 do 24 lat (51 proc. w porównaniu do 37 proc. w grupie powyżej 45 lat).

Ponad połowa – 55 proc. – ogląda filmy na YouTube, przegląda Instagrama lub Tik Toka. Aż 29 proc. w trakcie pracy ogląda na służbowym sprzęcie seriale lub filmy pełnometrażowe, 27 proc. gra w gry, a 13 proc. ogląda filmy pornograficzne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki